Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 1.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 5
 • معاون امنیتی انتظامی استاندار در بهبهان :

  خشت های گورستان زیدون در نوع خود بی نظیر است / سعی داریم از طریق گردشگری در این منطقه شغل ایجاد کنیم / اقدامات ابتدایی ارسال نمونه های آزمایشی به مراکز اروپایی انجام شد

  عصر بهبهان : معاون امنیتی و انتظامی استاندار خوزستان گفت: برای حفظ و نگهداری گورستان تاریخی بخش زیدون از توابع شهرستان بهبهان تدابیر لازم اندیشیده شده است.


  به گزارش عصر بهبهان ، قدرت الله دهقان روز جمعه در حاشیه بازدید از گورستان تازه کشف شده بخش زیدون شهرستان بهبهان اظهارکرد: دراین منطقه آثار شگفت انگیزی وجود دارد چرا که در این محوطه ها گورهایی کشف شده است که اطراف آن ها از خشت هایی با پیشینه شش هزار ساله تشکیل شده است.

  وی افزود: شکل تنظیم، ساخت و نظم در چیدن این خشت ها در این گورستان تاریخی در نوع خود بی نظیر است و این آثار نشان دهنده وجود تمدن های ایرانی بسیار عظیمی در اعماق زمین است.

  معاون امنیتی و انتظامی استاندار خوزستان بر تاکید استاندار خوزستان مبنی بر توجه به به اشاره کرد و گفت: استاندار خوزستان دستورات لازم را برای همکاری هرچه بیشتر با میراث فرهنگی استان صادر کرده و در زمان حاضر نیز علاوه بر ایجاد امنیت در این منطقه از گذرگاه های آب های سطحی نیز جلوگیری خواهیم کرد.

  وی همچنین بر توسعه اقتصادی منطقه زیدون و شهرستان بهبهان تاکید کرد و گفت: همچنین در دراز مدت تلاش خواهیم کرد برای ساکنان بومی از طریق بحث گردشگری شغل ایجاد کنیم.

  دهقان افزود: از آن جا که این منطقه درتمرکز سرمایه گاز و نفت کشور است این سرمایه جدید نیز در بخش میراث فرهنگی می تواند کمک شایانی به معیشت مردم بکند.

  وی افزود: اقدامات ابتدایی و آزمایشگاهی برای مشخص نمودن قدمت اصلی و کیفیت این جمجمه ها و آیین این گورستان و ارسال این نمونه ها به مراکز اروپایی انجام شده است.

  معاون امنیتی و انتظامی استاندار خوزستان ادامه داد: اگر مسئولان استان در این زمینه ما را یاری کنند و اطلاعات صحیحی از این گورستان تاریخی به دست آوریم می توانیم یک سایت بزرگ با جاذبه گردشگری بالا در این مکان ایجاد کنیم.

  *یک هیات باستان شناسی که چند ماه پیش از تهران برای کاوش به منطقه شرق خوزستان و بهبهان سفر کرده است اخیرا موفق به کشف یک گورستان تاریخی در بخش روستائی زیدون از توابع شهرستان بهبهان شده است.

  بهبهان در 200 کیلومتری شرق اهواز و 55 کیلومتری غرب شهرستان گچساران واقع شده است و از شهرستانهای مهم استان خوزستان از لحاظ اقتصادی است.

  بررسیهای اولیه حکایت از قدمت شش هزار ساله این گورستان در منطقه تلچگا سفلی در نزدیکی بخش روستائی زیدون شهرستان بهبهان دارد.

  طبق اطلاعاتی که این هیات عنوان کرده است بخشی از اجساد در این گورستان به صورت دست جمعی و بخشی به صورت فردی دفن شده اند.

  این اثر با کاوش یک باستان شناس پیشکسوت به نام عباس مقدم که در یک هیات باستان شناسی از تهران چند ماهی است در منطقه شرق خوزستان در حال تحقیق است کشف شده است.

  تاریخ انتشار: ۲۰:۱۷:۲۲ | شنبه, ۲۲ / اسفند / ۱۳۹۴
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.