Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • نیمی ازآب منتقل شده در طرح های انتقال آب کشور از سرشاخه های کارون تامین می شود/به نظر مردم خوزستان توجه شده است/باید یک طرح انتقال آب دیگر برای مصرف شرب از سرشاخه های کارون اجرا شود

  عصر بهبهان : عصر بهبهان:حمید چیت چیان وزیر نیرو درخصوص انتقال آب از یک حوزه به حوزه دیگر برای جبران کمبود آب در کشورگفت: کارشناسان مدیریت آب در جهان بر این باور هستند که انتقال آب یک راه‌حل اساسی نیست و یک راه‌حل اضطراری است و باید برای حل مشکل آب با توجه به پتانسیل‌های آب هر منطقه تصمیم‌هایی اتخاذ کرد.


  وزیر نیرو وزیر نیرو

  وزیرنیرو:
  نیمی ازآب منتقل شده در طرح های انتقال آب کشور از سرشاخه های کارون تامین می شود/به نظر مردم خوزستان توجه شده است/باید یک طرح انتقال آب دیگر برای مصرف شرب از سرشاخه های کارون اجرا شود
       
  عصر بهبهان:حمید چیت چیان وزیر نیرو درخصوص انتقال آب از یک حوزه به حوزه دیگر برای جبران کمبود آب در کشورگفت: کارشناسان مدیریت آب در جهان بر این باور هستند که انتقال آب یک راه‌حل اساسی نیست و یک راه‌حل اضطراری است و باید برای حل مشکل آب با توجه به پتانسیل‌های آب هر منطقه تصمیم‌هایی اتخاذ کرد.

  به گزارش رهیاب نیوز،حمید چیت چیان وزیر نیرو درخصوص انتقال آب از یک حوزه به حوزه دیگر برای جبران کمبود آب در کشورگفت: کارشناسان مدیریت آب در جهان بر این باور هستند که انتقال آب یک راه‌حل اساسی نیست و یک راه‌حل اضطراری است و باید برای حل مشکل آب با توجه به پتانسیل‌های آب هر منطقه تصمیم‌هایی اتخاذ کرد.

  وی ادامه داد: ما در منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار داریم و در شمال و جنوب از نعمت دریا برخوردار هستیم که باید از این نعمت استفاده کنیم اما شیرین‌سازی آب هزینه‌های زیادی دارد.

  وی هزینه شیرین‌سازی یک مترمکعب آب بدون درنظر گرفتن هزینه‌های انتقال آن را 0.6 یورو عنوان کرد و گفت: به‌عنوان مثال، برای انتقال هر مترمکعب آب به کرمان بین پنج‌هزار تا 10 هزار تومان بسته به نقطه مصرفی سرمایه‌گذاری لازم است و تنها باید از آب دریا برای مصارف شرب و صنعت استفاده کنیم و برای کشاورزی مقرون به‌صرفه نیست.

  وی با بیان اینکه در انتقال آب باید به مسایل زیست‌محیطی و اجتماعی توجه کنیم، اظهار داشت: شرایط دریای عمان و خلیج فارس از دریای خزر متفاوت است و پساب تاسیسات آب شیرین‌کن که آب شور غلیظی است و موجب تغییر درجه حرارت آب می‌شود، تا یک شعاعی حیات ماهی‌ها را به خطر می‌اندازد.

  وی تاکید کرد: دست‌کاری زیاد طبیعت خود مشکلات زیست‌محیطی زیادی به‌وجود می‌آورد که گاهی بری حل آن مشکل زیست‌محیطی، به هزینه‌های زیادی نیاز است ضمن آنکه طرح‌هایی که به دست‌کاری زیاد طبیعت متکی است، اغلب به نتیجه نمی‌رسند.

  وی درباره تغییر تشکیلات سازمانی برای بهبود شرایط آب در کشور، گفت: ما این تجربه را در کشور داریم که در جایی که مشکلاتی وجود دارد، به سمت تغییر تشکیلاتی می‌رویم درحالی که مشکل این نیست و ما باید به سمت رفع مشکل اصلی برویم.

  وی افزود: اتاق فکر آب در وزارت نیرو تشکیل شده است که استادان برجسته و کارشناسان خبره و شماری از وزسران پیشین نیرو و کشاورزی در نشست‌های آن حضور دارند و نتایج خوبی تاکنون از برگزاری این نشست‌ها حاصل شده است.

  وی افزود: در نشست آخر به نتیجه رسیدیم که امکان مصرف نامحدود آب در بخش‌های مختلف حذف شود و در 609 دشت موجود در کشور، میزان برداشت مجاز برای هر بخش مشخص شود و آن را برای اجرا به مسئولان هر بخش اعلام کنیم.

  وی افزود: ما برای حل این موضوع، به همکاری نزدیک سازمان‌های ذیربط نیاز داریم که خوشبختانه در سال‌های گذشته شورای‌عالی آب با ریاست رییس‌جمهوری یا معاون اول وی برگزار می‌شود و در این شورا تا حدودی هماهنگی‌ها با سایر دستگاه‌ها به‌وجود می‌آید.

  وزیر نیرو درباره جداسازی مصرف شرب از مصارف بهداشتی نیز گفت: در این مورد، مطالعه‌هایی در حال انجام بوده و فعالیت‌هایی در شهر قم صورت گرفته است و اجرای آن به منطقه جغرافیایی بستگی دارد.

  به‌گفته وی، یکی از راهکارهای مدیریت مصرف، جداسازی شبکه شرب از شبکه بهداشتی است که برای اجرای این طرح در حال انجام مطالعه هستیم.

  وزیر نیرو سپس با بیان اینکه 12 طرح انتقال حوزه به حوزه آب با ظرفیت 2.1 میلیارد مترمکعب اجرا شده است که بیش از نصف این آب از سرشاخه‌های کارون تامین شده و به اصفهان منتقل می‌شود، گفت: براساس مصوبه شورای‌عالی آب، یک طرح انتقال آب دیگر فقط برای مصرف شرب باید در این بخش اجرا شود.

  وی با بیان اینکه بعضی از دوستان اصرار دارند که انتقال آب از سد بهشت‌آباد به اصفهان ازطریق تونل به طول 65 کیلومتر انجام شود، گفت: انتقال این آب ازطریق تونل راهکار مناسبی نیست چراکه با تجربه‌های ناموفقی که در گذشته در طرح‌هایی نظیر تونل انتقال آب کوهرنگ 3، سرشاخه‌های دز به قمرود و نواحی غرب با پدیده خشک شدن چشمه‌ها٬ چاه‌ها و قنات‌ها مواجه شدیم، برای جلوگیری از این موضوع قرار شد آب ازطریق لوله و ایستگاه پمپاژ منتقل شود.

  وی ادامه داد: با اجرای این کار، افزون‌بر تامین آب موردنیاز شرب اصفهان، حساسیت مردم چهارمحال و بختیاری برای خشک شدن 40 تا 50 چشمه برطرف می‌شود ضمن آنکه به نظر مردم خوزستان توجه شده است.

  وی تاکید کرد: وزارت نیرو با انجام کارهای کارشناسی و بررسی در شورای‌عالی آب به این نتیجه رسید که این طرح را ازطریق لوله و ایستگاه پمپاژ آب اجرا کند.

     تاریخ انتشار: ۰۸:۵۹:۳۵ | شنبه, ۲۷ / اردیبهشت / ۱۳۹۳ وزیرنیرو, چیت چیان, سیاست, دولت یازدهم, خوزستان, بهشت آباد, انتقال آب, اصفهان, کارون,
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.