Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 1
2 2
 • (رتبه فعلی 5.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 1
 • تلخ و شیرین از زبان پدید آورنده قطب نانو در کشور :

  مسئولان استانی موفقیت بهبهان در نانو را بایکوت خبری کردند / فرماندار و شهردار با ایجاد مرکز پژوهشی مخالفت کردند / وقتی نام بهبهان در وزارت علوم برده میشود از آن به عنوان قطب نانو یاد میشود

  عصر بهبهان : ایمیل هایی از دانشگاههای معتبر دنیا در دست هست که خطاب به ما گفته بودند ؛ واقعا جای تعجب است که شما با این همه اختراع و ایده در فلان شهر مشغول به فعالیت هستید . در واقع این حجم فعالیت در این عرصه موجب تعجب آنها شده بود.


  به گزارش عصر بهبهان ، امروز شنبه مصادف با ولادت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) میزبان نخبگان بی ادعا و گمنام بهبهانی در عرصه نانو تکنو لوژی بودیم و لحظاتی پای صحبت های شیرین اما دردمندانه آنها نشستیم.


  حجت الله معلمیان استادی که سالهاست بی آنکه سایت یا کانالی راه اندازی کند و یا کت و شلواری بپوشد و در محافل مختلف از فعالیت ها و خدماتش بگوید ، در عین فتح قله های صعب علمی و فناوری با تواضعی خاص پذیرای نشست صمیمی این رسانه بود .


  این دانشمند بی ادعا که با خدمات ارزنده اش عنوان " قطب نانوی کشور " را به مردم بهبهان و خوزستان هدیه کرد ، از برخی ناملایمتی های مسئولین محلی و مسئولان استانی در طول این سالها سخن به میان آورد ، او  که اصلا قصد انتقاد در گفته هایش را نداشت اما نمی توانست از استیفای حقوق فرزندان و متربیان زندگی علمی اش براحتی بگذرد و این شد که سفره دل استاد باز شد .


  بیوگرافی


  حجت الله معلمیان ، اهل بهبهان و دارای مدرک فوق لیسانس در گرایش حال جامد هستم.


  مختصری از رشته نانو تکنولوژی


   نانوتکنولوژی بستری مناسب را برای رشد و ارتقای علمی و تولیدات علمی یک کشور فراهم می کند و به همین دلیل تصمیم بر گسترش این علم و تشویق دانش آموزان برای یادگیری و کسب مهارت در این تکنولوژی گرفتم و چون از ابتدا با توکل بر رضای خداوند متعال کار را شروع کردیم الان احساس خوبی دارم که به خواسته ها و اهداف در نظر گرفته شده رسیده ایم.

  کلاً در تمامی طرح های جشنواره خوارزمی در طی ۵ سال گذشته سعی کرده ام که دانش آموزان بصورت بنیادی با این علم آشنا شوند تا روش آکادمیک تحقیق و پژوهش به صورت عملی آموخته شود. بنابراین هدایت و آموزش و ایجاد طرح از ابتدا تا پایان ساختن را با آنها همراهی می کنم.


  راهی که پیموده ایم


  من به صورت تقریبی بیش ار هشت ساعت در طول روز را در مساجد شهر فعالیت داشتم و از آنجا به این عرصه علمی وارد شدم . هدفم از ورود به این عرصه باز کردن دریچه ای به سوی کارهای پژوهشی بود چرا که اقتصاد هر کشوری مبتنی بر علوم دانش بنیان است و اگر ما در این عرصه نتوانیم کاری انجام دهیم همیشه باید وابسته باشیم .


  محور اصلی این کار پژوهشی نیروی انسانی ماهر است که بستر آن در آموزش و پرورش تعریف شده است ، جایی که در آن فراگیران جوانه میزنند و در دوران دانش آموزی روند رشد علمی شکل خواهد گرفت . ما باید در سال آخر دبیرستان ثمره فعالیت های پژوهشی دانش آموزان را ببینیم نه اینکه در دوران دانشجویی منتظر در انتظار اتفاق خاصی باشیم.


  شش سال است که تنها با استمداد از خداوند این راه دشوار را آغاز کردم و در این راه خدا بارها ما را یاری کرد ، چون ما باید از یک جایی شروع میکردیم با این امید که در ادامه مسیر نهادها به کمک خواهند آمد .


  برای اولین بار رشته نانو تکنولوژی را در آموزش و پرورش راه اندازی کردیم و بچه های نخبه را بکار گیری کردیم که محصولاتی را تولید کردند و در همان سال بچه ها در جشنواره خوارزمی مقام نخست را کسب کردند و بدون کنکور در دانشگاههای مطرح کشور به ادامه تحصیل پرداختند.


  رشته نانو که علم روز دنیاست بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است حتی ستادی تحت همین عنوان فارغ از مسائل سیاسی زیر نظر ایشان با هزینه های بسیار خوبی راه اندازی شده است که این مسئله اهمیت آن را دو چندان کرده است.


  ما توانستیم با چاپ مقالات علمی که در دانشگاههای آمریکا اثر تاپ شناخته شدند و اختراع 14 دستگاه در این زمینه شهر بهبهان را در این ایران به قطب نانو تکنولوژی معرفی و ثبت کنیم . هر گاه در وزارت علوم نام بهبهان برده میشود از آن به عنوان شهر نانو یاد میشود که این مسئله چیز کمی نیست.


  ایمیل هایی از دانشگاههای معتبر دنیا در دست هست که خطاب به ما گفته بودند ؛ واقعا جای تعجب است که شما با این همه اختراع و ایده در فلان شهر مشغول به فعالیت هستید . در واقع این حجم فعالیت در این عرصه موجب تعجب آنها شده بود.


  نقش دستگاهها و مسئولین در وقوع این اتفاق مهم


  در طول سالهای فعالیت برخی از مسئولین خوب حمایت میکردند اما برخی مسئولین هم حتی کوچکترین توجهی به ما نداشتند تا جایی که مسئولان استانی این موفقیت را عامدانه بایکوت خبری کرده بودند تا شاهد رشد بهبهان نباشند چرا که معتقد بودند اگر بهبهان رشد کند جاهای زیادی را در این عرصه تثبیت خواهد کرد.


  ما هر سال نماینده استان خوزستان در رشته نانو در جشنواره های علمی کشور بودیم اما متاسفانه بودجه های پژوهشی به جای سرازیر شدن به بهبهان در اهواز و دیگر جاها هزینه شد ، هرچند که این مسائل باعث دلسردی شده بود اما ما تنها خدا را داشتیم که همیشه در هر زمانی یاری گر ما بود.


  بنده به نماینده سابق گفتم قادر هستیم برای اولین بار دستگاه سرعت گیر برق را طراحی و تولید کنیم تا با استفاده از آن بتوان برق لازم برای روشن چراغ های میادین را تامین کنیم ، حتی میدان جوانمردی برای این کار انتخاب شد و با شهردار هم مسئله در میان گذاشته شد اما باز به بوته فراموشی سپرده شد در صورتی که هزینه چندانی هم نداشت.       


  مخالفت فرماندار و شهردار با اختصاص زمین برای کار پژوهشی !


  با توجه به فضای محدود کارهای پژوهشی و برای تداوم ایجاد انگیزه دانش آموزان نخبه تصمیم گرفتیم مرکز پژوهشی احمدی روشن را  در این شهر راه اندازی کنیم و این موضوع را از طریق شورای شهر پیگیری کردیم . شورا با استقبال از این ایده مکاتبات همکاری را از طریق شهرداری و فرمانداری انجام داد اما متاسفانه شهردار با طرح این موضوع که ساخت مرکز پژوهشی در اولویت قرار ندارد و فضای سبز را در مکان تعیین شده محدود خواهد کرد به مخالفت برخاست و فرماندار نیز با این درخواست مخالفت خود را اعلام کرد.


  سخنان پایانی :


  در پایان انتظار از نماینده و مدیر اداره آموزش و پرورش می رود که در تسهیل ایجاد فضای کارهای پژوهشی گام های مثبتی بردارند و با تجهیز تنها مجتمع پژوهشی این اداره موانع را از سر راه نخبگان بردارند .
  با تشکر از استاد معلمیان عزیز 


  تاریخ انتشار: ۱۸:۴۱:۰۶ | شنبه, ۲۷ / آذر / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  نظر دهی MOD_AMC_HAS_C1

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.