Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 5.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 1
 • گزارش ویژه /

  ظهور مجدد " شاخه حزب کارگزاران " در بهبهان /اصولگرایان در خواب خوش زمستانی / تقابل آشکار اعتدال و اصلاحات !

  عصر بهبهان : در این میان اعتدالیون و اصولگرایان به عنوان طیفی که هم اکنون اکثریت کرسی های پارلمان را در اختیار دارند تلاش زیادی دارند که بار دیگر با برنامه ریزی های صحیح و با استفاده از حداکثر توان جبهه مطبوع ،گزینه های مطرح خود را به کارزار سیاسی بفرستند.


  به گزارش عصر بهبهان ، مسئله انتخابات در کشور ما مسئله جدیدی نیست چرا که تقریبا به تعداد تمام سال هایی که از انقلاب اسلامی ایران گذشته است در کشور ما انتخابات های گوناگون برگزار شده است و در یک مقایسه کوچک با همه کشورهای دنیا به راحتی می توان جمهوری اسلامی ایران را به عنوان مهد دموکراسی معرفی کرد .


  سال 1396 هم آزمونی دیگر به نام انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا پیش روی ملت ایران قرار دارد . انتخاباتی که مردم هر حوزه انتخابیه با رای خود نماینده مورد نظرشان را برای 4 سال سکانداری ریاست جمهوری و شورای شهر انتخاب می کنند و یکی از مهم ترین انتخابات های کشورمان به شمار می آِید .

   اما با آغاز سال جدید که طبق مصوبه وزارت کشور در سه ماه نخست آن انتخابات  را در پیش رو داریم تحرکات انتخاباتی سیاسیون آرام آرام آغاز می شود و در این میان اعتدالیون و اصولگرایان به عنوان طیفی که هم اکنون اکثریت کرسی های پارلمان را در اختیار دارند تلاش زیادی دارند که بار دیگر با برنامه ریزی های صحیح و با استفاده از حداکثر توان جبهه مطبوع ،گزینه های مطرح خود را به کارزار سیاسی بفرستند .

  به همین منظور سعی داریم آنچه که در ماههای منتهی به این رویداد بزرگ در شهرستان بهبهان در حال وقوع است را با مصادیق آشکار و پنهان بررسی کنیم.


   ظهور شاخه حزب کارگزاران در بهبهان


  کارگزارانی های بهبهان که چند سالی است به دلیل نبود چشم انداز سیاسی و عدم مدیریت راهبردی از سوی صاحب نظران استانی ، در هاله سکوت و سرگردانی قرار داشتند و تقریبا در دهه اخیر فاقد هر گونه سیاست پیش رونده ای در اتفاقات و جریانات سیاسی شهرستان بهبهان بودند عملا از مدار تئوری پردازی حتی در دولت اعتدال خارج شده بودند .


  این شاخه که به تبع شورای استانی خود در انزوای سیاسی کامل قرار داشتند و حتی در مهم ترین تصمیم سازی های کلان از نظر دهی و طرح ایده محروم بودند ، تنها با تشکیل جلسات درون حزبی به دنبال ابقای خود در دایره احزاب و گروهها بودند.


  کارگزارانی ها بارها در شهرستانها با اعلام انحلال و ادغام با سایر گروههای سیاسی مواضع متفاوتی از خود نشان دادند اما هر بار به دلایل مختلفی در مناسبت های گوناگون ابراز وجود میکردند.


  این شاخه در بهبهان با وجود سبقه یک دهه اخیر خود ، اقدام به تشکیل جلسات و دیدار با برخی نخبگان علمی و سیاسی کردند که به نظر می رسد باری دیگر جامه سیاسی خود را برتن کرده اند تا از قافله احزاب و گروهها عقب نمانند.  بی برنامگی و سرگردانی اصولگرایان ادامه دارد


  هر چه قدر که سایر گروههای سیاسی در تکاپوی احیاء و عرض اندام اجتماعی هستند و به دنبال انسجام هر چه بیشتر با اقشار مختلف هستند اما طیف اصولگرایان بهبهان به شدت دچار از هم گسیختگی سیاسی شده است به طوری که حتی افراد شاخص این جریان در انتخابات گذشته برای رسیدن به قدرت بر طبل استقلال و عوم وابستگی کوبیدند .


  اصولگرایان که در دو سال اخیر با ترفند مستقل بودن ، توانستند اکثر کرسی های مجلس دهم را به دست بگیرند و حتی با اعلام همسویی با لیست امید به اهداف خود رسیدند ، عملا نشان دادند که دیگر حاضر نیستند با این تفکر پا به عرصه انتخابات بگذارند.


  به نظر می رسد تدابیر آتی این طیف با اعلام بی طرفی ، پیوستن به جبهه مردمی انقلاب اسلامی باشد که هم اکنون با یارگیری از دو جناح مطرح کشور اعلام موجودیت کرده است.


  آنها معتقدند که هزینه شدن برای دو گروه اصلاحات و اصولگرایی تنها سقوط و انزوا را به دنبال خواهد داشت و از این رو جبهه را برمیگزینند تا از قِبَل آن کمترین آسیب ها را متحمل شوند.


  به هر تقدیر رفتارهای چند گانه این جریان در شهر بهبهان در طول سالهای گذشته نشان داد که چهره های مطرح آن در یک خواب خوش زمستانی چند ساله فرو رفته اند و بیدار کردنشان محال است.


   تقابل آشکار اعتدال و اصلاحات در بهبهان


  برکناری مدیران اصلاح طلب و بی توجهی به چهره های شاخص این تفکر در بهبهان در 4 سال اخیر به طور آشکارا یک اعلان تقابل جدی اعتدالی ها با اصلاح طلبان سنتی را رقم زده است.


  مصداق این مدعا ، اظهارات تند نامزد لیست امید و مورد حمایت دولت تدبیر از رفتارها و مواضع نمایندگان مجلس ششم اصلاح طلب در مواجهه با مرحوم آیت الله هاشمی میباشد که واکنش های زیادی را به دنبال داشت.


  این نامزد لیست امید با حمله به نمایندگان مجلس ششم که شجاعپوریان از جمله آنهاست ، عنوان " عالیجناب سرخ پوش " را کلید واژه توهین به هاشمی توسط نمایندگان مجلس ششم و برخی اصلاح طلبان در آن زمان تلقی کرد .


  هر چند که وی بعدا گفته های خود را سویی دیگر هدایت کرد و منظور از مجلس ششم را دیگر نمایندگان استان عنوان کرد اما گویا عدم حمایت شجاعپوریان از وی در جریان انتخابات در این مسئله نیز دخیل بوده است.


  از دیگر نشانه های این تقابل انتقاد شدید این نامزد از استاندار برای تغییر فرماندار اصلاح طلب بهبهان است که وی را شایسته فرمانداری این شهر بزرگ نمی داند .     


  البته شکست مکرر نشست های هماهنگی سه شاخه احزاب سیاسی یعنی کارگزاران ، اصلاح طلبان ، اعتدالی ها در سالهای اخیر خود خبر از یک شکاف عمیق در جریانات فکری مزبور دارد .


  مع التفسیر باید همچنان منتظر بود و دید که در آرایشات جدید چه اتفاقاتی رقم خواهد خورد.

  تاریخ انتشار: ۱۵:۰۶:۲۲ | پنجشنبه, ۱۴ / بهمن / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.