Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 5.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 8
 • گزارش ویژه /

  بی انضباطی در ستاد تنظیم بازار فشار برگرده مردم / تورم شکر و مرغ در بازار بهبهان رکورد زد

  عصر بهبهان : قیمت شکر در روزهای گذشته افزایش ۴۰ تا ۵۰ درصدی را تجربه کرده و این در حالی است که مصرف شکر در استان خوزستان افزایش چندانی نداشته است.


  به گزارش عصر بهبهان ، مدتي است كمبود يك كالا در بازار و گراني قيمت آن به بهانه‌هاي مختلف رواج يافته است. يك روز كاهش توزيع مرغ و گراني قيمت آن به 9 هزار و 500 تومان و روز ديگر افزايش قيمت شكر و نهاده‌هاي دامي و... را شاهد هستيم و در چنين شرايطي، توليدكنندگان و مسئولین مرتبط فقط به دنبال مقصر مي‌گردند و در نهايت مسئولان با مقصر دانستن فعالان و دلالاني كه هيچ‌گاه دسترسي به آنها ممكن نيست، مدعي احتكار و كم‌فروشي مي‌شوند و وعده مي‌دهند به زودي كالاهاي كمياب شده در بازار را توزيع می‌کنند و بازار به آرامش مي‌رسد.

   

  داستاني كه اخيراً براي شكر، مرغ، نهاده‌هاي دامي و... رخ داده و موجب افزايش قيمت شكر از 2 هزار و 200 به 3 هزار و 700 تومان شده يا افزايش قيمت مرغ از 7 هزار و 200 به 9 هزار و 500 تومان شده يا گراني قيمت نهاده‌هاي مرغ طي هفته‌هاي اخير همگي از مديريت ستاد تنظیم بازار در استان و بالاخص در شهرستان بهبهان حكايت دارد .


  در مورد مرغ و نهاده‌ها نيز همين داستان تكرار شده و نهاد نظارتي و مسئول بدون اينكه نقش واقعي خود در تنظيم بازار محصولات كشاورزي و نهاده‌ها را ايفا كند، از توزيع به موقع نهاده‌هايي كه در انبار‌هاي پشتيباني امور دام دپو شده خودداري كرده و به افزايش قيمت‌ها دامن زده است. از اين دست نابساماني‌ها و آشفتگي‌ها بسيار در بازار مواد غذايي و مصرفي ديده مي‌شود و هيچ مقامي نيز پاسخگو نيست. در حالي كه بيشترين مصرف و سهم را در سبد خانوارها داشته، لذا تغييرات قيمتي آن براي آحاد جامعه كه اغلب در دهك‌هاي پايين هستند، قابل تأمل است. 

   

  اكنون اين سؤال مطرح است كه واقعاً ناهماهنگي‌ها در توزيع به موقع برخي كالاها، مانند شكر، مرغ منجمد، نهاده‌هاي دامي و... عمدي است و به منظور كسب سود برخي از فعالان بازار اتفاق مي‌افتد يا مديريت ضعيف در دستگاه‌هاي مربوطه است؟


  یکی از مرغداران در واکنش به این تورم به خبرنگار ما گفت : جای تعجب دارد  وقتی سخن از تورم مرغ در بازار به میان می آید از حق تضییع شده مرغداران حرفی گفته نمیشود و هیچ منبعی از مشکلات آنها در زمینه قیمت تمام شده تولید و پرورش جوجه اطلاع رسانی نمیکند در حالی که سالهاست مرغداران به دلیل افزایش هزینه تولید تحت فشار شدید قرار دارند.

  این گفته ها شاید از منظری جای دفاع داشته باشد لکن هیچ گاه نمی تواند دلیل منطقی برای سرپوش گذاشتن بر تورم ناگهانی این کالاها و فشارهای شدید برمردم باشد چرا که شواهد نشان می دهد ستاد تنظیم بازار که چند سالی است در حوزه اختیارات مدیریت جهاد کشاورزی اداره میشود تاکنون نتوانسته نهایت تعادل در عرضه و تقاضای کالاهای مزبور را به وجود آورد.

  البته این آشفته بازار محدود به شهرستان بهبهان نیست و وضعیت بازار دیگر شهرستانهای استان خوزستان را تحت الشعاع قرار داده است اما پس از گذشت ماهها در این خصوص هیچ اقدام موثری صورت نگرفته است.

  با این حال قرار است فرماندار بهبهان تشکیل جلسه ستاد تنظیم بازار را در دستور کار هفته آتی خود قرار دهد و وضعیت کنونی که موجی از نارضایتی ها چه سوی مصرف کننده و عرضه کننده و چه از سوی تولید کنندگان و کشتارگاهها را ساماندهی کنند.

  بر اساس گزارشات موجود هم اکنون مرغ کشتار روز در بهبهان با نرخ 9500 در بازار عرضه میشود که این میزان نسبت به هفته گذشته افزایش 30 درصدی داشته است .

  تاریخ انتشار: ۱۲:۱۰:۳۶ | چهارشنبه, ۶ / مرداد / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.