• نظرها: 0
 • تاریخ انتشار: ۱۳:۳۵:۱۳ | چهارشنبه, ۱۵ / خرداد / ۱۳۹۲
 • در ویژه ها
 • توسط عصر بهبهان
 • نمایش ها: 790
 • انتخابات
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • Print Friendly Version of this pageچاپ Get a PDF version of this webpagePDF

مواضع سیاه و خاکستری عارف و روحانی!


عصر بهبهان :حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال 88 یکی از مهمترین آزمون های انقلاب در 34 سال گذشته بود آزمونی که عیار نیروهای حاضر در صحنه های مختلف نظام را روشن کرد.


    

عصر بهبهان :حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال 88 یکی از مهمترین آزمون های انقلاب در 34 سال گذشته بود آزمونی که عیار نیروهای حاضر در صحنه های مختلف نظام را روشن کرد.

 

 

 

حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال 88 یکی از مهمترین آزمون های انقلاب در 34 سال گذشته بود آزمونی که عیار نیروهای حاضر در صحنه های مختلف نظام را روشن کرد.

 

 با توجه به در پیش بودن ایام انتخابات ریاست جمهوری در خرداد 92 و نامزدی برخی افراد فعال در سطوح مختلف نظام جهت حضور در عرصه رقابت انتخاباتی به نظر می رسد یکی از موضوعاتی که کمک شایانی به شناخت نامزدها و تشخیص صحیح نسبت به افکار و اندیشه های آن ها دارد موضعگیری آنها در قبال فتنه 88 می باشد طبیعتا میزان وفاداری و پایندی به نظام اسلامی  در روزهای سخت و غبارآلود ملاک می باشد لذا در سلسه مطالبی به بررسی موضعگیری های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در قبال فتنه 88 می پردازیم.

 

 

 

حسن روحانی

 

حجت‌الاسلام حسن روحانی، عضو جامعه روحانیت مبارز و مجمع تشخیص مصلحت نظام، یکی از خواص شناخته شده ای است که در جریان فتنه 88 ترجیح داد به موضع گیری مبهم درباره این جریان اکتفا و بیشتر سکوت کند.

 

حضور در نمازجمعه هاشمی؛ غیبت در تحلیف و تنفیذ رئیس جمهور

 

وی در روزهای آغاز اردوکشی خیابانی فتنه گران و حتی پس از نماز جمعه مقام معظم رهبری در 29 خرداد، در سکوت کامل به سر می برد اما برخی رفتارهایش نشان دهنده حمایت ضمنی او از جریان فتنه بود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، از طرفی در نماز جمعه 26 تیرماه هاشمی رفسنجانی، که بسیاری از دلسوزان نظام از حضور در آن خودداری کردند، به همراه افرادی چون موسوی، کروبی، باهنر و رضایی شرکت کرد و از سوی دیگر در مراسم تنفیذ و تحلیف ریاست جمهوری غایب بود تا معلوم شود بی میل به همراهی با فتنه گران نیست.

 

روحانی پس از عاشورای 88: باید به نقد مردم رسید/ برخی تندروی می کنند!

 

حسن روحانی، حتی در آستانه بیست و دوم بهمن 88، زمانی که پس از بروز حوادث تلخ روز عاشورا و خروش مردمی 9 دی، پرده نفاق از روی جریان فتنه فرو افتاده و مشخص شده بود که اعتراض به نتایج انتخابات بهانه ای بیش نیست، گفت: وقتی نتیجه انتخابات اعلام شد، عده ای به این نتیجه معترض بودند که به اعتقاد من این حق طبیعی مردم است. حکومت باید به نقد مردم برسد، در این امور وقتی بعضی تندروی ها وارد می شود همه زیبایی ها را از بین می برد.

 

وی که به نظر می رسید سعی در تبرئه سیاسی سران فتنه دارد، افزود: ممکن است کسی سابقه انقلابی داشته باشد اما یک حرف نادرست هم بزند اشکالی ندارد ما باید به او جواب بدهیم، ممکن است حتی کسی نقد کند اما نقدش درست نباشد، خوب به او جواب بدهیم چرا باید به او انگ بزنیم.

 

اولین مواضع نسبتا صریح حسن روحانی در قبال سران فتنه و دنباله روهای آنها به پس از وقایع 25 بهمن 89 بر می گردد؛ وی در مورد این حرکت فتنه گران گفت: حرکت 25 بهمن گروهی فریب خورده کاملاً محکوم است و قوه‌قضاییه باید براساس وظایف ذاتی خود نسبت به این حرکت ضدانقلابی اقدام کند.

 

حسن روحانی با ضد اسلامی و ضدملی خواندن حرکت 25 بهمن افزود: این حرکت از یک سو می‌خواست فریاد قاطعانه ملت ایران در روز 22 بهمن را تحت‌الشعاع قرار داد و از سوی دیگر وسیله‌ای برای انحراف افکار مردم منطقه از دشمنان اصلی یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی و شکست اخیر آنان گردد.

 

سکوتم برای جلوگیری از تهمت ها بود!

 

وی همچنین مدتی قبل، در خصوص حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده مجلس، با درخواست از شورای نگهبان برای خودداری از ردصلاحیت آنها اظهار داشت: اصولاً برای برگزاری انتخابات، قانون وجود دارد و همه افراد باید به آن ملزم باشند؛ یعنی اگر در قانون شرایطی برای یک کاندیدا آمده، این شرایط باید مدنظر باشد و هیچ فردی نمی‌تواند شروط دیگری را به آن اضافه کند و شورای نگهبان موظف است که فقط ناظر بر اجرای قانون باشد.

 

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنانش درباره علت سکوت خود توضیحی نداد اما به طور کلی درباره سکوت نخبگان گفت: این سکوت به این دلیل است که هر فردی که سخن می‌گوید عده‌ای دیگر برای هجمه و تهمت به او آماده هستند که چنین فضایی باید از بین برود؛ وقتی یک رسانه خود را مجاز می‌داند نسبت به هر فردی، هر قضاوتی داشته باشد و اتهام بزند، عده‌ای از افراد کنار کشیده و سکوت اختیار می‌کنند و باید تلاش کنیم فضای اتهام و تهمت را در جامعه از بین ببریم.

 

 

محمد رضا عارف

 محمدرضا عارف یکی دیگر از نامزدهای حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری است که به عنوان یکی از نیروهای جریان اصلاحات وارد این صحنه خواهد شد.

 

وی در حوادث رخ داده در سال 88 از جمله افرادی بود که ترجیح داد سکوت کند و نسبت به حمایت علنی یا برائت از فتنه گران وارد صحنه نشود البته برخی اظهارات دوپهلوی او کاملا به سود فتنه گران بود.

 

عارف که چندی پیش به مشهد رفته بود در جلسه پرسش و پاسخ در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد اظهار كرد: بنده خود به تخلف در انتخابات اذعان دارم اما برای اثبات تخلف باید به مراجع قانونی مراجعه كرد و بنده منتظرم تا به پرونده سال 88 به صورت دقیق پرداخته شود.

 

 

وی بیان كرد: حوادث سال 88 سبب شد جوانان برای حضور در عرصه های سیاسی تعلل كرده و رویگردان باشند اما برخی از اتفاقات عارضی است و باید از آن درس گرفت.

 

وی با بیان اینكه برخی از جریانات در زمان فتنه 88 موسوی و كروبی را مورد هدف قرار داد، افزود: زحمات فراوان و گسترده موسوی و كروبی در دوران انقلاب بر كسی پوشیده نیست و در دورانی كه معاون اول بودم با موسوی مشورت می كردم.

 

لازمه اثبات تخلف حضور در مراجع قانونی است

 

وی ادامه داد: بنده خود به تخلف در انتخابات اذعان دارم اما برای اثبات تخلف باید به مراجع قانونی مراجعه كرد و بنده منتظرم تا به پرونده سال 88 به صورت دقیق پرداخته شود.

 

عارف با تاكید بر اینكه معتقدم كسی كه برگزار كننده انتخابات است نباید به نفع كاندیدایی تبلیغ كند و برای رای آوردن وعده های دروغین بدهد، گفت: مطابق فرمایش مقام معظم رهبری عوامل اصلی فتنه 88 طراحان خارجی بوده اند و كسانی كه مردم به آنان سران فتنه می گویند بازیچه طراحان اصلی شده و مرتكب خطا شدند.

 

وی تصریح كرد: با رسیدگی به پرونده سال 88 باید بسیاری از مسائل روشن شود و كسی مخالف این امر نیست چرا كه در انتخابات پیش رو جایگاه اصلاحات مشخص خواهد شد.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان كرد: ما به رقابت سالم و بر اساس قانون اعتقاد داریم و رای مردم امانت است.

 

وی در پاسخ به این سوال كه چرا در جریانه فتنه سكوت كرد، گفت: در آن هنگام ترجیح دادم سکوت آگاهانه داشته باشم.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح كرد: در جریان فتنه اگر بنده موضع‌گیری می كردم وضعیت آشفته تر می شد و در آن هنگام تریبونی در اختیار نداشتم تا حرفهای خود را رسانه ای كنم.

 

 

 

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: غیر فعال
وبسایت::
دیدگاه: فیلد اجباری.

اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon