Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 1
0 1
 • (رتبه فعلی 5.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 2
 • گزارش /

  وقتی فرهنگ شهر دستخوش تهاجم میشود/تب سگ گردانی در حاشیه شهر بهبهان بالا گرفت / عکس

  عصر بهبهان : بنا به اعتقاد بسیاری از روانشناسان و کارشناسان امور اجتماعی ، رواج پدیده سگ گرداني و نگهداري از آن ، علاوه بر مضرات بسيار زياد بهداشتي و زيان آور بودن براي سلامت عمومي، يك معضل فرهنگي- اجتماعي و نوعي تقليد كوركورانه از فرهنگ مبتذل غربي است.


  به گزارش عصر بهبهان ، متاسفانه امروزه پدیده ناپسند "سگ گردانی " در خیابان های شهر یا نگه داشتن سگ های کوچک در منزل ، تبدیل به نمادی برای تجدد و به روز بودن مردم شده است و بر خلاف گذشته دیگر این روزها مشاهده حیوانی که از پنجره ماشین و یا کاپشن مردی موتور سوار بیرون را نگاه می‌کند برای افرادی که در جامعه شهری زندگی می‌کنند، عجیب نیست .


  بنا به اعتقاد بسیاری از روانشناسان و کارشناسان امور اجتماعی ، رواج پدیده سگ گرداني و نگهداري از آن ، علاوه بر مضرات بسيار زياد بهداشتي و زيان آور بودن براي سلامت عمومي، يك معضل فرهنگي- اجتماعي و نوعي تقليد كوركورانه از فرهنگ مبتذل غربي است.  بر اساس آمار های به دست آمده در رابطه با علت شیوع سگ بازی در میان جوانان و برخی خانواده های ایرانی ، تلاش برای دست یافتن به گونه‌ای پرستیژ اجتماعی در محیط‌های شهری ازجمله مهم‌ترین انگیزه‌هایی است كه برخی از افراد را به نگهداری و نمایش عمومی حیوانات خانگی ترغیب می‌كند و جوانان با مشاهده این حرکت در میان قشر مرفه و به ظاهر متجدد ، برای عقب نماندن از قافله به این پدیده مخرب اجتماعی گرایش پیدا می کنند .


  گفتنی است؛ در حالی رواج نگهداری از حیوانات خانگی به خانواده‌های متوسط جامعه هم کشیده شده و جزء لاینفکی از زندگی شهری و کلاس اجتماعی آنها شده است که کارشناسان اجتماعی معتقدند تعداد بسیاری از جوانان بی ‌آنكه حداقل اطلاعاتی از نگهداری، مشكلات و بیماری‌های آن و شناخت شخصیتی حیوان داشته باشند این کار را انجام داده و بیشر از ماهیت اصلی نگهداری و ارتباط با حیوان، نمایش حیوان و نشان دادن تجدد و كلاس فرهنگی مدنظر آنهاست.


  تصویر زیر تنها گوشه ای از صدها صحنه سگ گردانی در کوچه پس کوچه های شهر بهبهان است و نکته جالب این که این افراد از خیابان های اصلی شهر هم در حال تردد هستند اما هیچ گاه از سوی هیچ نهادی ممانعت یا اقدامی پیشگیرانه صورت نمیگیرد.


  بروز این پدیده که محصول تمسک و شیفتگی به شبکه های ماهواره ای در منازل است کاملا با فرهنگ اصیل اسلامی و شهر یک هزار شهید بهبهان همخوانی ندارد که نه تنها آثار منفی اجتماعی زیادی به دنبال خواهد داشت بلکه زمینه ساز افعال غلط دیگری در این شهر مزین و موسوم به دارالمومنین خواهد بود.


  متاسفانه امروز در این شهر به مجرد نقد برخی اعمال و رفتارهای متضاد با موازین دینی و عرفی ، برخی به اصطلاح روشنفکر با استدلال های منسوخ سعی در القاء التزام به آزادی اندیشه و رفتار غربی دارند اما غافل ازاینکه امروز فرهنگ وارداتی ارمغانی جز بی بند و باری و از هم گسستگی پیوند زندگی اجتماعی به همراه ندارد و بدون تردید پدیده سگ گردانی نیز محصول همین نگاههای به ظاهر متمدن است.  در این تصویر دو فرد موتور سوار در حالی که سگی نسبتا بزرگ با خود حمل میکنند نشان می دهد که در حال گذر از خیابان سیمان به سمت میدان مراحل میباشند و ساعت ها این کار در سطح شهر انجام میشود اما گویا قرار نیست فرد یا نهادی مسئولیت پیشگیری و برخورد با این افراد را بر عهده بگیرد.


  برای گواه این مدعا می توانید به مناطق حاشیه ای شهر بزنید و عمق این پدیده تاسف بار را در برخی نقاط حاشیه شهر و حتی برخی از نقاط مرکز شهر به وضوح مشاهده کنید و تب داغ فرهنگ وارداتی را در شهر دارالمومنین بهبهان به نظاره بنشینید.


  در بخش بعدی خبر ، گزارشی مصور و مفصل از سگ گردانی در نقاط مختلف شهر منتشر خواهد شد تا نهادهای مربوطه سریع تر نسبت به برخورد و جلوگیری از این تهاجم فرهنگی اقدام کنند.


  تاریخ انتشار: ۱۶:۴۱:۰۳ | جمعه, ۱۳ / فروردین / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  نظر دهی MOD_AMC_HAS_C1

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.