Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • گزارش/

  تحقق اقتصاد مقاومتی با توسعه اقتصاد روستایی در خوزستان

  عصر بهبهان : روستاها در همیشه ایام یکی از قشرهای تولید کننده بوده‌اند و به نوعی می‌توان احقاق شعار اقتصاد مقاومتی را در روستاها دید.


  به گزارش عصربهبهان به نقل از  رهیاب، اقتصاد مقاومتی، راهکاری است که از سوی مقام معظم رهبری برای سروسامان دادن به وضعیت اقتصادی کشورمان مخصوصاً با تحریم اقتصادی ایران در سال‌های اخیر مطرح‌شده است. این نوع اقتصاد معمولاً در رویارویی و تقابل با اقتصاد وابسته و مصرف‌کننده یک کشور قرار می‌گیرد.

  یکی از نمادهای اقتصاد مقاومتی بحث اقتصاد روستایی است چراکه روستاها در همیشه ایام یکی از قشرهای تولیدکننده بوده‌اند و به‌نوعی می‌توان احقاق شعار اقتصاد مقاومتی را در روستاها دید.

  یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند در توسعه مباحث کلی در روستاها نقش چشمگیری داشته باشد بحث توسعه اقتصادی ساکنین روستایی است که علاوه بر درآمدزایی فردی باعث توسعه سریع اشتغال‌زایی و درآمدی در روستاها خواهد شد.

  توسعه مشاغل اقتصادی در روستاها می‌تواند نقش بسزایی در جلوگیری از مهاجرت‌های بی‌رویه به شهر ایجاد کند و حتی در پاره‌ای نیز می‌تواند زمینه‌ساز مهاجرت معکوس در روستاها باشد.

  کارشناسان معتقدند که هر چه اقتصاد روستا پویاتر و شکوفاتر باشد فرایند توسعه و پیشرفت آن کشور مناسب‌تر خواهد بود و دقیقاً به همین علت است که در برنامه‌های توسعه محور اغلب کشورها، روستاها از ارکان مهم در توسعه پایدار بشمار می‌آیند.  زنجیره ارزش افزوده به روستا برمی گردد
  در این رابطه ناصر زرگر می‌گوید: در کشورهای صنعتی فناوری با ظرفیت‌های اقتصادی روستا درگیر و زنجیره ارزش‌افزوده در اقتصاد روستا شکل‌گرفته است اما در کشور ایران بیش از ۶۵ درصد ارزش‌افزوده بخش کشاورزی و دام بیرون از نظام اقتصادی روستاهاست.

  معاون سرمایه‌گذاری معاونت توسعه روستایی کشور بابیان اینکه برای بازگشت زنجیره ارزش‌افزوده به جوامع روستایی طرح‌های اقتصادی داریم می‌افزاید: نمی‌خواهیم روستاییان کارگر و حقوق‌بگیر کارخانه‌داران شهری شوند بلکه می‌خواهیم جامعه روستایی تولیدکننده و صنعتگر شوند و فناوری درگیر با ظرفیت‌های اقتصادی داشته باشد تا جمعیت تحصیل‌کرده روستایی به روستاهای خود بازگردند.

  قدر مسلم روستاها ظرفیت‌های بسیار مناسبی برای نقش‌آفرینی در شتاب دادن به توسعه کشور دارند و اگر به برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی در روستاها توجه جدی شود قطعاً مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها شکل خواهد گرفت.

  استان پهناور خوزستان با داشتن ۶۴۰۴ روستا که از این تعداد ۴۰۰۵ روستای آن دارای سکنه است و از استان‌های پر روستای ایران محسوب می‌شود. به گفته کارشناسان ۵۰ درصد روستاهای خوزستان جمعیتی بالای ۲۰ خانوار و ۱۶ درصد بالای ۱۰۰ خانوار دارند و در این میان شهرستان‌های اندیکا، باغ‌ملک، شادگان و دزفول بیشترین تعداد روستاها را دارا هستند.

  این ظرفیت تعداد روستاها نشان‌دهنده ظرفیت خوزستان در بحث توسعه اقتصادی روستایی و محقق کردن اقتصاد مقاومتی است چیزی که امروزه عملاً در خوزستان به‌درستی اتفاق نیفتاده است.  می‌توانیم امنیت غذایی کشور را از روستاهای خوزستان تأمین کنیم
  نماینده ولی‌فقیه در خوزستان در این رابطه می‌گوید: تأمین امنیت غذایی کشور یکی از شاخصه‌های مورد تأکید مقام معظم رهبری است. برای تأمین امنیت غذایی کشور باید به سراغ روستاهای خوزستان بیاییم؛ چراکه هم آفتاب دارند و هم زمین حاصلخیز و شرایط خوبی برای زراعت دارند.

  آیت‌الله موسوی جزایری می‌افزاید: امنیت غذایی کشور بسته به این است که جوانان بیکار خود را در خوزستان که در روستاها هستند؛ چه عشایر لر و چه عشایر عرب به کار بگیریم، آن‌ها را آموزش دهیم، به آن‌ها کمک کنیم تا درزمینهٔ دامداری، پرورش طیور، آبزیان، محصولات زراعی، باغی و لبنی و.. فعالیت کنند.

  وی تأکید می‌کند: متعهد شویم این کار را پیش ببریم. مسئولان صادقانه به پاخیزند و در جهت تحقق فرمان رهبری بکوشند. ما می‌توانیم امنیت غذایی کشور را از روستاهای خوزستان تأمین کنیم. باید هرکسی را که وارد این میدان می‌شود کمک کنیم.

  این در حالی است که به گفته کارشناسان ۹ دهک جامعه روستایی ایران در منطقه ناامن غذایی قرار دارند و ۳ دهک آخر آن در منطقه به‌شدت ناامن غذایی هستند و این‌ها همان کسانی بودند که امنیت غذایی کشور را تأمین می‌کردند.  ایجاد 8 هزار و 500 فرصت شغلی برای روستاهای خوزستان
  همچنین معاون امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی کشور می‌گوید: به‌منظور افزایش میزان تولید و همچنین افزایش بهره‌وری در جوامع روستایی طبق برنامه‌ها و برآوردهای خود ایجاد 173 هزار فرصت شغلی در پروژه ارتقاء تولید و توسعه اشتغال پایدار در دشت‌ها و مناطق روستایی را تعریف کردیم.

  نعمت‌الله رضایی می‌افزاید: این 173 هزار فرصت شغلی با صرف 4 هزار و 300 میلیارد تومان از منابع داخلی دستگاه‌ها و تسهیلات اعتباری آن‌ها ایجاد می‌شود که سهم خوزستان ایجاد 8 هزار و 500 فرصت شغلی با هزینه 168 میلیارد تومان است.

  به گزارش رهیاب، خوزستان همانند خیلی از استان‌های کشور از ظرفیت‌های بسیار بالایی در بخش روستایی برخوردار بوده و بدون شک بحث توسعه و عمران و آبادانی روستاها در استان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چراکه توسعه زیرساخت‌های روستا و همچنین توسعه اقتصادی آن‌ها باعث تولید، جذب گردشگران و فروش محصولات روستایی می‌شود.

  لذا می‌توان به این مسئله پی برد که یکی از راه‌های موفقیت اقتصاد مقاومتی درگرو برنامه‌ریزی پایدار و منسجم در مورد اقتصاد و فعالیت‌های اقتصادی روستاهاست.

  تاریخ انتشار: ۱۳:۰۸:۳۳ | پنجشنبه, ۲۱ / مرداد / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.