Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • گزارش /

  جی آی اس تحولی بزرگ در اتوماسیون اداری پیر شهرداری بهبهان / مرگ بروکراسی بیمار به دست شهردار بهبهان+ عکس

  عصر بهبهان : در حال حاضر از این سیستم‌ها بسته به نیازهای هر منطقه یا کشور در بخش‌های مختلف (مانند مطالعات زیست‌محیطی، برنامه‌ریزی شهری و شهرداری، خدمات ایمنی شهری، مدیریت حمل و نقل و ترافیک شهری، تهیه نقشه‌های پایه، مدیریت کاربری اراضی، خدمات بانکی، خدمات پستی، مطالعات جمعیتی و مدیریت تأسیسات شهری مثل برق، آب،گاز، و..) استفاده می‌شود.


  به گزارش عصر بهبهان ، یکی از مشکلات بزرگ و آزار دهنده ای که سالها مردم بهبهان در راهروهای شهرداری با آن دست و پنجه نرم می کردند و می کنند ، غول بایگانی سنتی و مستهلک این نهاد  محسوب میشود که تاب و توان ارباب رجوع را برای پیگیری و حصول نتیجه از بین برده بود.


  شهردار کنونی در ابتدای صدارت در این مجموعه مردم نهاد و پر رفت وآمد به فکر یک نسخه شفابخش برای درمان اتوماسیون کهنه و بیمار شهرداری بود که با کار کارشناسی و بررسی های تخصصی تصمیم به ایجاد واحد جی آی اس مدیریت شهری که در چندین بخش تعریف میشود ، کرد و در این راه از وجود کارشناسان و اهل فن برای تسریع در روند رسیدگی به پرونده های مراجعه کنندگان استفاده کرد.


  بالاخره بهبهان برای نخستین و در اقدامی ابتکاری مجهز به سیستم جی آی اس شهری شد که شاید بتوان این امکان را در زمره سیستم های اطلاعاتی نوین کلان شهرها قرار داد چرا که در عمود زمان میبایست تمامی پرونده های خاک خورده و مستهلک اتاق بایگانی پیر شهرداری وارد سیستم شوند و براحتی از دست بروکراسی منفی اداری در این شهرداری خلاص شد.


  در این سیستم تمامی اطلاعات مالکان اراضی و منازل ، ارباب رجوع و صاحبان امتیاز املاک به علاوه مشخصات کامل ملک خود ثبت در سامانه اطلاعاتی خواهند شد تا به محض مراجعه به این واحد در کمترین زمان ممکن به امور مربوطه رسیدگی شود.


  حال برای آنکه بیشتر و بهتر با این سیستم آشنا شوید ، متن زیر را مطالعه کنید و از مزیت بی بدیل این تحول بیشتر بدانید. 
  جی‌آی‌اس یک سیستم اطلاعاتی است که پردازش آن بر روی اطلاعات مکان مرجع یا اطلاعات جغرافیایی است و به کسب اطلاعات در رابطه با پدیده‌هایی می‌پردازد که به‌نحوی با موقعیت مکانی در ارتباط‌اند. به‌کارگیری این ابزار با امکان استفاده در شبکه‌های اطلاع‌رسانی جهانی، یکی از زمینه‌های مناسب و مساعد در جهت معرفی توان‌ها و استعدادهای کشور در سطح جهانی است.گسترش روزافزون شبکه کاربران این سیستم‌ها از جمله نکات اساسی است که می تواند به قابلیت‌ها و توانایی‌های این سیستم بیفزاید.

   

  در حال حاضر از این سیستم‌ها بسته به نیازهای هر منطقه یا کشور در بخش‌های مختلف (مانند مطالعات زیست‌محیطی، برنامه‌ریزی شهری و شهرداری، خدمات ایمنی شهری، مدیریت حمل و نقل و ترافیک شهری، تهیه نقشه‌های پایه، مدیریت کاربری اراضی، خدمات بانکی، خدمات پستی، مطالعات جمعیتی و مدیریت تأسیسات شهری مثل برق، آب،گاز، و..) استفاده می‌شود و با گذشت زمان و توسعه سیستم‌ها، کاربرد جی‌آی‌اس به کلیه بخش‌های مرتبط با زمین گسترش یافته است.

   

  تاریخچه ایجاد جی‌آی‌اس

   

  اولین نمونه از یک جی‌آی‌اس ملّی، جی‌آی‌اس کانادا است که از اواخر1960 به این طرف ‌به صورت پیوسته مورد استفاده قرار گرفته است. در دهه‌های 1970 و1980 میلادی پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در فناوری جی‌آی‌اس به وجود آمد، به طوری که عبارت «سیستم اطلاعات جغرافیایی» در مورد مجموعه ابزارهایی برای تحلیل و نمایش نقشه‌ها و ادغام فنون و شیوه‌های آماری و نقشه‌ای و کاربرد فراگیرتر آن، بویژه برای تحلیل تأثیرات وخط مشی‌های دولتی به کارگرفته شد.

   

  در حالی‌که سابقه فناوری جی‌آی‌اس درکشورهای غربی ازجمله کانادا وآمریکا به بیش از40 سال می‌رسد، فناوری جی‌آی‌اس در اغلب کشورهای جهان سوم بسیار جوان است.

   

  در ایران، اولین مرکزی که به طور رسمی استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی را در کشور آغاز کرد سازمان نقشه‌برداری کشور بود که در سال 1369 براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، عهده‌دار طرح به کارگیری این سیستم شد.

   

    فعالیت‌های اجرایی پروژه ایجاد سیستم اطلاعات جغرافیایی در وزارت صنایع و معادن، از فروردین 1371 آغاز گردید و هم‌اکنون از این سیستم به طور گسترده در ارتباط با فعالیت‌های آن استفاده می‌گردد.


   


  طبق گفته های آقای چمن رو مدیریت این واحد از بدو آغاز سیستم مذکور 5 درصد از پرونده های قدیمی ، تاکنون ثبت سیستم شده اند که اگر بدین منوال پیش برود بزودی شاهد افزایش این آمار خواهیم بود .

  وی با اشاره به حجم زیاد پرونده های گذشته در بایگانی شهرداری اذعان کرد : زمان زیادی لازم است تا همه اطلاعات و داده ها سیستماتیک شوند اما اتفاق بزرگی در سیستم اداری شهرداری به وجود خواهد آمد که بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.


  در بخش بعدی خبر جزئیات بیشتر منتشر خواهد شد.

  تاریخ انتشار: ۱۵:۰۵:۴۷ | سه شنبه, ۱۲ / بهمن / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.