Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • حجت الاسلام قنبریان :

  رسانه ها میتوانند در امر آموزش حجاب تاثیر گذار باشند / فلسفه حجاب در اسلام دیدن زن به عنوان یک انسان است

  عصر بهبهان : حجت‌الاسلام قنبریان تاکید کرد: رسانه‌ها و تکنولوژی‌هایی که امروزه وجود دارند می‌توانند در امر آموزش حجاب بسیار مؤثر باشند، اما باید به این مسئله هم توجه کرد که همین رسانه‌ها و فضای مجازی موجود خود می‌تواند عاملی مهم برای مبارزه با فرهنگ حجاب شود.


  به گزارش عصر بهبهان ، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قنبریان از اساتید حوزه علمیه بهبهان در گفت‌وگو با کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ گفت: حجاب و مسائل اخلاقی در یک زنجیره قرار دارند که ما باید آنها را ببینیم؛ در واقع با نگاهی به فضایل اخلاقی، می‌بینیم که هر یک از آنها در مکتب اهل بیت(ع) به‌صورت یک زنجیره به هم متصل هستند.
  وی عنوان کرد: در مقابل هنجارهای اخلاقی یک دسته ناهنجاری‌های اخلاقی‌ وجود دارد که بر یکدیگر اثر می‌گذارند؛ برای مثال در مقابل کمرنگ شدن عفاف و حجاب در یک جامعه، طمع افزایش پیدا می‌کند و این خود باعث می‌شود که ناهنجاری‌های زیادی به‌وجود آید. بنابراین، ما باید در جامعه به بررسی مسائل و مواردی بپردازیم که موجب می‌شود فرهنگ حجاب در جامعه کم‌رنگ شود.
  حجت‌الاسلام قنبریان با توجه به اهمیت رعایت حجاب، گفت: رعایت نکردن حجاب باعث می‌شود که فرد ایمنی و جایگاه شخصیتی خود را از دست دهد و این خود عاملی می‌شود که انسان به یک فردی تبدیل شود که عزت نفس خود را از دست داده است و اگر برای افراد یک جامعه چنین مسئله‌ای به‌وجود آید باعث می‌شود که آن جامعه یک جامعه استعمارپذیر شود.
  وی درباره فلسفه حجاب در اسلام، اظهار کرد: فلسفه حجاب در اسلام این است که زن در جامعه به عنوان یک انسان دیده شود، زیرا با توجه به آنچه در قرآن آمده است زن حق کسب، مشارکت سیاسی، کارهای خیر و... را دارد. پس اگر زن بخواهد در عرصه جامعه باشد باید به‌عنوان یک انسان حاضر شود و برای اینکه از حقوق و تکالیف خود محروم نشود حجاب می‌آید و او را از جلوه‌های خاص زنانه‌اش جدا می کند، اما اگر زن با جلوه‌های خاص زنانه خود در جامعه حاضر شود به شأن و جایگاه اصلی خود نمی‌رسد و این باعث می‌شود که هم از حقوق اصلی خود در جامعه محروم شود و هم به عنوان یک کالای مصرفی مورد توجه قرار گیرد.
  استاد حوزه علمیه بهبهان ادامه داد: اگر ما کودکان خود به ویژه دختران را از همان ابتدا درست تربیت کنیم و آنها را با فرهنگ حجاب آشنا کنیم این خود به نوعی عاملی می‌شود که در سال‌های بعد با توجه به تربیت مقدماتی که داشته‌اند مقید به دین و آیین‌های اسلامی شوند و به مسئله حجاب بیشتر اهمیت دهند. اما اگر خانواده‌ها درباره حجاب و نقش آن برای کودکان خود زمینه‌سازی لازم را نکرده باشند در سنین بالاتر به راحتی نمی‌توانند آنها را وادار به رعایت کردن حجاب کنند و در اینجاست که فرزندان در سنین بالاتر حجاب را همانند یک زندان می‌دانند.
  وی درباره تأثیر الگوها در رعایت حجاب، گفت: الگوها در مسئله حجاب بسیار مؤثر هستند و مادرانی که در سطح خانواده و جامعه دارای حجاب و پوشش مناسب هستند کودکان آنها بیشتر تمایل به حجاب پیدا می‌کنند چرا که آموزش‌های اولیه را در سطح خانواده دیده‌اند.
  حجت‌الاسلام قنبریان اظهار کرد: رسانه‌ها و تکنولوژی‌هایی که امروزه وجود دارند می‌توانند در امر آموزش حجاب بسیار مؤثر باشند، اما باید به این مسئله هم توجه کرد که همین رسانه‌ها و فضای مجازی موجود خود می‌تواند عاملی مهم برای مبارزه با فرهنگ حجاب شود.

  تاریخ انتشار: ۱۴:۰۱:۰۲ | پنجشنبه, ۳ / فروردین / ۱۳۹۶
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.