Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 6
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • یادداشت روز

  زنانِ ما و عفّت، مردان ما و غیرت (به بهانه دوچرخه سواری زنان در بهبهان!)

  عصر بهبهان : رسول الله فرمود: هر کس خود را شبیه به قومی کند، از آن هاست! همین چندی پیش بود که دیدم دخترانی در خیابان های بهبهان مشغول دوچرخه سواری در ملأ عام هستند.


  زنانِ ما و عفّت، مردان ما و غیرت


  (به بهانه دوچرخه سواری زنان در بهبهان!)


  امروز داشتم با خودم فکر می کردم که دست روزگار، ما و جامعه مان را به کجا رساند؟ داشتم فکر می کردم که روزگاری مادرانِ مادر بزرگ های ما و پیش از آن، با چادر و پوشیه و جوراب و هر چیز دیگری که در راستای حیا و عفاف بود، در جامعه حاضر می شدند. بعد از آن نوبت رسید به دوره مادر بزرگ های ما. کم کم پوشیه ها رفت و چهره ها باز شد. 


  بعد نوبت رسید به دوره مادران ما. مقداری از موها از زیر چادرها آمد بیرون و چادرها روی بدن های آنان لغزان شدند و هر چند دقیقه یکبار کنار می رفتند. کم کم عبارت "به چشم خواهر برادری” و این جور حرف ها آمد وسط و ارتباط با نامحرمان رو به عادی شدن رفت. 


  تا اینکه نوبت رسید به دوره خواهران ما. چادرها که نماد عفت و پاکدامنی حضرت فاطمه زهرا بودند تبدیل شدند به پارچه هایی سیاه و بی ریخت و دست و پا گیر. چادرهایی که پرچم حیایِ زنان ایران زمین بودند به دور انداخته شدند و مانتوهای تنگ و کوتاه و چسبان و چاک خورده که نماد غربی ها بودند جایشان را گرفتند. 


  موها افشان شد و آرایش های گوناگون که در عروسی ها هزار چندان هم می شد به سراغ طیف زیادی از زنان ما آمد. عبارت "به چشم برادر خواهری” جایش را به دوستی دختر و پسر داد و ولنگاری دختران بر خود نام آزادی و حقوق بشر گرفت. به موازات بی حیایی و بی عفتی عده ای از زنانمان، بسیاری از مردان ما نیز کم کم خونِ بی غیرتی در رگ هایشان رفت و به بی بند و باری های زنان به دید یک مسئله خیلی طبیعی نگاه کردند. اما در این مقاله، در این درد و دل، چه می خواهم با شما بگویم؟

  می خواهم بگویم این روزها این بی حیایی ها دیگر دارد به اوج خودش می رسد و ما از لحاظ ظاهر داریم ملحق می شویم به اروپایی ها و آن هایی که نمی داند خدا و پیغمبر کیست! رسول الله فرمود: هر کس خود را شبیه به قومی کند، از آن هاست! همین چندی پیش بود که دیدم دخترانی در خیابان های بهبهان مشغول دوچرخه سواری در ملأ عام هستند. همراه آنان نیز دو سه مردِ با غیرت!!! بودند که با افتخار همراهی شان می کردند. نمی دانم برادرشان بودند یا شوهرشان یا دوست پسرشان یا هر چیز دیگری. ملت هم داشتند به این صحنه نگاه می کردند و هیچ کس لب از لب باز نمی کرد.


  جالب است! چندین نفر اعتقادات صدها نفر را به تمسخر گرفته بودند و هیچ کس هم بلند نمی شد برود تذکری بدهد. گویی خودشان هم بدشان نمی آمد از این صحنه! چندی بعد یکی دو نفر از دوستان تماس گرفتند و گفتند اطراف فلان فلکه هم چند دختر دیگر را دیده اند که مشغول دوچرخه سواری هستند.


  یکی دو روز بعد باز هم دوستان گفتند فلان جا هم تعدادی دختر دوچرخه سوار را دیده اند و… گویی این مسئله که روز اول برای همه تعجب آور بود امروز دارد به یک قضیه بسیار عادی تبدیل می شود! و متأسفانه هیچ کس هم اعتراض نمی کند و حرفی نمی زند! تماس می گیریم با یکی از نهادهای مرتبط، می گویند: کاری به آن ها نداشته باشید. دارند ورزش می کنند! با فلان جا تماس می گیریم می گویند از لحاظ قانونی هیچ مانعی ندارد! انگار نه انگار که همه مراجع تقلید فتوای حرمت دوچرخه سواری بانوان در ملأ عام را داده اند. گویی بعضی از مسئولان هم از این وضعیت بدشان نمی آید و سینه چاکش هستند! به راستی داریم به کجا می رویم؟! نه کسی از مذهبی ها و به اصطلاح حزب اللهی ها حرفی می زند و داد و بیدادی می کند و نه مسئولی کاری انجام می دهد.


  از این وضعیت باید به کی شکایت برد؟! آیا با این وضعیت خود را از منتظران امام زمان می دانیم؟! آیا با این وضعیت خود را پیرو پیر جماران و شهدا می دانیم؟! ظاهرا بسیاری از احادیث آخرالزمان دارد محقق می شود. روایت است روزی فرا می رسد که حلالِ خدا حرام می شود و حرامِ خدا حلال می شود. و روزی فرا می رسد که داشتن حجاب برای زنان امری عجیب می شود! و با کمال تأسف باید بگوییم امروز این احادیث محقق شده است! حرامِ خداوند تبدیل به چیزی شده که ورزش است و از لحاظ قانونی منعی ندارد! اما یک دختر با حجاب اگر با چادر در میان مردم بیاید، مورد تمسخر دیگران قرار می گیرد. 


  به راستی وقتی در این دوره زنان ما به اینجا رسیده اند، دختران ما و دخترانِ دختران ما و… به کجا می خواهند برسند؟! به راستی غیرت ما مردمی که در برابر بی حجابی ها و بی حیایی ها امر به معروف و نهی از منکر نمی کنیم کجا رفته؟! به راستی چرا به این زودی اسلام و دستوراتش را فراموش کردیم؟!

  محسن نعماء


  پایگاه سایبری قاسمیون بهبهان

  تاریخ انتشار: ۰۸:۰۵:۳۵ | سه شنبه, ۲۹ / اردیبهشت / ۱۳۹۴
  اشتراک گذاری

  نظر دهی MOD_AMC_HAS_C6

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.