Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • تحلیلگر مطرح کشوری در ارتباط با عصر بهبهان :

  عربستان چندین بار در رویارویی با یمن شکست خورده است/ با پیوستن مجاهدان انصارالله به حوزه سوق الجیشی ایران ایدئولوژی ولایت فقیه گسترده تر شده است

  عصر بهبهان : بههبان نیوز : دکتر حسن لارتی کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی مطرح کشوری در ارتباط با این پایگاه خبری در یادداشتی نوشت : یک برآیندی می گوید جمهوری اسلامی ایران اگر در سال 2005 فقط چند گروه کوچک منطقه ای مانند حزب الله لبنان و جهاد اسلامی و حماس را تحت نفوذ و همپیمان خود داشت و سوریه نیز در این محور معمولا نقش خنثی و گاهی حمایت کننده ایفا می کرد .


   

  به گزارش عصر بهبهان، دکتر حسن لارتی تحلیلگر مطرح مسائل سیاسی داخلی و منطقه ای در یادداشتی در ارتباط با این پایگاه خبری تحولات کنونی منطقه را مورد ارزیابی قرار داد که در زیر آمده است.

   

  تحلیلی در رابطه با تحولات یمن:  1-فقط عربستان سعودی در این حمله شرکت دارد و باقی کشورها سیاهی لشکر هستند.  مصر و سودان و پاکستان و ... در کش مکش های داخلی خود گرفتارند و اسم ایشان برای خالی نماندن عریضه است.  2- عربستان چندین بار در رویایی مستقیم با الحوثی های یمن شکست خورده است و از طرفی شرق عربستان ملتهب است و این می تواند جرقه ای باشد برای سرنگونی آل سعود در عربستان و دست به اسلحه بردن شیعیان این کشور که در فشار شدید هستند؛ پس خود خاندان حاکم بر عربستان می داند که نمی تواند فراتر از حملات هوایی اقدامی عجولانه و زمینی داشته باشد.  عربستان به گمان اینکه تهدیدهایش باعث می شود انصارالله به سمت عدن حرکت نکند دچار اشتباه برداشت شد و زمانی به خود آمد که انقلابیون و ارتش یمن عدن را تحت اختیار گرفته بودند ، پس حمله هوایی امروز از روی برنامه ریزی و نقشه ای دقیق نیست و صرفا اخطاری بود به انقلابیون منطقه که عربستان هنوز بر اوضاع مسلط است!

  ◀مورد مهمتر اینکه مردم یمن بصورت تاریخی از آل سعود متنفر هستند و اشتباه امروز عربستان آن ها را چه شیعه و چه سنی متحدتر کرد.  3- مذاکرات هسته ای ایران پیوندی سخت با اوضاع منطقه خورده است و با این شرایط بعید می دانم طرف غربی با کشور توافقی پایدار کند .  مگر اینکه دچار اشتباه شوند و برای اینکه بخواهند ایران را از محور مقاومت جدا کنند یا از طرف ایران خیالشان راحت شود توافقی صورت دهند که تحریم ها تا حدودی برداشته شود .  ◀ ولیکن با عنایت به پیوند عمیق نهضت های مقاومت در منطقه با ایران به لحاظ عقبه های مذهبی و تئوریک بعید است طرف غربی زیاد بتواند نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه را تحمل کند و بازیگرانی چون ترکیه و عربستان نیز هر روز بر آتش این اختلاف می دمند تا جایگاه خود در منطقه را حفظ کنند ؛ هرچند با تحولات اخیر عراق و سوریه و یمن به شدت به چالش کشیده شده اند.


  4- یک برآیندی می گوید جمهوری اسلامی ایران اگر در سال 2005 فقط چند گروه کوچک منطقه ای مانند حزب الله لبنان و جهاد اسلامی و حماس را تحت نفوذ و همپیمان خود داشت و سوریه نیز در این محور معمولا نقش خنثی و گاهی حمایت کننده ایفا می کرد .


    امروز ایران دو ارتش مهم عربی یعنی سوریه و عراق را که زبانزد هستند در نفوذ خود دارد و با حمایت و راهبری ایران حرکت می کنند ،  از طرفی در شبه جزیره  ، یمنی ها به سلحشوری و سخت گوشی معروفند و با پیوستن مجاهدین این حوزه مهم و سوق الجیشی به جمهوری اسلامی ، ایدئولوژی ولایت فقیه قدرتمندتر از هر زمانی منطقه را در برگرفته است و از مرزهای جغرافیایی ایران فراتر رفته و بخش زیادی از منطقه جنوب ، غرب و جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا را تحت تاثیر مستقیم خود قرارداده است و اسرائیل به شدت از این قدرت روزافزون نگران است.

  نابجا نیست که رسانه هایی غربی رهبری معظم انقلاب را باهوش ترین بازیگر منطقه ای می دانند که منافع دشمنانش را با اقتدار و هوشمدانه به چالش می کشد.

  ↙  در همین زمینه فرید زکریا کارشناس ارشد خاورمیانه و مشاور کاخ سفید می گوید:

  "  این مرد باهوش ، پیچیده و تحصیلکرده ، اهل تصمیم‌های

                عجولانه و اقدامات بدون تعقل نیست."

  این دهه ، دهه ی امام خامنه ای است.

  تاریخ انتشار: ۱۳:۳۱:۲۰ | جمعه, ۷ / فروردین / ۱۳۹۴
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.