best tracker
Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 8
0 0
 • (رتبه فعلی 5.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 2
 • یادداشت :

  بی عقلی ، بی ایمانی و بی تقوایی سه عنصر اصلی فتنه 88 بود / سید مختار موسوی

  عصر بهبهان : سران بی خرد فتنه ، درداخل نقش دیده بان دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی را بازی کرده ومی کنند ، همانطوریکه شیطان بزرگ ورژیم کودک کش صهیونیستی آنان را چشم وچراغ ومایه امید خود وسرربازان پیاده نظام خود خوانده اند .


  عصر بهبهان ؛ سید مختار موسوی تحلیلگر مسائل سیاسی استان خوزستان یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نهم دی ماه در اختیار این تحریریه قرار داده است که از نظر میگذرانیم: 

   (در پاسداشت حماسه نهم دی )


  ( به تعبیر قرآن کریم سران فتنه از چهارپایان بدترند )


   ( بی عقلی ،  بی ایمانی و بی تقوایی سه عنصر اصلی فتنه 88 بود »

  « يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقَانًا وَيُكَفِّرْ عَنْكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ۗ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ  »  

   ( ای اهل ایمان، اگر خدا ترس و پرهیزکار شوید خدا به شما فرقان بخشد (یعنی دیده بصیرت دهد تا به نور باطن حق را از باطل فرق گذارید) و گناهان شما را بپوشاند و شما را بیامرزد، که خدا دارای فضل و رحمت بزرگ است. )

  خداوند سبحان در آیه فوق ، قوه فرقان وبیناوشنوا کردن چشم وگوش دل ( بصیرت ) ؛  برخورداری ازوسیله تشخیص حق ار باطل  ، قدرت تشخیص حق در فضای غبارآلود فتنه وزمانی که حق مشتبه می شود ، وابزار معرفت حمد وشکرگزاری را به عنوان پاداشِ مؤمنینی که به درجه تقوا نایل می شوند ومتقی می گردند معرفی نموده است  . یعنی مقدمه وپیش نیاز دستیابی به قوه فرقان وبصیرت  ؛ ایمان وتقوا است .  وکسی که ازنعمت فرقان وبصیرت وقدرت تشخیص حق از باطل محروم است ، قطعاً وبدون تردید از ایمان وتقوا هم بدور بوده است .

  وبا توجه به اینکه عقل نیزبعنوان پیامبر درونی انسان و شاه کله ابزار معرفت وتشخیص خوب وبد و به معنی بازداشتن تعریف شده وکارعقل نیز معرفی خوب وبد ونهی از منکرات وامر به معروفات است ، و از طرفی ایمان وتقوا که از جمله معارف وتکالیف بندگی است ، بوسیله عقل شناسایی وعاقل به کمک عقل ، به سمت سوی ایمان وسپس تقوا وصراط مستقیم هدایت می گردد ، بدیهی است که جرگه ایمان وتقوا جای غیر عاقل نیست . یعنی بدون تردید هر مومنی عاقل است . وبطریق اولی کسی که از نعمت ایمان وتقوا محروم بوده از فقدان عقل نیر در عذاب بوده ودر زمره جاهلین قرار داشته که نتوانسته وارد جرگه مومنین واهل تقوا گردد  . وصد البته انسان جاهل نیز معنی ومفهموم بصیرت وحق وباطل را تشخیص نمی دهد . چون بواسطه فقدان عقل ، دیگر تکلیفی متوجه او نخواهد بود وصواب وعقاب از جاهل وغیر عاقل برداشته شده است .

  بنابراین عقل ، ایمان وتقوا از ملزومات وعناصر اصلی تولید بصیرت وتحصیل قوه فرقان است . وکسی که از قوه فرقان وبصیرت محروم بوده ؛ این محرومیت ناشی از محرومیت وفقدان عناصر سه گانه عقل ، ایمان وتقوا است . وصد البته کسی که قانون شکنی می کند ، و قانون مداری را ازقانون شکنی تمیز نمی دهد ، واز تشخیص خوبی از بدی ، دوست از دشمن ، عاجز وناتوان است  ، وبرای تحریم هموطنانش وتخریب کشورش وبراندازی وسقوط انقلابی که بالغ بر سیصد هزار شهید وصدها هزار جانباز برای بدست آوردن آن جان فشانی کرده اند ، دست به دامن دشمنان ملت وکشور وانقلاب اسلامی شود مثل سران فتنه ، که شعار قانون مداری وقانون مندی سر می دادند ودولت مردان قبلی را قانون شکن وقانون گریز معرفی میکردند ، اما در تاریخ بشریت قانون گریز تر وقانون شکن تر از خودشان کسی نبوده است . ودرتاریخ وتمدن ایرانی خائن تر از آنها مسبوق به سابقه نیست ،  بدون تردید از از این سه عنصرکمالیه وهدایت کننده محروم بوده اند .

    آری خداوند عزوجل ، قوه فرقان ونعمت بصیرت را به کسی می بخشد ، که  عقل وقوه عقلیه بعنوان سلطان بدن وجوارح وارکان او سکان هدایتش را بدست گرفته باشند ، ودرمیدان مبارزه قوه عقلیه با دیگر قوای رذیله ( قوه شهویه ، وهمیه وغضبیه ) قوه عقلیه اش غالب شده باشد ، وسپس وارد وادی ایمان وپس از آن وارد سرزمین تقوا پیشگان وپرهیزگاران شده باشد . 

  تقوا یعنی نگهداری خود از بدیها . یعنی تقوا موجب میشود که انسان بدیها را بشناسد وبه سراغ آنها نرود  « فاتقو الله ما استطعتم؛ پس تقوای الهی داشته باشید تا آن حدی که قدرت دارید »  خداوند فعل مالایطاق ومافوق قدرت وتوان انسان از او نخواسته است . تقوا وبصیرت هم در حد قدرات وتوان لازم است .

      انسانی که از قوه عقلیه اش ودیگر ابزار معرفتی که خداوند برای هدایت او دراختیارش گذاشته استفاده نکرده ویا بواسطه حجاب ناشی از غفلت پیروی از هواهای نفسانی ، راهی به وادی ایمان وتقوا که همان سرای نور است نبرده ودر نتیجه قوه عقلیه اش نیز مغلوب قوای رذیله شده وبه وادی ظلمت سقوط کرده است ،  چنین انسانی همچون چهارپایان وبلکه  گمراهتراز چهار پایانند . خداوند متعال درباره چنین افرادی در قرآن کریم فرموده :           
   « وَ لَقَدْ ذَرَأْنا لِجَهَنَّمَ کَثِیراً مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لا یَفْقَهُونَ بِها وَ لَهُمْ أَعْیُنٌ لایُبْصِرُونَ بِها وَ لَهُمْ آذانٌ لا یَسْمَعُونَ بِهاأُولئِکَ کَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولئِکَ هُمُ الْغافِلُونَ  »


  ( ترجمه : به یقین، گروه بسیارى از جن و انس را براى دوزخ آفریدیم ؛ آنها دلها ( عقل هایی ) دارند که با آن [اندیشه نمیکنند، و نمى‏ فهمند؛ و چشمانى که با آن نمى ‏بینند ؛ و گوشهایى که با آن نمی شنوند؛ آنها همچون چهارپایانند؛ بلکه گمراهتر! اینان همان غافلانند  . ( چرا که با داشتن همه‏ گونه امکانات هدایت، باز هم گمراهند)
  چنین افرادی را هرچند بار که به راه راست وصراط مستقیم فرابخوانید تمکین نخواهند کرد ، وپند واندرز ونصایا وسجایای بزرگان هم در آنها اثر گذار نخواهد بود . همچنانکه مقام عظمای ولایت وخیلی از علما وفضلای کشور و حتی اکثریت مردم بصیر وانقلابی ، درکوران فتنه بارها سران فتنه وحامیان آنهارا به توبه و بازگشت به آغوش انقلاب اسلامی وملت وولایت دعوت کردند .ولی اعتنایی ننمودند ، خداوند سبحان در قرآن کریم در باره اینها می فرماید :
  «  و ان تدعوهم الي الهدي لايسمعوا و تراهم ينظرون اليك و هم لايبصرون  »  
  ترجمه : ( و اگر آنها را به هدایت فرا خوانید ، سخنانتان را نمی شنوند! و آنها را می بینی ( که با چشمهای مصنوعیشان ) به تو نگاه می کنند ، اما در حقیقت نمی بینند!» )
   
  وقتی با چنین غافلین وگمراهانی صحبت می کنید به تعبیر قرآن کریم ، به تو نگاه مي كنند «وهم لايبصرون» ولي نمي بينند . مثل آدمي كه كتاب مي خواند ولي نمي فهمد . گاهي وقتها آدم خيلي باسواد  وادعای دکتری واجتهاد هم دارد . اما باز بصيرت ندارد . يعني آنچه را كه بايد بفهمد ، نمي فهمد  . دقیقاً مثل سران فتنه وساکتین فتنه وخواص بصیرتی که در جریان فتنه 88 از دست مردم کارنامه رفوزگی خودرا گرفتند .

  سؤال : چرا انسانهای منحرف  مثل سران فتنه و حامیان وآنها وهمچنین ساکتین فتنه ، بی عقل وبی ایمان وبی تقوا بوده واز چهارپایان بدترند ؟ برای اینکه پاسخ مستند وفراخور سوال که یک سوال قرآنی است به این سوال داده شود ، به تفسیر نمونه مراجعه می کنیم وپاسخ را از این کتاب ارزشمند نقل می کنیم :
  در آیات فوق براى منعکس کردن اهمیت مطلب ، نخست مى فرماید : آنها که معبودشان هواى نفسشان است همچون چهارپایانند، بعد از آن ترقى کرده و اضافه مى کند: بلکه از آنها گمراهترند !
  شبیه این تعبیر در آیه 172 سوره اعراف نیز آمده است که درباره دوزخیانى که به حکم استفاده نکردن از گوش و چشم و عقل خود، به چنان سرنوشتى گرفتار مى شوند، مى فرماید: اولئک کالانعام بل هم اضل : آنها همچون چهارپایانند بلکه گمراهتر!

  گرچه گمراهتر بودن آنها اجمالا روشن است ، ولى مفسران بحثهاى جالبى روى این مساءله کرده اند که با تحلیل و اضافاتى میتوان چنین گفت :
  1 - اگر چهارپایان چیزى نمى فهمند و گوش شنوا و چشم بینائى ندارند، دلیلش عدم استعداد آنها است ، اما از آنها بیچاره تر انسانى است که خمیره همه سعادتها در وجود او نهفته است و آنقدر خدا به او استعداد داده که میتواند نماینده و خلیفه الله در زمین گردد، ولى کارش  به جائى میرسد که تا سر حد یک چهارپا سقوط میکند، تمام شایستگی هاى خود را به هدر داده ، و از اوج مسجود بودن فرشتگان به حضیض نکبت بار شیاطین سقوط مى کند، این راستى دردناک است و گمراهى آشکار .

  2 - چهارپایان تقریبا حساب و کتابى ندارند و مشمول مجازاتهاى الهى نیستند در حالى که آدمیان گمراه باید بار تمام اعمال خود را بر دوش  کشند و کیفر اعمال خویش را بى کم و کاست ببینند.

  3 - چهارپایان براى انسانها خدمات زیادى دارند و کارهاى مختلفى انجام میدهند، اما انسانهاى طاغى و یاغى خدمتى که نمى کنند هیچ ، هزاران بلا و مصیبت نیز مى آفرینند.

  4 - چهارپایان خطرى براى کسى ندارند و اگر هم داشته باشند خطرشان محدود است اما اى واى از انسان بى ایمان مستکبر هوى پرست که گاه آتش جنگى را روشن مى کند که میلیونها نفر در آن خاکستر مى شوند.

  5 - چهارپایان اگر قانون و برنامه اى ندارند، ولى مسیرى که آفرینش را در شکل غرائز براى آنان تعیین کرده است پیروى مى کنند و در همان خط حرکت مى نمایند، اما انسان قلدر سرکش ، نه قوانین تکوین را به رسمیت مى شناسد و نه قوانین تشریع را و هوى و هوسهاى خود را حاکم بر همه چیز مى شمرد.

  6 - چهارپایان هرگز براى کارهاى خود توجیه گرى ندارند، اگر خلافى کنند خلاف است و اگر راه خود را بروند، که مى روند، همانست که هست اما یک انسان خود خواه خونخوار هوى پرست بسیار مى شود که تمام جنایات خود را آنچنان توجیه مى کند که گوئى دارد وظائف الهى و انسانى خویش را انجام مى دهد!
  و به این ترتیب هیچ موجودى خطرناکتر و زیانبارتر از یک انسان هوى پرست بى ایمان و سرکش نیست ، و به همین دلیل در آیه 22 سوره انفال عنوان شر الدواب (بدترین جنبندگان ) به او داده شده است ، و چه عنوان مناسبى؟  . ( پایان نقل از تفسیر نمونه )

  سران بی خرد فتنه ، درداخل نقش دیده بان دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی را بازی کرده ومی کنند ، همانطوریکه شیطان بزرگ ورژیم کودک کش صهیونیستی آنان را چشم وچراغ ومایه امید خود وسرربازان پیاده نظام خود خوانده اند .

  واین بی خردان عالمانه وعامدانه ، وبا سبق تصمیم ،  به دشمنان ملت ایران وانقلاب اسلامی که ثمره خون شهیدان این ملت است ، برای سرکوبی این ملت وانقلابشان ، برای ایجاد کودتا وانقلاب مخملی ، برای تضعیف وتخریب مولا وامامشان ، برای به زانون درآوردن مردم مقاوم وانقلابی ایران اسلامی ؛ گرا داده ومی دهند . وفطعاً حامیان وهمکران آنها نیز راه ارباب های بی عقل وبی ایمان وبی تقوای از حیوان پست ترخود را ادامه می دهند .پس ترحم براین پلنگان تیز دندان و گرگاهای انسان نما ، ظلم وستم به یم ملت بزرگ وانقلابی خواهد بود

  وضعیت بحران اقتصادی ، فرهنگی واجتماعی امروز جامعه ما ، وحتی شرایطی که موجب شده درآن شیخک های اراذل واوباش حاشیه نشین  خلیج همیشه فارس کشور قهرمان ایران وهموطنان سردار بزرگ اسلام قاسم سلیمانی عزیز را تهدید کنند ، و از همه بدتر وخسارت بار تر ، نتیجه قرارداد ننگین برجام که جز خسارت چیزی برای ملت ایران اسلامی نداشته همه وهمه  نتیجه نامه ودرخواست ملتمسانه وعاجزانه ای است که سران فتنه 88 به ارباب وکدخدای خود شیطان برگ نو.شتند و از آنها برای تشدید تحریم ها وحتی حمله نظامی به ایران التماس نمودند .

  آری ، حصر خانگی چنین حیوانهای انسان نمایی باید شکسته شود ، اینان بابد در باغ وحش ودر قفس شیران وپلنگان وگرگان محبوس ومحصور شوند ، تا بلکه طعمه همنوعان خد گردند ، وملتی از گزند بیشمار آنها نجات یابد . صد حیف از طناب دار که گردن آویز چنین جانورانی شود .

  « مجملش گفتم نکردم زان بیان **** ورنه هم لبها بسوزد هم زبان »
  .تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل .))
  الاحقر سید مختار موسوی

  تاریخ انتشار: ۱۹:۲۱:۵۶ | شنبه, ۴ / دی / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  نظر دهی MOD_AMC_HAS_C8

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.