Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • "ویراژ" و "پز دادن" با ماشین دولتی در خیابان های ملاثانی

  عصر بهبهان : در روز جمعه مورخ 20 آذرماه 94 فرزند دلبند یکی از مسئولین دولتی! با خودروی پلاک دولتی(پلاک قرمز) در خیابانهای ملاثانی در حال ویراژ دادن و گردش دیده شده است.


  استفاده شخصی از خودروهای دولتی نمونه ای از بی احترامی به قانون و مقررات است که علی رغم نص صریح قانون و تاکید مسئولان مبنی بر عدم استفاده شخصی دستگاه های اجرایی از خودروها و امکانات دولتی، متأسفانه شاهد این گونه بی نظمی ها در سطح شهرستان باوی هستیم.

  به دلیل برخی بی ‌توجهی‌ها در سال‌ های اخیر قبح استفاده از خودروهای دولتی برای انجام امور شخصی شکسته شد و کار به جایی رسید که کارکنان دستگاه‌ها حتی برای شرکت در مجالس عروسی و مسافرت از ماشین‌های دولتی استفاده می‌کنند.

  استفاده از این خودروها به حدی افزایش یافته که بدون هیچ قبحی در روزهای تعطیل و شب‌ها نیز، خیابان‌های شهر جولانگاه خودروهای دولتی است که مشاهده آنها بسیار جای تعجب دارد. 

  در ساعات غیر اداری اگر در خوش‌بینانه‌ترین حالت فکر کنیم که سرنشینان این خودرو‌ها در حال انجام ماموریت هستند، اما نمی‌توان پذیرفت در روز‌های تعطیل برخی مدیران و یا فرزند آنها با استفاده از تعطیلی اداره و نیز غفلت نهاد‌های ناظر، به دید و بازدید، گردش و حتی مسافرت اقدام کنند و کسی هم آن‌ها را بازخواست نکند!

  در روز جمعه مورخ 20 آذرماه 94 فرزند دلبند یکی از مسئولین دولتی! با خودروی پلاک دولتی(پلاک قرمز) در خیابانهای ملاثانی در حال ویراژ دادن و گردش دیده شده است.

  حتی دیده شده که برخی از مسئولین در طول ایام تحصیلی از خودروهای دولتی برای رساندن فرزندان خود به مدرسه استفاده می کنند. اگر روزی از دم در یكی از مدارس شهرستان باوی عبور كنید مشاهده خواهید كرد كه برخی از خودروهای دولتی سرویس مدارس شده اند. برخی مسئولین و حتی كارمندان ادارات دولتی، علی رغم اینكه خودروی شخصی هم دارند ولی عمدتاً بیشتر كارهای شخصی خود را با خودروهای دولتی انجام می دهند كه رساندن فرزندانشان به مدارس از این قبیل است.

  آنچه مهم است فرهنگ استفاده از خودروهای دولتی و وجدان بیدار مسئولان است که خود را خادم ملت می دانند و در سخنان خود دم از مبارزه با مفسدان بیت المال می زنند.

  حضرت امام خمینی(ره)، حضرت آیت الله خامنه ای و تعداد زیادی از مسئولان، علما و ... نیز در مورد استفاده از بیت المال سخنان مبسوطی داشته اند اما عده ای بی توجه به این رهنمودها همچنان به کار خود می پردازند.

   

  توصیه حضرت علی(ع) در استفاده از بیت المال

  آنچه قابل توجه و دقت است، این است که بیت المال در نظام اقتصادی اسلام، بیشترین مباحث را به خود اختصاص داده و از جایگاهی ویژه برخوردار است. هدف از بیت المال، تأمین اهدافی بلند در حرکت تکاملی انسان به سوی سعادت و معنویت و قرب الهی است.

  امام علی (ع) خطاب به عبدالله بن زمعه (از پیروان و یاران آن حضرت) آن هنگام که از او، درخواست کمک می کند، ماهیت بیت المال را برای او روشن می کند. او، بیت المال را نه مال شخصی امام می داند و نه مال فردی از مسلمانان، بلکه بیت المال، از آن مسلمانان است که در اختیار امام مسلمانان گذاشته می شود تا به عدل، به مصرف مسلمانان برسد.

   

  دقت در مصرف بیت المال

  امام علی(ع) برای کارگزارانش نوشت: قلم های خود را نازک کنید و سطرها را نزدیک به هم گیرید و زیادی کلمات را حذف کنید و مقاصد و منظورها را در نظر بگیرید! بر حذر می دارم شما را از پر حرفی و پر نویسی، زیرا اموال مسلمانان نمی تواند این گونه خسارتها را تحمل کند.

   

  خاموش کردن چراغ بیت المال

  در یکی از شب های آغازین خلافت، امام علی علیه السلام چراغی را در اطاق بیت المال روشن کرده مشغول محاسبات لازم بود که طلحه و زبیر بر حضرت وارد شدند و گفتند: با شما کاری داریم. امام فرمود: آیا مربوط به حکومت و امور مسلمین است یا به امور شخصی شما ارتباط دارد؟ پاسخ دادند: امور شخصی خودمان است. امام علی چراغی را که از بیت المال در مقابلش روشن بود خاموش و چراغ دیگری را روشن کرد. پرسیدند: چرا اینگونه عمل کردی؟ پاسخ داد: روغن چراغی که روشن بود از بیت المال و کار شما شخصی بود، روا نبود که روغن چراغ بیت المال در مصارف شخصی قرار گیرد.

  در جایی که امیر مومنان تا این حد نسبت به استفاده از بیت المال ظرافت و دقت نظر به خرج می دادند، جای بسی تعجب است که برخی از مسئولان از خودروهای دولتی استفاده های شخصی می کنند و هزینه های بسیاری را به بدنه دستگاه ها تحمیل می کنند.

  حضرت امام خمینی(ره) فرمودند: «… ما چه کنیم با بیت‌المال مسلمین؟ وظیفه حکومت‌ها چیست با بیت‌المال مسلمین؟ این مسأله، مسأله آن نیست که در آن وقت و در حکومت حضرت امیر علیه السلام باشد؟ این دستور است در طول تاریخ برای کسانی که متکفّل حکومت هستند، که تا اندازه ممکن در بیت‌المال تصرّف نکنند، یک درهمش در آن طرف حساب دارد. باید حساب بدهیم ‏… بیت‌المال مسلمین را بزرگ بشمارید … وزارتخانه‌ها وقتی که می‌بینند کارمند بیت‌المال مسلمین هستند و از آن‌جا حقوق می‌گیرند و ارتزاق می‌کنند، حتّی در آن مسائلی که حضرت امیر گفته ملاحظه کنند، کوچک نشمرند مسأله را. مسأله‏ی بیت‏المال مسلمین است و دستور، دستور اسلام است.»

  رهبر معظم انقلاب نیز در این خصوص فرموده‌اند: استفاده شخصی از اموال بیت‌المال جایز نیست و موجب ضمان است، مگر آن‌ که استفاده از اموال بیت‌المال با اذن مسوول مربوطه باشد که شرعاً و قانوناً حق اذن دادن داشته باشد.

   

  انتقاد شهروندان در استفاده شخصی از خودروهای دولتی

  استفاده شخصی از خودروهای دولتی در شهرستان به عنوان یک معضل از سوی شهروندان مورد انتقاد قرار گرفته است و شهروندان همواره بر نظارت و برخورد با استفاده‌ کنندگان شخصی از خودروهای دولتی از سوی مقامات مسئول تاکید دارند.

   

  آئین نامه طرح چگونگی استفاده از خودروهای دولتی

  ماده یک این آئین نامه می گوید: هدف از دستگاه اجرایی در این آئین نامه تمامی وزارتخانه ها، سازمانها و شرکتهای دولتی، مؤسسات و شرکتهای که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است و شرکتهای زیر پوشش با مدیریت دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی که از بودجه عمومی یا کمک دولت استفاده می کنند، شرکتها و مؤسسات وابسته به آنهاست.

  در ماده دو نیز آمده: خودروهای دولتی وسایط نقلیه ای هستند که حسب مورد جزو اموال دولت بوده و برای انجام امور اداری و خدماتی در اختیار دستگاههای اجرایی هستند و همچنین خودروهای شرکتهای دولتی، موسسات و شرکتهای که شمول قانون نسبت به آنها مستلزم ذکر نام یا تصریح نام آنهاست مشمول حکم لایحه قانونی نحوه استفاده از خودروهای دولتی و فروش اتومبیل های زائد مصوب سال 58 شورای انقلاب هستند و به خودروهای خدمات عمومی، خودروهای دولتی دارای پلاک عمومی، خودروهای خدمات اختصاصی و خودروهای تشریفاتی طبقه بندی می شوند.

   

  چگونگی استفاده از خودروهای دولتی در ادارات

  در ماده سه این آئین نامه آمده: تمامی خودروهای دستگاههای دولتی به استثنای خودرو خدمات اختصاصی و تشریفاتی، خودروهای خدمات عمومی محسوب می شوند و نوع استفاده آنها از سوی دستگاه دولتی در اختیار دارنده به موجب دستورالعمل صادره توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تعیین خواهد شد، معین می شود و هرگونه استفاده غیرمجاز و بدون حکم ماموریت از این خودروها ممنوع است.

  در تبصره این ماده آمده است: نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موظف است هنگام تردد خودروهای دولتی موضوع بند الف و ب ماده دو این آئین نامه کنترل لازم را به عمل آورد و اتومبیل های فاقد برچسب دولتی را شناسایی، متوقف و مراتب را به دستگاه اجرایی در اختیار دارنده اتومبیل و وزارت اموراقتصادی و دارایی گزارش کند.

  ماده چهار نیز تصریح می کند: خودروهای خدمات اختصاصی فقط در اختیار مقامات موضوع تبصره  دو ماده یک  قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت و همترازان آنها قرار می گیرند و چگونگی استفاده از آنها درحد متعارف با تشخیص استفاده کننده است.

  در تبصره این ماده آمده است: برای کارکنانی که به دلیل نوع و حساسیت شغل یا اهمیت زیاد یا حجم بالای کار ضرورت استفاده از اتومبیل های دولتی را ایجاب کند با تائید بالاترین مقام دستگاه مربوط می توانند از اتومبیلهای مزبور با پلاک دولتی استفاده نماید.

  در فصل سوم این آئین نامه و در ماده هشت آمده: دستگاه اجرایی متبوع استفاده کننده از خودرو در صورت دریافت گزارش مراجع ذیربط و یا مشاهده هرگونه تخلف از مفاد این آئین نامه مکلف است برخورد اداری لازم را با متخلف به عمل آورد.

   

  پی نوشت:

  1- این آقازاده در یک روز تعطیل و با خودروی پلاک قرمز در خیابانهای ملاثانی در چه ماموریت دولتی بوده است؟!

  2- گویی ضرب المثل قدیمی «از فضل پدر تو را چه حاصل؟» برای آقازاده ها صدق نمی‌کند.

  تاریخ انتشار: ۱۴:۳۷:۵۲ | شنبه, ۲۱ / آذر / ۱۳۹۴
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.