Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • ارتباط ضعیف سیستم کشاورزی خوزستان با دانشگاه رامین رنج‌آور است/ضرورت ایجاد شورای هماهنگی

  عصر بهبهان : استاندار خوزستان با بیان اینکه نظام مدیریتی یکپارچه یا تفکیک‌شده، از مسائلی است که جای بحث دارد اما ضرورت ایجاد شورای هماهنگی در توسعه رشته‌های دانشگاهی کاملاً واضح است، گفت: این مسأله رنج‌آور است که مشاهده می‌کنیم سیستم جهاد کشاورزی خوزستان با دانشگاه رامین در یکی از قطب‌های کشاورزی کشور، ارتباط بسیار ضعیفی دارد.


  به گزارش عصربهبهان، دکتر غلام‌رضا شریعتی در نشست با هیأت‌رئیسه دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوززستان که امروز، نهم آذرماه در محل این دانشگاه برگزار شد، با بیان اینکه سیستم آموزش کشور گستردگی بسیاری پیدا کرده است و شاید برخی چندان موافق این گسترش نباشند، اظهار کرد: زمانی که گستردگی همراه با تولید علم در همان سطح و در همان مقیاس گسترده باشد، مسأله بدی نیست، نه آن‌که هزینه‌های جاری و اداری وارد شوند به شکلی که کار اصلی به فراموشی سپرده شود؛ به نظر می‌رسد کار اصلی در آموزش عالی کشور با این گستردگی زیاد، در حال فراموش شدن است.

   

  وی افزود: لازم است از تکرارکاری‌ها و پوشش‌دهنده‌های نابه‌جا جلوگیری شود و این مسائل ساماندهی شوند؛ نظام مدیریتی یکپارچه یا تفکیک‌شده، از مسائلی است که جای بحث دارد، اما آنچه مطرح است اینکه رشته‌های ایجادشده در دانشگاه‌ها نباید بدون نیازسنجی ایجاد شوند تا بعداً جامعه دچار خسران شود؛ به‌طور مثال در حوزه پزشکی با این مسأله مواجه‌ایم. در استان نیاز شدیدی به پرستار وجود دارد اما پرستاری برای استخدام وجود ندارد. اخیراً اعلام کردیم که حدود هزار و 400 پرستار نیاز داریم اما تنها توانستیم حدود 300 پرستار جذب کنیم.

   

  استاندار خوزستان با بیان اینکه نیاز استان به عملکرد حوزه آموزش عالی به دلیل عدم ارتباط مناسب ساماندهی نشده است، گفت: شاهد هستیم که در برخی از رشته‌ها، دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین، دانشگاه صنعتی بهبهان، دانشگاه شهید چمران اهواز و ... دانشجو تربیت می‌کنند، به طوری‌که ممکن است این دانشجویان در چند سال آینده بیش از نیاز جامعه باشند اما در برخی رشته‌ها نیز ممکن است نیازهایی وجود داشته باشد که در چند سال اینده متوجه آن‌ها شویم و در این زمینه هیچ تربیت دانشجویی انجام نشده باشد. به همین دلیل فکر می‌کنم ضرورت ایجاد شورای هماهنگی کاملاً واضح است.

   

  شریعتی تصریح کرد: ارتباط دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان که در حوزه منابع طبیعی، کشاورزی و دامپروری فعالیت می‌کند، با سیستم کشاورزی استان بسیار ضعیف است؛ خوزستان قطب کشاورزی کشور است، به طوری‌که با یک و نیم میلیون هکتار سطح زیر کشت و 16 میلیون تن تولیدات کشاورزی که با اجرای طرح 550 هزار هکتاری افق 20 یا 21 میلیون تن برای آن پیش‌بینی می‌شود، این مسأله رنج‌آور است که مشاهده می‌کنیم سیستم جهاد کشاورزی خوزستان با دانشگاه رامین در یکی از قطب‌های کشاورزی کشور، ارتباط بسیار ضعیفی دارد.

   

  وی ادامه داد: این مسأله دو مشکل ایجاد می‌کند، یکی آنکه سیستم کشاورزی ما روزبه‌روز بهینه‌تر نمی‌شود و همچنان سنتی باقی می‌ماند یا روند صنعتی و بهبود آن به‌کُندی پیش می‌رود. گاهی از کارهای تحقیقاتی و تکنولوژی‌هایی که ایجاد شده است، استفاده می‌شود اما از فناوری بومی‌سازی شده استفاده نمی‌شود. اگر این مسأله اتفاق نیافتد می‌تواند عوارضی داشته باشد.

   

  استاندار خوزستان تصریح کرد: اگر بنا باشد کارهای تحقیقاتی بومی‌سازی شوند، باید متناسب با شرایط استان باشند و محوریت آن‌ها با دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین یا دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید جمران اهواز خواهد بود. یکی از عوارض آن است که اگر این دانشگاه‌ها سفارشات کاربردی نداشته باشد، همچنان درجا می‌زنند.

   

  وی با بیان اینکه این مسأله لازم و ملزوم برای هر دو سیستم است، گفت: هم سازمان جهاد کشاورزی و هم دانشگاه رامین خوزستان نیاز دارند به این موضوع بپردازند. این دانشگاه باید خوراک و تقاضا داشته باشد. اگر تقاضایی وجود نداشته باشد، فعالیت آن در حد پروژه‌های دانشجویی باقی می‌ماند و کار دیگری انجام نمی‌دهد. برداشت من این است که دانشگاه دارد از لحاظ سخت‌افزاری به یک ثبات می‌رسد.

   

  شریعتی افزود: دانشگاه رامین خوزستان می‌تواند به بهبود وضعیت حوزه کشاورزی استان کمک کند. خوزستان از نظر میزان تولیدات کشاورزی با فاصله زیادی از رتبه دوم، در رتبه اول کشور قرار دارد اما آنکه کیفیت ارتقا پیدا کند و تولید در هکتار و ... بهتر شوند، وظیفه‌ای است که بر عهده دانشگاه قرار دارد.

   

  وی تأکید کرد: با اجرای طرح 550 هزار هکتاری نظام کشاورزی تغییر می‌کند و باید الگوی کشت ارائه شود و نهادهای ترویجی شکل بگیرد که دانشگاه رامین در این زمینه‌ها می‌تواند به استان کمک کند. البته در سیستم مدیریت کشت استان اشکالات ساختاری وجود دارد. به‌جز تهران تنها استانی که هشت شهر بالای 100 هزار نفر دارد، خوزستان است. این مسأله شرایط را به شکلی تغییر داده که اداره خوزستان سخت شده است و مدیران عالی و دستگاه‌های عالی استان وقتی برای چانه زدن، پیگیری منابع و ... ندارند.

   

  شریعتی ادامه داد: به‌طور مثال جهاد کشاورزی خوزستان باید یک و نیم میلیون هکتار را پوشش دهد اما جهاد کشاورزی استان دیگری باید تنها 100 هزار هکتار سطح زیر کشت آن استان را پوشش دهد در حالی‌که ساختار مدیریتی هر دو جهاد کشاورزی دقیقاً یکسان است. این مسأله باید اصلاح شود. در خوزستان شهرستان‌هایی وجود دارند که به اندازه یک استان، سطح زیر کشت دارند. این مسأله یک فرصت است، اما در صورت استفاده نکردن می‌تواند به هدر برود.

   

  استاندار خوزستان تأکید کرد: ساختار مدیریتی استان باید اصلاح شود و متناسب با ظرفیت‌های آن باشد. اقداماتی در این حوزه در حال انجام است. از این بابت فکر می‌کنم که تجمیع دانشگاه‌ها اگرچه کار خوبی است اما با توجه به قطب کشاورزی بودن خوزستان، دانشگاه رامین باید جدا باقی بماند. نوشتن یک نسخه واحد برای تمام کشور کار غلطی است و باید جاهایی که پتانسیل بالقوه‌ای دارند استثنا شوند تا از منابع استفاده بهینه‌ای شود.

   

  شریعتی با اشاره به درخواست این دانشگاه برای برقراری ارتباط هماهنگ میان دانشگاه و صنعت و حضور بعضی از دانشگاهیان در شورای کشاورزی استان، گفت: حتی در صورت حضور فعال دانشگاهیان در این شورا، می‌توان گفت که دستورکار جلسات آن حتماً با هماهنگی آن‌ها نوشته شده و بعد وارد شورا شود.

   

  استاندار خوزستان گفت: اگر در حوزه مطالعات دانشگاه فعال‌تر وارد شود می‌توان نقش محوری در این حوزه را به دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین و دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز سپرد و حتی می‌توان سازمان‌های بزرگ را موظف کرد که در این زمینه کمک کنند.

   

  وی افزود: در بحث فضای سبز نیز حتماً دانشگاه رامین را وارد می‌کنیم. می‌خواهیم که حتماً جلساتی تدارک دیده شده و از مسئولان دانشگاه دعوت شود تا بتوان چهارچوبی در بحث فضای سبز ایجاد کرد و شهرداری‌ها موظف شوند در طراحی، معماری و مدیریت فضای سبز عمل کنند و فضای سبز را با تکنولوژی‌های روز دنیا ایجاد کنند تا اثرگذارتر باشد.

   

  استاندار خوزستان با بیان اینکه یک کارگروه برای طرح 550 هزار هکتاری تشکیل و الگوی کشت و نظام بهره‌برداری به استان سپرده شده است، تصریح کرد: اگر دانشگاه آمادگی لازم را دارد می‌تواند در این حوزه نیز به استان کمک کند؛ همچنین استانداری در بحث محوطه‌سازی دانشگاه نیز حمایت و در این زمینه به دانشگاه کمک می‌کند.

  تاریخ انتشار: ۱۰:۰۲:۲۴ | چهارشنبه, ۱۰ / آذر / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.