Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 1
0 0
 • (رتبه فعلی 5.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 16
 • یادداشت به قلم مهرداد بدیعی:

  وضعیت فرهنگی بهبهان / بهبهان نیازمند انقلاب عظیم فرهنگی / مقوله فرهنگ مصروف به برگزاری فستیوال های شاد هنری است

  عصر بهبهان : باید اقرار کرد که بهبهان در برهه ای خطیر از زمان،عمر خودرا سپری می کند که نیاز به یک انقلاب عظیم فرهنگی از نوع مدرن و البته با رویکردی اسلامی دارد.


  < اصلاح جامعه بدون اصلاح فرهنگ آن میسر نیست> مقام معظم رهبری

  مقوله ی بسیار مهم و خطیر فرهنگ،یکی از مهم ترین مقوله هایی است که بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری در جلسات و مناسبات گوناگون از موضوعات روز و البته حاد کشور عزیزمان ایران محسوب می شود.

  شکی نیست که فرهنگ و مشتقات آن،می تواند موجبات رشد و ترقی یک جامعه را فراهم سازد و سهل انگاری و کاهل شدن در جهت به فعلیت رساندن این موضوع خطیر،تبعاتی خواهد داشت که تاریخ و تجربه ثابت کرده است که این اهمال بر سایر مولفه های اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و سایر موضوعات تاثیر خواهد داشت.

  بدون شک می توان به این موضوع معترف شد که وضعیت فعلی اقتصاد کشور،در بخش مهمی ناشی از فرهنگ غلط و غیر اسلامی است که با نهایت تاسف قاطبه ی مردم در زندگی در پیش گرفته اند.این مقوله آنچنان حساس و جدی و حاد بود که درسالیان اخیر مقام معظم رهبری سالی را بر همین اساس نامگذاری کردند.

  پرداختن به موضوع کلان و تخصصی و البته علمی فرهنگ در سطح کلان ملی،امری بس قابل تامل و بسیط است که آنرا برعهده ی صاحب نظران خبره می نهیم.

  لکن آنچه که مارا برآن داشته است تا نگاهی موجز و مفید به اوضاع پرتلاطم فرهنگی بهبهان بیندازیم،وضعیت بغرنج و اسفبار به معنای حقیقی کلمه در این دیار است.دیاری که تاریخ و گذشتگان به آن دارالمومنین و دارلعلماء و دارالعباده نهادند که اگر بی تعارف بخواهیم نگاهی واقع بینانه به آن بیندازیم خواهیم دید که این شهر در حال حاضر با این القاب بسیار بسیار فاصله دارد.

  باید اقرار کرد که بهبهان در برهه ای خطیر از زمان،عمر خودرا سپری می کند که نیاز به یک انقلاب عظیم فرهنگی از نوع مدرن و البته با رویکردی اسلامی دارد.

  البته بعضا افراد و برخی تشکل های مذهبی بنام فرهنگ اخیرا و در حال،سعی در این راستا داشته اند لکن با بهره گیری از افراط و بعضا تفریط و با عدم رعایت اصل اساسی اعتدال و میانه روی و بهره گیری از جهل فکری وخرافه پرستی،نه تنها نتیجه ای درخور تامل نداشته اند که متاسفانه وضعیت را بغرنج تر و نابسامان ترکرده اند.

  اینجا جای یک تلنگر به متولیان این حوزه من جمله روحانیون شریف و منبری دیار بهبهان هست که چرا درپی ریشه یابی نیستند و چرا از بیان این حقیقت که نتوانسته اند آنگونه که شایسته و بایسته است در این حوزه عمل کنند ابا دارند  و درصدد جبران مآفات نیستند.
  در کنار این قشر از جامعه ی بحران زده ی فرهنگی بهبهان،نهادها و انجمن های فرهنگی شهر،متاسفانه صرفا جنبه ی فورمالیته و عنوانی دارند و آنرا یدک می کشند.

  این گروه ها فارغ از عناوین دینی و اجتماعی،باید توجه داشته باشند که رسالت خطیر و زمان بر فرهنگ،نیاز به یک تعامل و هم افزایی علمی و تحقیقی دارد که بهترین شیوه و راهبرد در جهت دستیابی به آن،قرآن و مفاهیم ناب اسلام محمدی است که بانهایت تاسف و تاثر آنرا به حاشیه کشانده و نوای دلفریب و اغواگر نفس را برآن رجحان دهیم.

  دلیل اینکه مقام معظم رهبری بارها و بارها در این راستا ابراز نگرانی می کنند،همین دور شدن ها از اساس فکری و حقیقی اسلام در به فرجام رساندن مقوله فرهنگ است .

  متاسفانه در بهبهان،وضعیت فرهنگ آنهم نه از نوع سیاسی کاری،بلکه به معنای دقیق اجتماعی و شهروندی،شدیدا دستخوش انحراف و بی توجهی است.این نابسامانی و نابهنجاری ظاهرا ریشه ای عمیق در باورهای نابخردانه ی برخی تنگ نظران دارد.

  متاسفانه آگاهی های علمی و اجتماعی و شهروندی مردم راجع به مقوله ی فرهنگ صرفا در برگزاری جشن ها و مراسمات و فستیوال های شاد هنری است غافل ازآنکه  مقوله ی فرهنگ علاوه بر پرداختن صحیح به مقام شامخ هنر،تیترها و عناوین ناب و سطح اول دیگری نیز دارد که در قاطبه ی به زوال گراییده است.

  و اما در پایان باید به این حقیقت رسید که نایل شدن و دستیابی به مدینه ی فاضله ای که آرزو و آرمان ماست،بدون فرهنگیزه شدن به فرهنگ علمی و ناب اسلامی ایرانی و البته مدرن،امری محال ممکن است.اگر می خواهیم به اقتصاد مقاومتی دست یابیم،باید در وهله ی اول به یک فرهنگ مقاومتی برسیم .فرهنگی که تعریفش از فرهنگ،بی بند و باری و بی قیدی خانوادگی و فردی نباشد .

  (مهرداد بدیعی)  تاریخ انتشار: ۱۶:۵۷:۵۳ | سه شنبه, ۲۲ / تیر / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  نظر دهی MOD_AMC_HAS_C1

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.