Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 1
0 0
 • (رتبه فعلی 5.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 2
 • گزارش /

  افزایش بی سابقه نرخ بیکاری در استان خوزستان / آمار منفی اشتغال جوانان در بهبهان به مرحله هشدار رسید

  عصر بهبهان : یک حساب سر انگشتی نشان می دهد این شهر با وجود داشتن بزرگترین کارخانه سیمان ، بزرگترین پالایشگاه گاز کشور ، کارخانه های روغن سازی و تولید آرد ، شهرک های بزرگ صنعتی و سایر منابع مواد تجدید پذیر همچنان با یک بحران جدی بنام بیکاری جوانان دست و پنجه نرم میکند که این مسئله در دولت یازدهم و حداقل 4 سال گذشته نمایان تر شده است.


  به گزارش عصر بهبهان ، بیکاری امروز مهمترین دغدغه شهروندان خوزستانی است که سرآغاز بسیاری از ناهنجاری ها و مشکلات اجتماعی و فرهنگی نیز شده است. آمار طلاق و اعتیاد در خوزستان در ارتباط نزدیکی با آمار بیکاری است و به نظر می رسد تا زمانی که برای کاهش بیکاری در استان فکری نشود، صرف برگزاری مانورهای ضداعتیاد و فرهنگ سازی و... نمی تواند جلوی بسیاری از معضلات جامعه امروز خوزستان را بگیرد.

  در شرایط فعلی، مسئله مربوط به بیکاری فرزندان در خانواده ها یکی از بزرگترین چالش ها و معضلات پیش روی پدران و مادران است. به ویژه جوانانی که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و امکان ورود به بازار کار را نمی یابند؛ این مسئله برای خانواده هایی که دارای بیش از یک فرزند تحصیل کرده آماده به کار باشند، بسیار جدی تر و بیکاری برای این گروه از خانواده ها، تلخ تر است.

  آمارها نشان می دهد در ابتدای دهه ۹۰، تعداد افراد دارای اشتغال ناقص و گروه هایی که همواره در معرض بیکاری و از دست دادن یکباره شغل قرار داشتند یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر بودند که این تعداد در نیمه دهه ۹۰ با ۲۵۳ هزار نفر افزایش به ۲ میلیون و ۱۵۳ هزار نفر بالغ شد. بنابراین در یک دوره ۵ ساله، اوضاع کسب و کار و بنگاه ها بهتر نشده و بر تعداد واحدهای در معرض تعطیلی و ورشکستگی افزوده شده و یا از قدرت جذب نیروی کار در واحدهای موجود کاسته شده است.

  بهبهان خوزستان همواره یکی از شهرستانهایی است که علیرغم برخورداری از منابع سودآور و ظرفیت های بی بدیل خدادادی در ردیف بدترین مناطق از نظر نرخ بیکاری و وضعیت اشتغال قرار دارد .

  یک حساب سر انگشتی نشان می دهد این شهر با وجود داشتن بزرگترین کارخانه سیمان ، بزرگترین پالایشگاه گاز کشور ، کارخانه های روغن سازی و تولید آرد ، شهرک های بزرگ صنعتی و سایر منابع مواد تجدید پذیر همچنان با یک بحران جدی بنام بیکاری جوانان دست و پنجه نرم میکند که این مسئله در دولت یازدهم و حداقل 4 سال گذشته نمایان تر شده است.


  دولت یازدهم بارها با وعده استخدام در پالایشگاه فاز دوم بیدبلند ، از اشتغال های مستقیم و غیر مستقیم سخن گفته بود اما هر بار به دلایلی این امر محقق نشد تا اینکه چهار سال گذشت و نه تنها اشتغال پایداری صورت نگرفت بلکه محلی برای کسب و کار نیروهای غیر بومی و شرکت های دارای تکنسین های خارج از استان شد .

  تعطیلی برخی پروژه ها ، نبود فضای کسب و کار ، بی توجهی محض به مشکلات کشاورزان و دامداران ، عدم مدیریت صحیح منابع آبی ، نبود سرمایه گذار ، عدم تکمیل برخی طرح های عام المنفعه در طول چهار سال گذشته پاشنه آشیل اشتغال منفی در شهر بهبهان به شمار می آید که اکنون موجی از نگرانی ها را برای جوانان و خانواده های بهبهانی را به ارمغان آورده است .


  نرخ 18 درصد بیکاری در شهری مانند بهبهان با وجود سرمایه های عظیم برای مردم سنگین است و شوربختانه این میزان در حال افزایش است .


  نکته حائز اهمیت و تامل برانگیز این است که در سال ۹۱ تعداد ۴۰۰ هزار نفر جوینده کار در کشور پس از مدت ها جستجو از یافتن شغل دلسرد شده بودن که حالا این تعداد در سال ۹۵ با ۴ برابر افزایش به یک میلیون و ۶۱۷ هزار نفر بالغ شده است.  تاریخ انتشار: ۱۱:۰۰:۲۰ | دوشنبه, ۲ / اسفند / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  نظر دهی MOD_AMC_HAS_C1

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.