Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 1
0 0
 • (رتبه فعلی 5.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 3
 • شعارهای پوپولیستی دقیقه نود دولت :

  از پروسه تعطیلی تا پروژه استخدام 8 هزار نفری در پالایشگاه خلیج فارس بیدبلند(بهبهان) + سند

  عصر بهبهان : معلوم نیست چرا با این همه شعار و اخبار تهییج کننده از سوی دولت یازدهم ، هنوز تحولی در شرکت خلیج فارس بیدبلند به چشم نمیخورد . به هر تقدیر مردم بهبهان از کارنامه 4 ساله دولت شعار را بیشتر از اقدام و عمل احساس کردند


  به گزارش عصر بهبهان ، مصاحبه ها و شعارهای گاه و بیگاه نوید راه اندازی مجدد و فعالیت بیش از هزاران نیروی انسانی بومی و بیکار را می داد ، مسئولین محلی و مسئولان بالادستی مکرر در هر نشستی از وقوع این اتفاق مهم سخن میگفتند و بالاخره نفر اول وزارت از توافق با دو هلدینگ مادر در سال گذشته برای آغاز احیاء پروژه خبر داد و به دنبال آن مدیرعامل شرکت گاز و دیگر سازمانهای متبوع از راه اندازی قریب الوقوع فاز دوم بزرگترین پالایشگاه گاز خاورمیانه خبر داده بودند.

   

   همه زمینه ها برای این مهم فراهم شده بود ، حتی دیگر بهانه های واهی گذشته مبنی بر تحریم قطعات نیز به دست فراموشی سپرده شد ، مردم برای روز موعود لحظه شماری کردند ، طبق آخرین اخبار واصله مقرر شد اکیپ شرکت بین المللی جهان پارس که مقدمه این کار را به عهده گرفته بود تا قبل از عید نوروز امسال در منطقه مستقر شوند ، البته در این اثنا متخصصین و مهندسین شرکت مذکور با حضور در شهر بهبهان و بررسی شرایط موجود بر این موضوع صحه گذاشتند .

   

   

  اولین سخنان نماینده بهبهان و آغاجاری در مجلس در نطق پیش از دستور اما خبر از واقعیتی تلخ و غیر قابل تحمل برای مردمی که سالهاست در انتظار راه اندازی این پروژه لحظه شماری کرده بودند ، می داد ، خبر از بکارگیری بیش از 80 درصد از نیروهای غیر بومی در این شرکت که تا ماهها تیتر نخست رسانه های محلی استان خوزستان بود.

   

   

  کشت زر در این نطق ادامه فعالیت شرکت مزبور را منوط به بکارگیری حداکثری نیروهای بومی دانست و اذعان کرده بود ، در صورت تداوم وضعیت به وجود آمده از روند فعالیت آن جلوگیری خواهد کرد .

   

  اما گویا اصلا نیازی به جلوگیری از فعالیت شرکت خلیج فارس بیدبلند توسط نماینده نبود چرا که تاخیر در تجهیز و استقرار مواد و قطعات مورد نیاز راه اندازی فازهای بعدی پروژه به نوعی حکم به تعطیلی بزرگترین پرووژه گازی کشور داده بود.

   

   

  اخبار متناقض هر ماه از سوی دولتمردان در خصوص تکمیل و راه اندازی پالایشگاه بهبهان امید ها را احیاء و توقیف متوالی این شرکت نگاه امید بخش را از جوانان این منطقه گرفت تا جایی که هر کدام از اخبار خوشحال کننده بیشتر در قاب شعار بر دیوار زندگی شان جا خوش کرده است.

   

   

   

  در همین خصوص مدیرعامل بانک سپه ازکلید خوردن بزرگترین طرح سندیکایی نظام بانکی کشور با گشایش اعتبار یک میلیارد دلاری توسط بانک سپه خبر داد و اظهار داشت: پس از تصویب طرح استراتژیک پالایشگاه دوم بیدبلند در شورای اقتصاد، احداث آن در استان خوزستان و در شهرستان بهبهان به دلیل داشتن توجیه فنی و اقتصادی موضوعیت پیدا کرد.

   

   

  وی افزود: پس از مشخص شدن مجری پروژه یعنی شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس، این شرکت برای احداث پالایشگاه فوق، درخواست خود برای تامین بخش از هزینه های سرمایه گذاری به مبلغ 2 میلیارد و 200 میلیون دلار را به بانک سپه ارائه داد، این بانک نیز به پشتوانه نیروی انسانی توانمند و متخصص و متعهد خود عاملیت تامین مالی بزرگترین کنسرسیوم بانکی کشور با حضور 5 بانک بزرگ کشور را برعهده گرفت.

   

   

  چقازردی گفت: پس از توافق بانک های عضو کنسرسیوم (بانک های تجارت، ملت، پارسیان، صنعت و معدن با عاملیت بانک سپه) و طی فرآیند بررسی طرح و احراز توجیه پذیری، با اعطای تسهیلات ارزی از محل منابع صندوق توسعه ملی به مبلغ 2 میلیارد و 200 میلیون دلار موافقت و متعاقب آن گشایش اعتبار اسنادی عملیاتی شد.

   

   

  رئیس هیات مدیره بانک سپه گفت: با طی شدن مراحل فوق امکان اجرای یکی از اثرگذارترین طرح های ملی که موجب رونق اقتصادی، سرمایه گذاری و اشتغال زایی در مناطق محروم، کم برخودار و کمتر توسعه یافته می شود، فراهم شد.

  وی اظهار داشت: اجرای این طرح علاوه بر آثار فوق باعث جلوگیری از هدررفت گازهای غنی چاه های نفت و گاز، جذب فن آوری به روز در صنعت نفت و گاز کشور، ارزش آفرینی، کسب درآمد ارزی (افزایش صادرات) و جلوگیری از افزایش آلایندگی زیست محیطی نیز خواهد شد.

   

   

  مدیر عامل بانک سپه اشتغالزایی طرح فوق را بالغ بر 8 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در یکی از مناطق استراتژیک کشور عنوان کرد و افزود: اجرایی شدن این طرح در راستای سیاست های کلان اقتصادی دولت تدبیر و امید و تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری با تاکید بر اقتصاد مقاومتی، با بهره گیری از دانش و توانمندی حدود 110 شرکت سازنده داخلی و استحصال 56.5 میلیون متر مکعب گاز و میعانات گازی فراهم شده است.

   

   

  با این حال هنوز معلوم نیست چرا با این همه شعار و اخبار تهییج کننده از سوی دولت یازدهم ، هنوز تحولی در شرکت خلیج فارس بیدبلند به چشم نمیخورد . به هر تقدیر مردم بهبهان از کارنامه 4 ساله دولت شعار را بیشتر از اقدام و عمل احساس کردند .

   

  تاریخ انتشار: ۱۸:۴۷:۳۷ | چهارشنبه, ۱۵ / دی / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  نظر دهی MOD_AMC_HAS_C1

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.