Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت ولی عصر(عج):

  200گروه جهادی در خوزستان خدمات رسانی می کنند/دانش آموزان بسیجی خوزستان 400 مدرسه را مرمت و بازسازی کردند

  عصر بهبهان : عصر بهبهان :در سال گذشته حدود 400 مدرسه توسط دانش آموزان بسیجی بر اساس اعلام نیاز آموزش و پرورش استان مورد مرمت و بازسازی و زیبا سازی قرار گرفت.


  بسیج سازندگی بسیج سازندگی

  مسئول بسیج سازندگی سپاه حضرت ولی عصر(عج):
  200گروه جهادی در خوزستان خدمات رسانی می کنند/دانش آموزان بسیجی خوزستان 400 مدرسه را مرمت و بازسازی کردند
       
  عصر بهبهان :در سال گذشته حدود 400 مدرسه توسط دانش آموزان بسیجی بر اساس اعلام نیاز آموزش و پرورش استان مورد مرمت و بازسازی و زیبا سازی قرار گرفت.

  به گزارش عصر بهبهان به نقل از رهیاب نیوز ،با توجه به این که بحث سازندگی و اقتصاد مقاومتی از مباحث مهم سال های اخیر است که بسیج سازندگی نقش مهمی در اجرای آن داشته است به گفتگو با مسئول بسیج سازندگی خوزستان پرداختیم:
   

  لطفا بطور مختصر در مورد اهداف تشکیل بسیج سازندگی توضیح دهید؟ حوزه های فعالیت بسیج سازندگی درچه بخش هایی است؟

  20 سال پس از  تشکیل سازمان مقدس بسیج به فرمان امام خمینی (ره)، با تدبیر و صلاحدید مقام معظم رهبری ، یکی  از شاخه های ارزشمند و پرثمر بسیج، به عنوان بسیج سازندگی،  در 17 اردیبهشت 78  تشکیل شد. مقام معظم رهبری در نامه ای به رییس جمهور آن زمان هدف از تشکیل بسیج سازندگی را ، غنی سازی اوقات  فراغت دانش آموزان ، جوانان و نوجوانان و  کمک به سازندگی کشور عنوان کرد.

  بسیج سازندگی بعد از تاسیس در چندین حوزه  از قبیل ؛ عمران و آبادانی نقاط محروم و روستایی ،  غنی سازی اوقات فراغت جوانان و دانش آموزان ،  بهداشت و سلامت ،  فرهنگی و اجتماعی  خدمات علمی و آموزشی ، منابع طبیعی و آموزشی  ، سواد آموزی و کمک به رفع بیسوادی ، آموزش های فنی حرفه ای و تربیت نیروی انسانی ماهر ،  بهسازی و باز سازی مدارس  و سایر حوزه های دیگر مربوط به عرصه سازندگی  مامور به انجام فعالیت شد.

  برنامه های محرومیت زدایی بسیج سازندگی در استان را تشریح بفرمایید؟

  همان طوری که قبلا اشاره کردم یکی از ماموریت های بسیج سازندگی فعالیت در عرصه محرومیت زدایی است .  فعالیت های این عرصه در چند قالب انجام می شود . بخشی از آنها طرح هجرت است  این طرح در راستای فرمان مقام رهبری است که فرمود اوقات فراغت دانش آموزان را بخصوص در تابستان باید با برنامه ریزی درست به نحو احسن غنی سازی کرد. به مرحله اجرا در آمد.  در این طرح کار مرمت ، تعمیر و بهسازی مدارس در مناطق محروم توسط دانش آموزان بسیجی در فصل تابستان انجام می شود.

   در سال گذشته حدود 400 مدرسه  توسط دانش آموزان بسیجی بر اساس اعلام نیاز آموزش و پرورش استان مورد مرمت و بازسازی و زیبا سازی قرار گرفت.
   این طرح اگرچه یک کار عمرانی بنظر میرسد اما در بطن این طرح نوعی  کسب تجربه و هنر آموزی و  استفاده بهینه از اوقات فراغت و خودسازی و تلاش  وجود دارد.

  بخش دیگری از فعالیت های محرومیت زدایی ما توسط گروه های جهادی انجام می شود. که در مناطق محروم توانستند در قالب ساخت مسجد ،  ساخت خانه های محروم ، سرویس های بهداشتی ، آبرسانی  ، احداث جاده های روستایی  ، احداث فضای سبز ، کتابخانه و مواردی از این قبیل ...  خدمات ارزشمندی را ارائه کنند.

  بخش دیگری از فعالیت های محرومیت زدایی ، خدماتی است که از طریق قرارگاه خاتم الانبیا (ص)  انجام می شود.

   

  ما در سال گذشته با کمک قرارگاه خاتم النبیا(ص) 37 پروژه عمرانی را در نقاط سایر استان به مرحله اجرا در آوردیم و حدود 90 درصد از پروژه ها  را تکمیل و به  مرحله بهربرداری رساندیم.  

   

  و لذا در کل فعالیت های محرومیت زدایی در قالب های مختلف از قبیل عمران و آبادانی ، فعالیت های خدمات رسانی ، توزیع اقلام بهداشتی و اقلام خوراکی در نقاط محروم و همچنین اعزام تیم های پزشکی و  مشاوره در سایر نقاط محروم استان بوده است.

  همکاری مردم و جوانان برای مشارکت در طرح های محرومیت زدایی چگونه بوده است؟

  مردم از دیدین همچین فعالیت هایی استقبال فراوانی کردند. مردم وقتی شاهد این باشند که یک جوان دانشجو از مناطق برخوردار  کشور و از استانهای دور به مناطق آنها می آید و چندین روز  در مناطق محروم و در این امکانات حداقلی مستقر می شود و با روحیه ایثار و فداکاری به فعالیت می پردازد بیشتر ترغیب می شوند که خودشان هم در بازسازی منطقه خودشان فعالیت کنند .

   

  با توجه به اینکه هنوزحتی برخی  مدیران ما در استان تصویر ذهنی درستی از اقتصاد مقاومتی ندارند به صورت ساده و روان این مفهوم را توضیح دهید؟

   

  در محافل علمی و دانشگاهی تعریف های متفاوتی در مورد اقتصاد مقاومتی بیان شده است. ولی بهترین تعریف را مقام معظم رهبری بیان کردند که به این مضمون فرمودند: اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصادی است که مستحکم و پویاست و با تهدیدات و مزاحمت های دشمنان دچار نوسانات نخواهد شد و کشور دچار بحران مواجه نشود.  

   

  البته تاکنون اقتصاد مقاومتی در مباحث نظری و محافل علمی بیشتر به آن پرداخته شده است ولی در حوزه عملی اقداماتی آنچنانی صورت نگرفته است. اما بسیج از آنجایی که در همه عرصه ها حضور فعال دارد. سالهای اخیر در قالب طرحی با عنوان اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی  به مرحله اجرا در آورد. این طرح بر اساس نیازهای اساسی کشور با ساز و کارهای ساده و قابل دسترسی برای آحاد مختلف مردم  طراحی شد .

  در این طرح رویکرد اساسی بر این بود که کشور اقتصادش باید براساس اقصاد مردمی پیش برود، یعنی یکی از ملزومات اقتصاد مقاومتی ، مردمی کردن اقتصاد است . کمک به تولید ملی است. استفاده از   ظرفیت های داخلی است.

  لذا طرحی که در بسیج سازندگی به اجرا در آمد  نیازهای اساسی کشور را در حوزه کشاورزی و  مواد غذایی  مورد نیاز را مورد توجه قرار داد .

  در سال گذشته متناسب با این طرح تمهیدات مناسب صورت گرفت و تسهیلات مورد نیاز در اختیار کشاورزان و تولید کنندگان قرار داده شد . که به حمدالله طرحهای تولیدی خوبی در سراسر استان به عمل آمد که کمک شایانی به تولید ملی و اشتغال جوانان داشته است.

   نقش بسیج سازندگی در توسعه اقتصاد مقاومتی چیست؟

  محقق شدن اقتصاد مقاومتی نیازمند چندین مولفه می باشد ،  بسیج با مد نظر  قرار دادن این مولفه ها  در این راستا نقش فرهنگ سازی را  دنبال می کند  و با انجام کارهای تبلیغاتی و اطلاع رسانی تلاش دارد که جامعه و دستگاهای مختلف را با ضرورت و اهمیت این موضوع آشنا کند. البته بسیج همزمان با اقدامات فرهنگی و تبلیغی ، یک مدل  اجرایی قابل دسترسی برای همه دستگاه ها و ارگانها  ارائه کرد . بسیج  در اقداماتی عملی هم در حوزه تولید ، کارگاه های تولیدی برای تحقق اقتصاد مقاومتی   راه اندازی کرده است.

  تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند حمایت از تولید است ، چه اقداماتی برای حمایت از تولید در خوزستان صورت گرفته است؟

   

  یکی از  مشکلات جدی کشور ، نبود بانک اطلاعاتی مناسب از نیازهای کشور است. در کشور و علی الخصوص در استان ظرفیت های بسیار مناسبی برای تولید وجود دارد . از جمله وجود زمین های مستعد و مناسب ، منابع آبی خوب و  همچنین وجود نیروی انسانی متخصص و جویای کار  و ظرفیت های دیگر ، باید  متولیان همت کنند و با استفاده از این ظرفیت ها و برنامه ریزی مناسب ،  از تولید حمایت کنند.

   

  مشکل تولید با ساز و کارهای اداری صرف حل نمی شود ، مگر اینکه  مردم و مسئولین در این صحنه ایفای نقش کنند .
  فعالیت های زیادی با کمک بسیج در سال گذشته انجام شد ، با احداث کارگاه های مختلف از قبیل : کارگاههای  تولید قارچ خوراکی ، کارگاه های پرورش بلدرچین ، بوقلمون ، مرغ ،  ماهی ،  شتر مرغ ،  دام سنگین و دام سبک  ، کمک شایانی به تولید مواد غذایی استان نموده است.

  برخی ها معتقدند طرح های تولیدی در خوزستان به دلیل وضعیت آب و هوایی به صرفه نیست آیا واقعا اینگونه است؟

  هر فعالیتی و هر تلاشی در زمینه تولید باید با لحاظ کردن زمینه بهره وری انجام بشود ، اگر کارگاه های تولیدی ما بر اساس نیاز واقعی راه اندازی بشوند و بر اساس توصیه ها و فاکتور های عملی درست به مرحله اجرا در بیایند  یعنی تولیدات به گونه ای باشد که همه موارد علمی در آنها مراعات بشود . با صرفه جویی  لازم و مدیریت درست بر هزینه انجام بشوند  مسلما ً نه تنها ضرری نخواهند داشت  بلکه سود و منفعت فراوانی خواهند داشت. لذا بصورت قاطع  عرض میکنم که در 10 عرصه  تولیدی که توسط  بسیج انجام شد ما به هیچ وجه گزارش و مطلبی دال بر ضرر و زیان کارگاه های تولیدی مشاهده نکرده ایم. بلکه شاهد سود آوری  و بهروری بیشتر و درآمد زایی مناسب  این کارگاه ها بوده ایم.

  در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری ، تا کنون بسیج سازندگی چه اقداماتی انجام داده است؟

  در سال گذشته بسیج سازندگی حدود 1013  کارگاه تولیدی  در استان راه اندازی کرده است . که این کارگاه ها شامل: پرورش مرغ 197 کارگاه ، پرورش ماهی 27 کارگاه ، تولید کود ورمی کمپوست 152 کارگاه ، پرورش قارچ 235 کارگاه ، پروروش زنبور عسل 108 کارگاه ، صنایع تبدیلی 28 کارگاه ، صنایع دستی 197 کارگاه ،  سایر ماکیان 46 کارگاه ، پروروش شترمرغ 5 کارگاه ، گلخانه 6 مورد ، دام سبک 6 کارگاه ، دام سنگین 6 کارگاه ،  می باشد.

   

  برای ایجاد این کارگاه ها حدود 35 میلیارد اعتبار در قالب تسهیلات قرض الحسنه و عقود اسلامی کم بهره در اختیار افراد قرار گرفت و همچنین علاوه بر تسهیلات ، آموزش های لازم هم توسط اساتید و مربیان مربوطه به آنها داده شد.    

   

  شما در حوزه های مرتبط با بسیج سازندگی چه ظرفیت هایی برای کمک به دولت در استان خوزستان دارید؟

  بسیج به تعبیر مقام معظم رهبری برای پر کردن همه خلاء هاست. بسیج یک مجموعه ایست با روحیه جهادی و ایثار گری  بصورت داوطلبانه برای کمک به همه دستگاه های کشور ، و در همه دوره ها به همه دولت ها کمک کرده است .

  لذا در این دوره هم قطعا بسیج برای همکاری و کمک به دستگاه های مختلف استان آماده است ، و هرجا نیاز باشد با تمام توان کمک خواهد کرد.

  در چند سال اخیر حرکت قشنگ و پر ثمری که در کشور انجام شد  اردوهای جهادی بود که بسیار مورد تایید و تمجید مقام معظم رهبری قرار گرفت، فعالیت اردوهای جهادی در استان ما چگونه بوده است ؟ و آیا این حرکت چقدر تاثیر داشته است؟

  امسال که به فرمان مقام معظم رهبری سال  فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شد . یکی از جلوه ها و تحقق مدیریت و کار جهادی همین فعالیت های جهادی است که جوانان و  نیروهای مختلف جهادی در نقاط مختلف محروم  و روستایی و عشایری  انجام داده اند.
  گروه جهادی مجموعه ای از جوانان علاقمند ، متدین ، مخلص و دوستدار نظام مقدس  اسلامی و ولایتمدار و بی ادعا هستند که با احساس مسئولیت برای کمک به رفع مشکلات و محرومیت ها و با روحیه ایثار گری و تحمل سختی و مشقت بعنوان یک مدل آموزنده برای مردم به نمایش می گذارند .

  ما حدود 200 گروه جهادی متشکل از  گروه های جهادی بسیج دانشجویی ،  گروه های جهادی بسیج مساجد و محلات ، گروه های جهادی طلاب ، گروه های جهادی دانش آموزی و دیگر اقشار  در سطح استان خوزستان داریم .

   که این گروه ها در تعطیلات نوروزی و در فصل تابستان اقدام به  فعالیت های جهادی می کنند .

   

  انصافا کاری که بوسیله گروه های جهادی انجام میشود از چندین جهت مورد تقدیر است ، یکی از این جهات ترویج روحیه ایثار گری  و از  خودگذشتگی و احساس مسئولیت است .

   

  این گروه ها در مناطق محروم به احداث مسجد ، خانه بهداشت ، تعمیر و بهسازی مدارس و ساخت و تعمیر خانه افراد بی بضاعت میپردازند.

   همچنین گروه های جهادی بخش اعزمی از وقتش را به فعالیت های فرهنگی ، اعتقادی  و آموزشی  در مناطق محروم اختصاص می دهد .

  در این فعالیت ها بصورت مجزا بانوان هم حضور دارند که برای کاره های فرهنگی و آموزش مسائل دینی و اعتقادی به زنان مناطق محروم در این گروه ها حضور پیدا میکنند .

   

  تاریخ انتشار: ۱۰:۲۵:۰۴ | چهارشنبه, ۱۷ / اردیبهشت / ۱۳۹۳ سردار نقدی, خوزستان, عصر بهبهان, بسیج سازندگی, بازسازی, آبادان, مرمت
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.