Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 1
0 0
 • (رتبه فعلی 5.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 2
 • گزارش /

  سقوط فرهنگ در میراث فرهنگی بهبهان / دفع گردشگر و مرگ صنایع دستی میراثی که به جا ماند!

  عصر بهبهان : در باب اختصاص اعتبار بارها از فرماندار شهرستان از جذب فلان مبلغ جهت توسعه و جذب سرمایه گذار در این بخش شنیده بودیم اما چه تحولی در این زمینه صورت گرفته است که در چشم مسئولین مطلوب است اما در چشم مردم اثری از رضایت دیده نمیشود.


  به گزارش خبرنگار عصر بهبهان ، نگاهی به پهنای تاریخ پر طمطراق بهبهان (ارجان ) حکایت های تلخ و روایت های سوگ باری را در دهه های اخیر تداعی میکند ، وقایع اسف باری که زخم ها را بر پیکر قدمت تاریخ این شهر نمایان کرده است.


  شهر بهبهان را در اعصار گذشته و زمان معاصر به ارجان مدفون در زیر خاک و تنگ مشهور سردار شهیر این شهر و دهها جاذبه گردشگری میشناسند ، شهری که فراخای تاریخش با قدمت تاریخ ایران گره خورده است ، اما چه اتفاقی برای این سرمایه تاریخی و فرهنگ بی بدیل آن افتاده است !


  میراث فرهنگی هر شهر یكی از اساسی ترین اركان تحكیم هویت ایجاد خلاقیت و خودباوری به شمار می آید. پژوهش در زمینه های مختلف آن موجب روشن شدن ابهامات تاریخی، شناخت ارزشهای حاصل از حیات طولانی جامعه و تسریع ارزشهای نهفته در میراث فرهنگی به حیات امروزین جامعه می شود و بالقوه قادر به تعیین مرزهای فرهنگی آن دیار بوده و حداقل یكی از عوامل اصلی بازشناسی فرهنگ و اصالت است.


   

  فرهنگ هر منطقه ارتباط مؤثری با چگونگی شکل گیری فضاهای کالبدی آن دارد؛ حضور فرهنگ در فضاهای معماری و شهری به شکل عناصر، نقش ها، تزئینات، ترکیب های حجمی یا ترکیب هایی خاص در پلان بروز و ظهور پیدا می کند؛ از اینرو هر بنا به عنوان جزئی از فرهنگ معماری، مسئولیت به عینیت بخشیدن اندیشه ذهنی از طریق فرم ظاهری را به دوش می کشد که این خود سنگ محکی برای سنجش فرهنگ محسوب می شود. براین اساس است که می توان گفت، یکپارچگی در حفظ هویت فرهنگی یکی از مهّم ترین و تأثیرگذارترین عوامل در پیوستگی نسل هاست.


  برای اینکه با وظایف اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بیشتر آشنا شویم به ماده سه این آئین نامه توجه کنید :


   

  ماده3- وظايف

  وظايف سازمان در زمينه ميراث فرهنگي که شامل پژوهش، نظارت، حفظ و احياء و معرفي است به قرار زير مي­باشد:

   

      تهيه و تنظيم و اجراي برنامه­ هاي پژوهشي پيرامون آثار باقيمانده از گذشتگان

      بررسي و شناسايي محوطه ­ها، تپه ها، بناها و مجموعه­ هاي تاريخي و تهيه فهرست جامع از آنها و نقشه باستان­ شناسي کشور

      انجام پژوهش­هاي باستان­شناسي و کاوش ­هاي علمي

      بررسي­ هاي مردم نگاري، پژوهش­ هاي مردم شناسي، انسان شناسي، زيستي و شناخت فرهنگ بومي مناطق مختلف کشور

      پژوهش در زمينه هنرهاي سنتي و فراهم آوردن امکانات لازم جهت حفظ، احياء و رشد آنها

      ثبت آثار ارزشمند منقول و غير منقول فرهنگي- تاريخي کشور در فهرست آثار ملي و فهرست ­هاي ذيربط

      انجام انحصاري کليه امور حقوقي مربوط به ميراث فرهنگي و طرح دعاوي کيفري عليه متخلفين از قوانين ناظر به ميراث فرهنگي کشور بعنوان مدعي يا حسب مورد شاکي خصوصي

      اقدامات لازم جهت شناسايي و استرداد اموال فرهنگي ايران در سطح ملي و بين­ المللي از طريق مراجع ذيربط

   


  بر اساس این منشور براحتی میتوان عملکرد اداره میراث فرهنگی بهبهان را در سالهای اخیر به روشنی تحلیل و ارزیابی کرد اما به دلیل آنچه که از برآیند این ارزیابی نتیجه ای تلخ حاصل میشود ، زنگ خطر را برای این میراث به جا مانده از قرون تاریخی به صدا در خواهد آورد.


  اساسنامه از حفظ و احیاء اماکن بناها سخن میگوید اما آیا در ردیف آثار باستانی بهبهان در طول سالهای گذشته ، اثری از مرمت و احیاء به چشم خورده است!

  - در این منشور به پژوهش اشاره میکند ، اما به چه میزان پژوهشگران دانشگاهی پا به این عرصه گذاشته اند یا زمینه ای برای حضور انها فراهم شده است؟

  - براستی صنایع دستی که در دل میراث فرهنگی محو شده است به چه سرنوشتی دچار شده است ، آیا کارآفرین یا مبتکری در بخش صنعت بومی به استان و یا جشنواره های سراسری معرفی شده است یا نه اصلا این بخش یک عنوان کاملا اسمی در اداره میراث فرهنگی به شمار می آید !


  - پسوند گردشگری در میراث فرهنگی سنگینی کار را دو چندان کرده است به طوری که در سالهای اخیر نه تنها فضایی برای حضور گردشگر و سیاحان در این شهر فراهم نکرده ایم بلکه اسباب دوری مردم فرهنگ دوست بهبهان را از اماکن تاریخی و گردشگری رفاهم کردیم!


  - در باب اختصاص اعتبار بارها از فرماندار شهرستان از جذب فلان مبلغ جهت توسعه و جذب سرمایه گذار در این بخش شنیده بودیم اما چه تحولی در این زمینه صورت گرفته است که در چشم مسئولین مطلوب است اما در چشم مردم اثری از رضایت دیده نمیشود.


  به هر تقدیر امروز میراث فرهنگی بهبهان که دستخوش تغییراتی نیز شده است میتوانست الگوی ماندگاری برای دیگر شهرهای دارای قدمت تاریخی فرهنگی استان باشد اما نه تنها این مهم میسر نشد بلکه حتی از اقدامات شایسته برخی از شهرهای دیگر نتوانست الگو گیری نماید.


  امید است با تدابیر ویژه استاندار بهبهانی خوزستان با تاکید بر اهمیت این مسئله در سالهای آتی شاهد تحولات عظیم در شهر بهبهان باشیم. 

  تاریخ انتشار: ۱۲:۵۷:۵۹ | سه شنبه, ۲۸ / دی / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  نظر دهی MOD_AMC_HAS_C1

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.