Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • صدور کیفرخواست برای یک مرتبط با تیم هسته‌ای/ تودیع وثیقه برای یاسین رامین/ ادامه فعالیت هیأت بررسی حادثه پلاسکو/ آزادی منتظری با وساطت یک مرجع تقلید

  عصر بهبهان : سخنگوی قوه قضائیه گفت: از ابتدای سال ۹۵ تا کنون ۳۲۸ نفر محکوم به قصاص با صرف‌نظر اولیای دم از قصاص نجات یافتند.


  به گزارش عصر بهبهان به نقل از فارس، صد و نهمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه که آخرین نشست خبری محسنی اژه‌ای در سال 1395 نیز بود، برگزار شد.

  کاش دولت تلاش‌های خود را در خوزستان از هفته‌های قبل انجام می‌داد

  غلامحسین محسنی اژه‌ای با گرامیداشت روز درختکاری اظهارداشت: امیدوارم همانطور که رهبر معظم انقلاب درباره حفظ محیط زیست، تکثیر درخت و حفاظت از منابع طبیعی در سال‌های گذشته همواره تأکید داشته‌اند همه ما و به ویژه مسئولین نسبت به حفظ محیط زیست، تکثیر اشجار و جلوگیری از تخحریب منابع طبیعی همت لازم را به خرج دهیم تا همه مردم عزیزمان بتوانند در فضای سالم و با نشاط تنفس کنند.

  وی افزود: آنچه در برخی استان‌ها و برخی گوشه و کنارهای کشورمان اتفاق می‌افتد بسیار درد آور است چرا که آلوده شدن آب، تخریب جنگل، منابع طبیعی، آلودگی هوا و ریزگردها برای انسان بسیار درد آور است. 

  سخنگوی قوه قضاییه اظهارداشت: ای کاش دولت تلاش‌های خود را در استان خوزستان از هفته‌های قبل انجام می‌داد اما با این حال امیدواریم که همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها بتوانند محیطی سالم و در خور نظام جمهوری اسلامی ایران را برای کشور و هموطنانمان داشته باشند.

  وی تصریح کرد: توقع آن است که دولت کارهایی که در تراز مردم و نظام است را انجام دهد ، قوه قضاییه هم به سهم خود برای پیشگیری از تخریب جنگل‌ها، مراتع و تخریب و تصرف منابع طبیعی تلاش‌هایی را کرده است و با متخلفین در این حوزه هم برخورد لازم را انجام خواهد داد.

  معاون اول قوه قضاییه افزود: دادسرای محیط زیست در تهران تشکیل شده تا در راستای انفال و منابع طبیعی به صورت تخصصی و جدی به پرونده‌های مربوطه رسیدگی کند و امیدواریم بتوانیم در شهرهای بزرگ و شهرستان‌های دیگر دادسراهای ویژه این موضوع را راه‌اندازی کنیم.

  وی تصریح کرد: انشاالله دولت و مجلس هم عنایت ویژه‌ای را در خصوص بودجه‌ای که باید از سال‌های قبل به طرح کاداستر اختصاص می‌دادند را داشته باشند تا با این کار به قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد کشور یاری دهند. البته با تکمیل این بودجه در سراسر کشور در بخش منابع طبیعی و زمین‌های شهری داخل محدوده و خارج از آن یقیناً در جهت جلوگیری از تصرفات اقدامات خوبی صورت خواهد گرفت.

  وی در همین زمینه تصریح کرد: عدم تخریب جنگل و منابع طبیعی و زمین‌های کشورمان با اجرای طرح کاداستر کمتر شده که در آن صورت به نفع مردم و کل کشور خواهد بود.

  گذشت ۲۸ خانواده اولیای دم از قصاص/ برقراری ۲۰۰ هزار تماس در یک ماه با قوه قضائیه

   

  غلامحسین محسنی اژه‌ای با اشاره به ارتباط مردم با دستگاه قضایی و لزوم بیشتر شدن این ارتباط گفت: در بهمن‌ماه حدود 200 هزار تماس از طریق تلفن گویا و وب با دستگاه قضایی برقرار شده و مردم از این طریق با ما مرتبط بوده‌اند که البته بیش از 70 هزار تماس درباره مشاوره‌های قضایی بوده است.

  وی افزود: اگر همین تعداد نفر سراغ وکیل و حقوقدان می‌رفتند باید هزینه‌های زیادی را پرداخت می‌کردند اما مردم به راحتی می‌توانند در خودرو و منزل با قوه قضاییه تماس بگیرند و مشکلات خود را مطرح کنند البته می‌دانیم که این ظرفیت کم است اما امیدواریم که این تماس‌ها بیشتر شده تا بتوانیم از این ظرفیت استفاده بیشتری کنیم ضمن اینکه برخی از تماس‌ها هم در خصوص معاضدت حقوقی بوده است.

  اژاه‌ای گفت: در این تماس‌ها حدود 1300 مورد پیشنهاد و انتقاد بوده است که براساس گزارشات واحدهای مربوطه بسیار مفید بوده است که در بین پیشنهادات موضوعات بدیع شامل کم کردن فرایندهای رسیدگی برخی اقدامات نیروی انتظامی، موارد مربوط به دادسراها، اقدامات دادگاه‌های بدوی و تجدید نظر بوده است و سعی می‌کنیم تا امکانات بهره‌گیری از این ظرفیت تماس‌های مردمی استفاده کنیم. 

  سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: در بهمن ماه و البته نیمه دوم دی‌ماه یعنی حدود 45 روز منهای اسفند 28 نفر از کسانی که حق قصاص داشتند و اولیای دم بودند اینها آمدند و از حق قصاص خودشان صرف‌نظر کردند و آن فردی که محکوم به قصاص بود و می‌توانست سلب حیات شود با صرف نظر کردن اولیای دم از قصاص نجات پیدا کرد که این هم امر مطلوبی است و سفارش هم شده که از ابتدای سال تا پایان بهمن ماه 328 مورد از حق قصاص صرفنظر شده است.

  وی افزود: چرا می‌گویم صرف نظر چون بعضی‌ها آمدند و می‌گویند رضایت می‌دهیم بدون دیه و ...، بعضی‌ها گفتند از قصاص صرف‌نظر می‌کنیم اما با وجود مبلغی حالا یا مبلغ کمتر یا بیشتر به هر حال صرف‌نظر از قصاص صورت گرفته است.

  محسنی اژه‌ای اضافه کرد: البته ما یک مجموعه‌ای از اقدامات در رابطه با بعضی از این پرونده‌هایی که معمولاً شکات زیادی دارد و پرونده‌هایی که به طور طبیعی طولانی می‌شود مثل پدیده شاندیز، شرکت تعاونی اعتبار ثامن، پرونده میزان، پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بعضی از شرکت‌های تعاونی، هرمی‌ها و نگین غرب که شکات زیادی داشتند در این خصوص هم مطالبی هست که اگر فرصت شد در پایان جلسه عرض می‌کنم.

  احمد منتظری با وساطت آزاد شد/ رامین وثیقه مورد نظر را تودیع کرد

  حجت الاسلام محسنی اژه ای در ادامه صد و نهمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص نامه احمدی نژاد به ترامپ و اینکه آیا خلاف امنیت ملی نیست؟ گفت: همه ما می دانیم سران طاغوتی آمریکا قابل اصلاح نیستند و کسانی که می خواهند ارتباط بگیرند باید به این نکته توجه کنند اما در این مورد بحث قضایی نیست و دستگاه‌های امنیتی باید پاسخگوی باشند.

  وی در خصوص گزارش سازمان بازرسی در خصوص جذب افراد خاص به مترو گفت: اطلاع ندارم که سازمان بازرسی گزارش خود را به دادسرا فرستاده است یا نه.

  سازمان بازرسی همواره بازرسی های خود را دارد که اگر تخلف محرز شود آن را به دادسرا ارسال می کند این سازمان بارها به رییس جمهور و معاونان در خصىوص تخلفات دستگاه های اجرایی نامه زده است

  اژه‌ای در خصوص دلیل تعلیق حکم احمد منتظری گفت: ظاهرا یکی از مراجع قم وساطت کردند و آن فرد هم تعهدی داده و الان هم این فرد از زندان مرخص شده است اما از جزییات اطلاعی ندارم.

  وی در خصوص آزادی یاسین رامین گفت: این فرد با تودیع قرار وثیقه آزاد شده است.

  سخنگوی قوه قضاییه گفت: ابتدا قرار وثیقه بالاتر بوده اما با توضیحاتی که دادند و بررسی هایی که صورت گرفته قرار وثیقه تخفیف پیدا کرده و توانسته تامین کند.

  وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده ثامن الحجج گفت: هیات تسویه تشکیل شده، بیش از ٩٩ درصد سپرده گذاران تعیین تکلیف شدند، ١ درصد باقی مانده بیشترین پول را داشته اند که برنامه ریزی و تلاش مضاعف است که مردم هرچه زودتر به پول خود برسند و این ٣ هزار میلیارد باقی مانده هم پرداخت شود.

  اژه‌ای گفت: رکود بازار اجازه نمی دهد برخی اموال فروخته شود امیدواریم دولت در بحث رفع رکود تلاش کند.

  صدور کیفرخواست برای یکی از اعضای مرتبط با تیم هسته‌ای/ پرونده به دادگاه رفت

   حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگار قضایی فارس، درباره اینکه چندی قبل خبری در برخی محافل خبری منتشر شد مبنی بر بازداشت یکی از اعضای تیم هسته‌ای با نام مخفف «د.ا» که متهم بود به جاسوس و همچنین گفته می شد این فرد دو تابعیتی بوده است. حالا پس از مدتی شنیده شده کیفرخواست برای این فرد صادر شده و پرونده به دادگاه رفته است. لطفا آخرین روند رسیدگی به این پرونده را بفرمایید گفت: فردی در این رابطه مدتی تحت تعقیب بوده و بازداشت شده است.

  وی ادامه داد: قرار کیفرخواست برای این فرد صادر شده و پرونده به دادگاه رفته و دادگاه باید رسیدگی کند که ببینند به چه نتیجه ای میرسند.

   

  کوتاهی قوه قضاییه برای تسویه حساب زنجانی صحت ندارد/ احکام در حال اجراست

   حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در صد و نهمین نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی در خصوص آخرین وضعیت شکایت یکی از سران فتنه از سردار نقدی رئیس سابق بسیج مستضعفین گفت: اطلاعی در خصوص آخرین وضعیت این پرونده ندارم و شرایط همچنان مثل سابق است.

  وی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص تعلیق حکم اعدام بابک زنجانی تا زمان پرداخت بدهی و انتشار آن در برخی سایت‌ها گفت: این خبر به هیچ وجه صحیح نیست و چنین موضوعی را من نگفته‌‌ام.

  وی افزود: البته به نقل از دادستان کل کشور بخشی از این موضوع بازتاب پیدا کرده که حجت‌الاسلام منتظری هم اعلام کرده‌اند که اظهارات ایشان به صورت ناقص در رسانه‌ها در این باره منتشر شده است.

  اژه‌ای در توضیح بیشتر این موضوع افزود: این پرونده و حکم آن هم‌اکنون در حال اجرا است و تلاش‌های ما تا امروز این بوده که بابک زنجانی بدهی خود را به شرکت نفت برگرداند و باید این کار را کند البته تا امروز بخشی از اموال در داخل و خارجی از کشور که مربوط به زنجانی بوده است شناسایی شده و زنجانی هم وکالت تام داده تا اموالش را به فروش برسانند و در برخی مواقع نیاز به حضور متهم است که ممکن است در روند بررسی پرونده و تکمیل آن نیاز به سؤال از متهم باشد. ضمن اینکه دو نفر از محکومین به اعدام که در این پرونده با بابک زنجانی دستگیر شده‌اند هم به اعدام محکوم شده‌اند. اما باید تأکید کنم که شاید نیاز به حضور زنجانی باشد و تا پرونده و روند رسیدگی آن تکمیل نشود نیاز به حضور متهم باشد.

  وی گفت: یکی از متهمین این پرونده هم توسط ناجا از طریق اینترپل به داخل کشور منتقل شده و روند رسیدگی به پرونده هم در کنار سؤالات انجام شده از بابک زنجانی از وی نیز سؤالاتی مطرح شود اما در مجموع پرونده‌ در حال اجرا است و اگرچه نیاز بود بخشی از حکم اجرا خواهد شد و هر زمان هم مرحله‌‌ای از پرونده تکمیل شد به مرحله بعدی خواهیم رفت اما در مجموع اجرای حکم اعدام بابک زنجانی تعلیق نشد.

  اژه‌ای در توضیح بیشتر این موضوع گفت: متأسفانه بابک زنجانی در جاهای مختلف اعلام کرده که من و یا شرکایم اقدام به ارائه تضمین لازم به دستگاه قضایی و بانک مرکزی برای پرداخت بدهی خود کرده‌ایم اما وزارت نفت، دستگاه قضایی و بانک مرکزی در این خصوص کوتاهی کرده است در صورتی که چنین چیزی به هیچ وجه صحیح نیست.

  وی ادامه داد: آن کسانی که از خارج و یا داخل از سوی بابک زنجانی اقدام و یا وی آنها را معرفی کرده تا تتمه بدهی بابک زنجانی را به وزارت نفت پرداخت کنند تاکنون این پرداخت انجام نشده است. لذا هیچ کوتاهی از سوی وزارت نفت و دستگاه قضایی صورت نگرفته است.

  سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: این زمینه کاملاً فراهم است تا زنجانی و هر کسی که از سوی وی معرفی شده درباره پرداخت بدهی این اقدام را انجام بدهد البته وی با این کار می‌تواند از امتیازات قانونی و تخفیفات مندرج در آن در صورت پرداخت بدهی بهره‌مند شود.

  سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت عضو هیأت مدیره پرسپولیس که بازداشت شده است گفت: این پرونده همچنان مفتوح و در مرحله تحقیقات مقدماتی دادسرا است ضمن اینکه قرار نهایی هم تاکنون صادر نشده است.

  ادامه فعالیت هیأت بررسی حادثه پلاسکو/ برخی افراد را می‌توان به واسطه اظهارنظرشان تعقیب قضایی کرد

   غلامحسین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت پرونده پلاسکو اینکه و شنیده شده است دو نفر بازداشتی این پرونده ازاد شدند، گفت: هیئتی برای رسیدگی به این پرونده تعیین شده است.

  وی افزود: این هیئت مشغول به کار هستند و قرار است اعلام نظر بکنند البته از آزادی دو نفر اطلاعی ندارم.

  وی در خصوص اقدامات قوه قضاییه در بحث برخورد با فساد گفت: هجمه هایی از داخل و خارج بر قوه قضاییه وارد است. اخیرا از قول یکی از مدیران وابسته به دولت در جایی نقل شده بود که از حاکمیت قانون خبری نیست.

  اژه‌ای ادامه داد: کسی این حرف را زده که خودش در جایگاه مهمی بوده، ان شاالله که این حرف درست نباشد اگر درست باشد جفا است و حتی با یک نگاهی قابل تعقیب است.

  وی تصریح کرد: چگونه یک فرد وابسته به دولت می گوید از حاکمیت قانون خبری نیست؟ امیدواریم خدا کمک کند و ما به نقطه مطلوب برسیم.

  خبرنگاری گفت رییس قوه قضاییه گفته است که استفاده از رسانه های ضد انقلاب جرم است ، آیا در بحث پوشش اخبار جرم است یا استفاده به عنوان منبع؟

  اژه ای در پاسخ گفت: آنکه به صورت ابزاری استفاده می کنند جرم است. اگر کسی از یک شبکه ضد انقللاب به عنوان وسیله استفاده کند جرم است. از مطالبی هم که استفاده می کنند اگر خلاف امنیت ملی، توهین و اهانت باشد جرم است.


  پرونده بقایی همچنان مفتوح است

  حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در صد و نهمین نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی در خصوص روند رسیدگی پرونده بقایی معاون اجرایی دولت دهم با توجه به اعلام کاندیداتوری وی گفت: پرونده وی همچنان مفتوح و تصمیم نهایی و قرار نهایی درباره ایشان گرفته نشده است.

  وی گفت: تشخیص صلاحیت و احراز آن از سوی شورای نگهبان و هیأت‌های اجرایی در حین اجرای وظایف خود الزاماً داشتن پرونده و یا نداشتن آن نیست.

  اژه‌ای گفت: وظیفه شورای نگهبان طبق قانون اساسی کاملاً مشخص است و ممکن است کسی پرونده قضایی داشته و صلاحیت وی تأیید شود اما بالعکس این موضوع هم ممکن است.

  سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: داشتن پرونده مفتوح و یا غیر مفتوح الزاماً باعث صلاحیت و یا عدم صلاحیت فردی نیست اما در قانون پیش‌بینی شده که برخی محکومیت‌ها می‌تواند باعث سلب صلاحیت شود.

  وی درباره آخرین وضعیت پرونده دانیال‌زاده به ویژه در مرحله دادرسی آن گفت: این پرونده همچنان در مرحله دادسرا است و قرار نهایی آن صادر نشده است.


  ادعای بقایی کذب است/ مرخصی عیدانه به مهدی هاشمی بعدا معلوم می‌شود

  حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه نشست خبری خود درباره دلیل تمدید مکرر مرخصی مهدی و اینکه عید در مرخصی است یا نه گفت: فعلا که این فرد به زندان برگشته است.

  وی ادامه داد: آینده را هم آینده مشخص می کند در مورد دلیل تمدید مرخصی هم جلسه قبل کامل توضیح دادم.

  اژه‌ای در خصوص ادعای بقایی مبنی بر اینکه گفته در تمام طول بازجویی ها از او خواسته شده بگوید مشایی جاسوس است گفت: قطعا این حرف صحت ندارد.

  تاریخ انتشار: ۱۷:۰۰:۵۳ | یکشنبه, ۱۵ / اسفند / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.