Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • قیامی که اسلام را زنده نگه داشت

  عصر بهبهان : امر به معروف و نهی از منکر واجبی است که رسالت امام حسین در قیام عاشورا قرار گرفت چرا که امام یزید را به حکومت اسلامی امر و وی را از پایه گذاری حکومتی غیرشرعی نهی می‌کرد.


  به گزارش عصربهبهان به نقل از  رهیاب، اینجا تا چشم کار می‌کند همه جا در سوگ عزیزیست که نماد دیدن‌داری است. کسی که بعد او همه زمین کربلا و همه روزها عاشورا شد. محرم ماه فغان و ناله دردمندانیست که معنی عبودیت را با جان و دل شناختند؛ محرم را حسین(ع) محرم دل عاشقانش کرد که امروز از کودک شیرخوار تا مردان و زنانی که موهایشان را در آسیاب دنیا سپید کرده‌اند همه سیاه پوش شوند.

  ماه محرم نخستین ماه از سال هجری قمری است که رخدادی عظیم این ماه را تا ابد با دیگر ماه‌ها متفاوت کرده است. امام سوم شیعیان حسین بن علی(ع) به همراه برادر بزرگوارشان ابولفضل العباس(ع) و به همراهی خانواده در سپاهی متشکل از یاران به جنگ با جهل و ظلم ظالمان زمان خود عزیمت می‌کند.

  زمانی که یزید بنیان‌گذاری حکومتش را اعلام کرد به اطرافیانش دستور داد که از همه بیعت بگیرند و هرکه در این راه مخالفت کرد را گردن بزنند؛ همچنین به امام حسین(ع) نامه بیعت با یزید فرستاده شد که با مخالفت امام روبه رو گشت.

  عجب از روزگار که بازهم کوفیان زمان اینبار نه فقط علی(ع) بلکه خانواده علی(ع) را تنها گذاشتند و نبرد در حالی آغاز شد که 72تن در مقابل سپاهی مشتمل از هزاران نفر با تجهیزات جنگی می‌بایست ایستادگی می‌کردند. امام حسین تا آخرین لحظه به سپاه مقابل فرصت داد و حاظر به شروع جنگ نبود ولی حس مرموز قدرت طلبی چنان در ریشه سپاه عمر سعد ریشه دوانده بود که نخستین تیر از جانب شمر از یاران یزید به سمت سپاه امام حسین پرتاب شد.

  سپاه یزید با آن همه تجهیزات جنگی ولی چنان به خود نامطمئن بودند که از هر حربه و ناجوانمردی در این راه دریغ نکردند به طوری که جریان آب را در آن هوای گرم و عطش‌زا بر سپاه امام حسین(ع) بستند و سهم علی اصغر(ع) کودک 6ماهه امام را از آب، تیری بر گلویش نوشتند.

  در این جنگ نابرابر و به دور از عدل و جوانمردی در حالی اعضای خانواده پیامبر ایستادگی می‌کردند که همه با تمام وجود شهادت در راه خدا را شیرین تر از عسل می‌دانستند و همین امر سبب شد که حر بن ریاحی از سپاه یزید جدا شده و به امام حسین ایمانی دوباره آورد.

  دهه محرم، دهه امر به معروف و نهی از منکر است

  امام حسین در آن زمان به جهانیان معنی ایستادگی و مقاومت در برابر ظلم و پایداری به دین مبین اسلام را با فدا کردن خود و خانواده‌اش نشان داد؛ آیت‌الله سید محمدعلی موسوی جزایری درباره عاشورا با بیان اینکه سرتاسر جهان بشریت در مصیبت بزرگ عاشورای حسینی شریک و باید از آن درس بگیرند می‌گوید: بالاترین درس برگرفته شده از عاشورا هدف مداری به معنای داشتن هدف در زندگی است و انسان بیهدف، بی ارزش محسوب میشود البته اهداف انسانی همچون احیایارزشها، امر به معروف و نهی از منکر، ذلت ناپذیری، مبارزه با ظلم، احیایدین الهی باید متعالی و مقدس باشند.

  وی با اشاره به اینکه آرامش در سایه صبر بر مصائب یکی از درس های برگرفته از راه بزرگ امام حسین(ع) است، می‌افزاید: امام حسین(ع) در خطبه خود مرگ خود را انتخابی از سوی خداوند و نعمتی بزرگ میدانند که به سوی آن حرکت و تحمل سختیها و صبر در برابر بلاها را راه رسیدن به مقامات عالیه ذکر میکنند.

  نماینده ولی فقیه در خوزستان با اشاره به اینکه مبارزه اسلام و کفر جهانی ادامه دار و نیازمند توجه و ادامه اهداف ترسیمی امام حسین(ع) است و نیز با بیان اینکه دهه محرم، دهه امر به معروف و نهی از منکر است، بیان می‌کند: ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر را در سطح استان داریم و جدی بودن در این قضیه را خواستاریم تا شاهد دیدن آثار شیرین آن باشیم.

  کمرنگ شدن مجالس اهل بیت(ع) نتیجه سیاست "فرزند کمتر"

  هر سال در کشورهای اسلامی ماه محرم و صفر به یاد واقعه کربلا مراسم‌هایی برگزار می‌شود که به نوعی مردم ادارت و پیروی خویش را از امام حسین نشان می‌دهند؛ یکی از این مراسم‌ها تحت عنوان مراسم شیرخوارگان حسینی به یاد حضرت علی اصغر(ع) کوچکترین عضو سپاه امام حسین(ع) که با لبانی تشنه و در اوج معصومیت و مظلومیت به شهادت رسید، برگزار می‌شود.

  آیت‌الله محسن حیدری به مراسم شیرخوارگان حسینی اشاره و عنوان می‌کند: حضور شیرخوارگان حسینی در این مراسم بزرگ عهد و پیمان مجددی با اهل بیت(ع) است تا دشمنان اسلام و جنایتکاران بدانند که شیعیان هیچگاه اهل بیت(ع) را فراموش نخواهند کرد.

  وی با بیان اینکه رسالت اصلی امام حسین(ع) ایجاد نهضتی آگاه و جهانی بود که از ابعاد آن تشکیل یک نظام اسلامی و ولایت مدارانه است، می‌گوید: اصلاح امور جامعه و توجه به امر به معروف و نهی از منکر یکی دیگر از رسالت های بزرگ امام حسین(ع) است.

  نماینده مردم خوزستان درمجلس خبرگان رهبری معتقد است که امر به معروف و نهی از منکر تنها وظیفه امامان نبود بلکه بر هر فرد مسلمان واجب است و همچنین می‌افزاید: سهل انگاری نسبت به حجاب یکی از منکرات است که باید در این زمینه تذکر لازم به برخی افراد داده شود.

  وی با بیان اینکه فرزندآوری یک معروف در جامعه اسلامی ما است، اظهار می‌کند: جامعه‌ای که جوانان کمتری دارد بستر مناسب را برای نفوذ دشمن فراهم می سازد. درجامعه ای که سیاست "فرزند کمتر" رواج پیدا کند دیگر در آن جامعه خبری از مجالس اهل بیت(ع) و برنامه‌های دینی و مذهبی نخواهد بود و پرچم اهل بیت(ع) از دست ما گرفته خواهد شد.

  بی تفاوتی به فریضه امر به معروف و نهی از منکر ضربه مهلکی به نظام اسلامی می‌زند

  امر به معروف و نهی از منکر واجبی است که رسالت امام حسین در قیام عاشورا قرار گرفت چرا که امام یزید را به حکومت اسلامی امر و وی را از پایه گذاری حکومتی غیرشرعی نهی می‌کرد. این واجب اللهی از منظر امام و یارانش به میزانی با اهمیت بود که برای اجرای آن جان شیرین خود را در طبق اخلاص گذاشته و در راه اجرای دستورات خداوند فدا کردند.

  آیت الله عباس کعبی نیز درباره واقعه کربلا می‌گوید: اگر نهضت سیدالشهدا نبود اسلام به طور کامل از بین می‌رفت و چیزی از آن باقی نمی‌ماند؛ اما سیدالشهدا و یاران پاک‌باخته‌اش با خون خود درخت اسلام را آبیاری کردند و در واقع باید گفت که اسلام آغازش محمدی و تداومش علوی و ماندگاریش حسینی است.

  وی درباره اینکه اینکه اگر بخواهیم درس کربلا را متناسب با شرایط روز خلاصه کنیم، تصریح می‌کند: امروز باید آگاهی و مسئولیت، بیداری و حرکت، پاکی و هدایت، نجات و نورانیت، غیرت و نهضت برای ساخت جامعه اسلامی بر مدار انسانیت را با محوریت ولایت الهی پیش ببریم.

  وی می‌افزاید: مسئولین نیز با علم به اینکه قدرت امانت است نه طعمه و لقمه پر چرب و نرم، مسئولیت الهی خود را در حمایت از ملت و خدمت به آنان و حل مشکلات مردم به‌ویژه توجه به شعار و راهبرد پایه‌ای اقتصاد مقاومتی خوب انجام دهند.

  نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان ادامه می‌دهد: هم مسئولان نظام و هم اقشار مختلف باید به واجبات و ترک محرمات توجه کنند. نباید نسبت به فریضه امر به معروف و نهی از منکر و مقابله با شبیخون تهاجم فرهنگی بی تفاوت باشیم؛ زیرا بی تفاوتی ضربه مهلکی به نظام اسلامی می زند.

  وی بیان می‌کند: حفظ نظام اسلامی و تداوم نظام مقدس جمهوری اسلامی اهم واجبات بوده و انجام این واجب در گرو ولایت مداری، مسئولیت مداری، بصیرت سیاسی، حضور در صحنه و رعایت تقوا و اخلاق است. در حقیقت بی تفاوتی و از صحنه کنار رفتن باعث تضعیف نظام اسلامی می شود. امروز تولید قدرت برای نظام اسلامی در چارچوب باورها و ارزش‌های اسلامی یک فریضه حسینی است که باید از مکتب عاشورا درس بگیریم.

  آیت‌الله کعبی با بیان اینکه حضور مردم در صحنه امیدی برای جامعه تلقی می‌شود، اظهار می‌کند: مردم در نمازهای جماعت و‌ جمعه و در همه‌ صحنه‌های انقلاب حاضرند و پشت سر رهبری در مقابله با فساد، انحراف، بدعت‌ها و سوءاستفاده‌های حاشیه‌ای که ایجاد می‌شود، آماده‌اند.

  واقعه عاشورا برای دیروز و امروز نیست بلکه حادثه‌ایست که در زمان جریان دارد؛ اگر به این روز و اتفاقات رخ داده در عاشورا بنگریم می‌بینیم که چه انسان‌های دنیا خواهی که سرانجامشان عذاب‌های اللهی شد و چه پاک طینتانی که خط بطلان کشیدند بر دنیا پرستی و دنیا خواهی؛ واقعه عاشورا و قیام امام حسین(ع) در این روز همانند دانشگاهی است که هر لحظه می‌توان از آن درس آموخت.

  تاریخ انتشار: ۱۴:۰۳:۳۲ | چهارشنبه, ۲۱ / مهر / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.