Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • رهیاب از تأثیر ریزگردها به کشاورزی گزارش می دهد؛

  میراث گرد و خاک برای آیندگان چیست؟

  عصر بهبهان : تأثیرات مستقیم ریزگردها به زندگی مردم برای همگان تاحدود زیادی روشن شده است اما هیچ بررسی درباره تأثیر ریزگردها به کشاورزی انجام نشده است.


  گرد و غبارها عامل آلودگی هوا و منشأ بسیاری از بیماریهای تنفسی و غیر تنفسی در انسان و سایر موجودات زنده هستند. ميزان شدت اثرات گرد و غبار به نوع آن و محيط مقصد بستگي دارد. اختلال در شبکه شبرق خوزستان پس از گرد و غبار و مه گرفتگی نشان داد که مخلوط شدن گرد و غبار با ماده و یا پدیده دیگر می‌تواند تا چه میزان مضر، خطرناک و خسارت‌زا است.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی در این باره به رهیاب می‌گوید: ریزگردها بر محصولات باغی، زراعی، دام و طیور و شیلات تأثیر می گذارد و به این محصولات آسیب می زند.کیخسرو چنگلوایی می‌افزاید: میزان آسیب‌ها و خسارت‌ها مشخص نیست چرا که باید در این زمینه کارهای تحقیقاتی انجام شود و تاکنون در این زمینه تحقیقی انجام نشده است.

  یک استاد دانشگاه نیز می‌گوید: اثرات گرد و غبار بر جامعه گیاهی این است که دوره گرده‌افشانی را کاهش داده و با خشک کردن سطح کلاله از درصد تلقیح گل و در نهایت از تولید میوه می​کاهد؛ این پدیده نه تنها از لحاظ کمی محصول را دچار زیان می​کند بلکه از لحاظ کیفی نیز محصولات را تحت تاثیر قرار می​دهد.

  مجید نبی‌پور می‌افزاید: برداشت لایه​ سطحی خاک یکی دیگر از خسارات ناشی از گرد و غبار در بخش کشاورزی است. لایه سطحی خاک از حاصل‌خیزی بالایی برخوردار است و در نتیجه اراضی کشاورزی را با کمبود املاح و خاک هوموسی مواجه می​کند. در مناطق جنگلی نیز با وقوع گرد و غبار و پوشیدن سطح برگ و بستن روزنه​های برگ، خشک شدن برگ و نهایتا نابودی درخت را شاهد خواهیم بود.

  وی بیان می‌کند: بر اساس مطالعه صورت‌گرفته به منظور یافتن "اثرات و پیامدهای گرد و غبار بر بخش​های کشاورزی و صنعت" در دشت یزد، بیشترین آسیب ناشی از پدیده گرد و غبار در منطقه مورد مطالعه به میزان 62 درصد متوجه بخش کشاورزی شده است و پدیده گرد وغبار به طور متوسط به میزان 42 درصد بر مرغوبیت محصولات کشاورزی، 48 درصد بر کاهش عملکرد محصول در واحد سطح، ایجاد خسارت به محصولات زراعی به میزان 52 درصد، محصولات باغی 7 درصد، سبزیجات و صیفی​جات 14 درصد و 26 درصد به محصولات گلخانه​ای در بخش کشاورزی، در بخش صنعت به میزان 47 درصد بر روی استهلاک دستگاه‌ها، 52 درصد بر میزان قدرت کاربری و کیفیت محصول صنایع در بخش تولید تاثیر گذاشته است.

  به گزارش رهیاب، به نظر می‌رسد که دولت و مجلس جدا از بحث تأثیرات مستقیم ریزگردها باید به تأثیرات ثانوی ریزگردها هم بپردازند تا مشخص شود که میراث این گرد و خاک برای آیندگان چیست. همچنین با مشخص شدن تأثیرات ریزگردها بر کشاورزی می‌توان برخی از هزینه‌های درمانی آینده ناشی از ناسالم بودن مواد غذایی را کاهش داد.

  تاریخ انتشار: ۱۵:۳۵:۳۹ | شنبه, ۳۰ / بهمن / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.