best tracker
Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 3
0 0
 • (رتبه فعلی 5.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 1
 • گزارش /

  نمایندگان تحلیل محسن رضایی را در خصوص رشد اقتصادی دولت تایید کردند / رشدی که بوی نفت می دهد

  عصر بهبهان : دولت یازدهم درحالی از رسیدن به رشد اقتصادی ۷.۴ درصد در شش ماهه نخست سال خبر داده اند که نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند که این آمار نه تنها ناشی از تولید نبوده که بوی تند نفت از آن به مشام می رسد.


  به گزارش عصر بهبهان ، یک هفته از اعلام آمار رشد اقتصادی توسط مسئولان دولتی کشور می گذرد، ولی هنوز باور کردن عدد مورد نظر برای اقتصاددانان و فعالان اقتصادی دشوار به نظر می رسد.رئیس‌جمهور در سی‌امین کنفرانس وحدت اسلامی و در حضور رهبر معظم انقلاب، به بیان وضعیت رشد اقتصادی کشور در نیمه اول سال 95 پرداخت و اعلام کرد که رشد اقتصادی شش ماهه اول امسال 7/4 درصد بوده است.بعد از سخنان وی، مسئولان بانک مرکزی نیز در خبری کوتاه بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی خود، اعلام کردند که رشد اقتصادی شش ماهه اول امسال 7/4 درصد بوده اما جزئیات آن بعدا منتشر خواهد شد.

  محمود بهمنی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت درباره اعلام رشد اقتصادی 7/4 درصد از سوی رئیس جمهور و تائید این آمار از سوی بانک مرکزی گفت:من نمی دانم که این آمار چگونه و از چه ماخذی استخراج و اعلام شده است که اگر براساس آمار بانک مرکزی بوده باید مبنای آن نیز مشخص شود که چه شاخص هایی منجر به این رشد شده است.

  نماینده مردم ساوجبلاغ،نظرآباد و طالقان درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ممکن است این رشد اقتصادی مربوط به جهش ناگهانی قیمت نفت بوده است،افزود:درغیر این صورت رشد اقتصادی،دفعتا ممکن نیست.

  بهمنی درخصوص آمار اعلام شده از سوی سخنگوی دولت مبنی اینکه رشد اقتصادی در سه ماه دوم سال جاری با احتساب قیمت نفت، 8/2 درصد و بدون آن، 6 درصد بوده است، ادامه داد: این آمار با آمار 7/4 درصد مغایر است،اگرچه خوشبختانه قیمت نفت افزایش پیدا کرده و میزان صادرات نیز بالا رفته و می تواند به رشد اقتصادی کمک کند؛ولی ما باید میزان رشد اقتصادی را در بخش کشاورزی و صنعت مشاهده کنیم،چراکه این حوزه است که در کشور ایجاد اشتغال می کند و دارای اهمیت است.

  عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:رشد قیمت نفت خوب است؛ولی این رشد قیمت،مشکل اساسی ما را حل نمی کند و نمی توانیم تنها روی آن حساب کنیم ؛بلکه ما اگر بتوانیم رشد اقتصادی بخش کشاورزی،صنعت و صادرات خود را بالا ببریم می توان گفت به رشد اقتصادی دست یافته ایم.


  همچنین سیدحسن حسینی شاهرودی نماینده مردم شاهرود ،با اشاره به اعلام رشد 7.4 درصدی در نیمه نخست سال 95 از سوی بانک مرکزی گفت: اعلام رشد 7.4 درصدی اغراق آمیز است، البته شاید با ورود پول های ناشی از فروش نفت چنین اتفاقی رخ داده باشد،در 6 ماه نخست سال جاری فروش نفت از مرز 2 میلیون بشکه گذشت، در حالی که سال گذشته کمتر از یک میلیون بشکه در روز بود و ممکن است با فروش نفت و تزریق پول به بازار این رشد ایجاد شده باشد، اما رشد حاصل از تولید نبوده و حاصل از درآمد نفت است.

  حسینی ،با بیان اینکه دلایل رشد باید تفکیک شده و شفاف سازی شود،افزود:درحوزه صنعت و تولید رشدی مشاهده نشده و اتفاق خاصی نیفتاده است و این آمار رشد ناشی از بازگشت پول های نفتی است و رشدی که مردم احساس می کنند، با آمارهای اعلامی متفاوت است.


  جهانبخش محبی نیا نیز درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اعلام رشد 7/4 درصد رشد اقتصادی در شش ماهه نخست سال از سوی دولت و اینکه قیمت نفت چقدر در این رشد تاثیر داشته است، گفت: مسلما قیمت نفت در آمار اعلام شده بیشترین اثر را در رشد اقتصادی کشور داشته و این موضوع قابل کتمان نیست.

  وی افزود: متاسفانه یکی از ایرادات اساسی اقتصاد ما در یک صدسال اخیر چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامی این بوده که رشد اقتصادی ما نوعی رابطه خطی با نفت پیدا کرده است و ما همواره تحت تاثیر با این پیوند بوده ایم.

  نماینده مردم میاندوآب،شاهین دژ و میاندوآب درمجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وابستگی و پیوند بودجه کشور به نفت پیوندی معقول و اقتصادی نیست و به همین دلیل  است که دولت های ما را در دنیا به عنوان دولتی رانتیر معرفی می کند.


  گفتنی است دکتر محسن رضایی در برنامه زنده تلویزیونی که از شبکه دوم سیما پخش شد ، با اشاره به گفته‌های ریاست جمهوری درباره رشد 7 درصدی اقتصاد کشور گفت: آمار 7 درصدی رشد اقتصاد چه میزان واقعی است اگر این آمار درست بود اشتغال ایجاد می‌شد اما این چنین نیست و در این 6 ماه اخیر  آمار بیکاری افزایش یافته است.

   

   


  تاریخ انتشار: ۱۶:۲۹:۱۷ | شنبه, ۴ / دی / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  نظر دهی MOD_AMC_HAS_C3

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.