Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 2
0 0
 • (رتبه فعلی 3.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 2
 • گزارش ویژه /

  داغی که سه مدیر بهبهانی بر دل کشاورزان گذاشتند / شمارش معکوس نابودی کامل کشاورزی بهبهان آغاز شد

  عصر بهبهان : 40 هزار هکتار از زمین های حوضه مارون- جراحی امسال به دلیل بی تدبیری مسئولان و عدم مدیریت صحیح تامین آب نشده است.


  به گزارش عصر بهبهان، حال این روزهای کشاورزان بهبهانی به سبب مساعد نبودن شرایط کشت و تولید محصولات کشاورزی اصلا خوب نیست و به جرات میتوان گفت در چند سال اخیر بدترین شرایط بر صنعت کشاورزی این شهرستان تحمیل شده است.

  بهبهان که از دیر باز یکی از قطب های مهم کشاورزی در زمینه تولید خرما ، کنجد ، کلزا ، گندم ، ذرت در استان خوزستان و در جنوب کشور به شمار می آید ، امروز با وجود عبور دو رودخانه بزرگ زهره و مارون از دو جبهه شرقی و غربی شهرستان در آستانه وقوع یک اتفاق تلخ و بی سابقه قرار گرفته است.

  روزی نیست که کشاورزان زیدونی ، تشان و منصوریه از بی تدبیری مسئولین محلی و مسئولان استانی به دلیل عدم مدیریت صحیح منابع آبی ابراز نارضایتی نکنند و بارها زنگ خطر نابودی این صنعت را به صدا در آوردند اما گویا گوش هیچ کس بدهکار نیست.

  مردم این شهر که با انتصاب یک استاندار بهبهانی سر از پا نشناخته بودند روزهای خوشی را برای توسعه کشاورزی و تولید این شهر تصور کرده بودند اما دیری نپایید که وی علیرغم مواضع اولیه خود مبنی بر ایستادگی در مقابل عدم انتقال آب مارون به دیگر استانها ، در یک چرخش ناگهانی مواضع خود را مواضع دولت خواند و اظهار کرد ؛ توسعه دیگر استانها باید مورد توجه قرار بگیرد .

  سخنان و مواضع استاندار در مورد کارون  ، مارون و زهره هر چند تاکنون به صراحت بیان نشده است اما آنچه که محرز است در آینده ای نزدیک مارون با احداث چم شیر به استان کهگیلویه و بویراحمد ، زهره به استان بوشهر و کارون نیز به استان منتقل خواهد شد.

  از این گذشته سکوت ویران کننده دو مدیر کل دیگر که بر مسند اداره جهاد کشاورزی و اداره آب و برق استان تکیه زده اند داغ کشاورزان این شهرستان را دو چندان کرده  است چرا که در طول این سالها نه تنها قدمی در راه توسعه و پیشرفت صنعت کشاورزی بر نداشته اند بلکه با مشاجره و منازعه این دو دستگاه نابودی تولید محصولات کشاورزان بهبهانی و دیگر شهرستانهای همجوار را رقم زده اند.

  شمسایی که در سالهای اخیر با تابعیت محض از وزارت نیرو به خواسته های مقامات بالادستی تاکنون نه نگفته و با این مواضع به مقابله با چنگلوایی به خاطر دفاع از کشاورزان بهبهانی پرداخته است ، نقش تعیین کننده ای در این اتفاق تلخ دارد .

  بر اساس این گزارش، سازمان آب و برق خوزستان از اوایل تابستان ممنوعیت کشت در حوضه های جراحی (مارون) و زهره را درخواست کرده بود اما با توجه به مشکلات اجتماعی ناشی از ممنوعیت کشت، قرار بود با اعمال محدودیت کشت و تعیین الگوی کشت در این حوضه ها کشت تابستانه صورت بگیرد. بحث بر سر تامین آب این حوضه ها تا نیمه های مرداد نیز ادامه داشت.

  این دو حوضه چند سال است که با کمبود آب روبه رو هستند. پارسال کمتر از 200 هزار هکتار زیر کشت انواع محصولات تابستانه رفت. شادگان و هندیجان در انتهای رودخانه های جراحی و زهره بیش از دیگر نقاط خوزستان با مشکل تامین آب روبه رو هستند. پائیز گذشته نیز به دلیل بی آبی این دو حوضه با مشکلات جدی روبه رو بودند.


  به هر تقدیر مردم بهبهان از مسئولان بهبهانی دستگاههای اجرایی استان و وزارت که تعدادشان هم کم نیست انتظار دارند قبل از وقوع این اتفاق تاریخی و تلخ به فکر چاره ای باشند تا با دستان خود قطب کشاورزی استان را به ورطه نابودی نکشانند.

    

  تاریخ انتشار: ۱۱:۲۷:۴۶ | دوشنبه, ۲۲ / شهریور / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  نظر دهی MOD_AMC_HAS_C2

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.