Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • نيروگاه مارون به دليل كمبود آب تعطيل شد/وضعيت نامطلوب ذخاير آبي خوزستان

  عصر بهبهان : معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان با ابراز نگرانی از وضعیت حوضه مارون با بیان این‌که این حوضه بسیار پرتنش و با وضعیت بحرانی است، گفت: یک هفته است که تولید برق از نيروگاه مارون به علت مشکلات حوضه مارون و کاهش سطح آب تعطیل شده است.


  هوشنگ حسونی زاده در شورای کشاورزی خوزستان که امروز، یکم آذرماه در اهواز برگزار شد، با اشاره به وضعیت نامطلوب ذخایر آبی استان اظهار کرد: در اکثر حوزه های آبی با چالش و مشکل مواجه هستیم. این مشکلات را ما از اوایل سال پیش بینی و در جلساتی که در خردادماه برگزار شداعلام کردیم و خواستار عدم کشت تابستانه در سال جاری شدیم.
   
  وی افزود: با این وجود با اصرارها و تحمیل فشارهایی که صورت گرفت، کشت تابستانه را انجام داديم كه اين كشت باعث مصرف حدود 300 میلیون متر مكعب از ذخایر آبی استان شد.
   
  حسونی زاده با بیان اینکه حوضه مارون، حوضه ای بسیار پر تنش و با مشکلات شدید است، تصریح کرد: کاهش سطح اب و همچنین کاهش آورد رودخانه باعث شده تا تولید برق از نیروگاه مارون از حدود یک هفته گذشته تعطیل شود و اكنون خروجی آب از این سد از تونل تحتانی صورت می گیرد. وضعیت این حوضه فوق العاده بحرانی است و ما موظفیم آنچه را که لازم است انجام دهیم.

   ضرورت كاهش مصارف و سطوح كشت در حوضه مارون

  وی با تأکید بر اینکه نباید با دیدی کوتاه مدت به حوضه مارون نگاه کرد، گفت: هم مصارف و هم سطوح کشت در حوزه مارون باید کاهش یابد. در غیر اینصورت با مشکلات جدی روبرو خواهیم شد. اکنون در حوزه پر آب دز هم با چنین مشکلاتی مواجه هستیم و ذخیره سد دز با تمام عظمتی که دارد اکنون 230 میلیون مترمکعب است.
   
  معاون مطالعات پايه سازمان آب برق خوزستان ادامه داد: امیدواریم با آغاز بارش ها شاهد افزایش آورد سد دز باشیم اما در واقع حوضه دز نیز با چالش مواجه است. خوشبختانهزوضعیت حوزه های کارون و کرخه به نسبت بهتر از حوزه های دز و مارون است.
   
  حسونی زاده عنوان کرد: اکنون ورودی آب از كارون 4 به استان 40 مترمکعب است، در صورتیکه در سالهای گذشته در این مقطع زمانی این رقم معمولا بین 800 تا 1000 مترمکعب بود. همچنین ورودی آب به استان در مارون 7 مترمکعب، در دز 36 مترمکعب و در کرخه 9 مترمکعب است. البته با توجه به اینکه ذخیره آبی سد کرخه اکنون خوب است، مشکلی در خصوص حوضه کرخه نداریم.
   
  وی در خصوص میزان رهاسازی آب در حوضه های آبی استان برای کشت پاییزه بیان کرد: تاكنون در حوضه دز 170 مترمکعب، در حوضه کرخه 120 مترمکعب و در حوضه کارون 210 مترمکعب رهاسازی آب انجام شده است و تأکید می کنیم که باید نگاه ویژه ای به حوضه مارون شود.
   
  سد چمشير؛ راه حل اساسی مشكلات رودخانه زهره

  حسونی زاده با بیان اینکه امسال ورودی آب به سد کوثر در سطح پایینی بوده است، گفت: سد کوثر اب شرب شهرهای زیادی را تأمین می کند با این وجود با مکاتبات صورت گرفته، مقرر شده است كه ظرف یک یا دو روز اینده سهمیه ای از رهاسازی آب سد کوثر به خوزستان داده شود. در حوضه زهره با مشکلات زیادی مواجه هستیم و راه حل اساسی مشکلات این حوضه سد چمشیر است.
   
  وی ادامه داد: هر ساله در خصوص حوضه زهره با مشکلاتی مواجه هستیم. در این حوضه هیچ سازه ذخیره ای وجود ندارد و رهاسازی 100 میلیون مترمکعب از سد کوثر برای حوضه زهره که بیش از 100 هزار هکتار اراضی را تحت پوشش دارد، رقمی نیست. بنابراین باید سد چمشير را به جایی برسانیم و آن را تکمیل کنیم زیرا اثربخشی این سد تنها متعلق به خوزستان است.
   
  معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان پروژه سد چشمیر را از مهمترین و با اولويت ترین طرح ها برای استان دانست و تصریح کرد: این سد در بالادست شهرستان بهبهان و در حوضه رودخانه زهره قرار دارد که به علت مسائل و مشکلات اعتباری متوقف شده و پیشرفت فیزیکی این سد 30 درصد است. حیات هندیجان به سد چمشیر است و باید جهت از سرگیری این پروژه پیگیری های لازم انجام شود.

   هیچ تضمینی وجود ندارد که فقط 60 میلیون متر مکعب را انتقال دهند

  حسونی زاده همچنین در خصوص پروژه انتقال آب رودخانه زهره به دشت لیراوی در استان بوشهر خاطرنشان کرد: این پروژه فعلا متوقف شده است اما نماینده های آن منطقه این موضوع را رها نمی کنند. مصوبه فعلی در خصوص این پروژه انتقال آب 60 میلیون مترمکعب است که در ابتدا پیشنهاد دادند این رقم از سد کوثر انتقال یابد و سد چمشیر تنها برای خوزستان باشد اما این پیشنهاد را قبول نکردیم زیرا کیفیت اب سد کوثر بهتر از کیفیت اب سد چمشیر است.

  وی افزود: با مکاتبات و پیگیری هایی که انجام شد حفر تونل برای انتقال آب رودخانه زهره تعطیل شد اما با توجه به اینکه این پروژه اکنون به علت مسائل اعتباری متوقف شده و هنوز هم گفته می شود که این پروژه با احداث تونل انجام خواهد شد، هیچ تضمینی وجود ندارد که تونلی حفر کنند و فقط 60 میلیون متر مکعب را انتقال دهند.

  تاریخ انتشار: ۱۶:۰۰:۱۹ | سه شنبه, ۲ / آذر / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.