Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • ۱۰۰ هزار پرستار در کشورکمبود داریم/جذب ۱۲ هزار پرستار سال آینده

  عصر بهبهان : احمد نجاتیان شامگاه دوشنبه در مراسم تجلیل از پرستاران نمونه دانشگاه علوم پزشکی که در محل سالن شریعتی برگزار شد اظهار کرد: متاسفانه در کل کشور به ازای هر تخت بیمارستانی یک نیروی پرستار فعال در اختیار داریم که این رقم در بسیاری از کشورهای دنیا برای هر تخت بیمارستانی ۴ پرستار است.


  نجاتیان ادامه داد: در همین راستا برای ارتقای کیفیت پرستاری در کشور نیازمند جذب حداقل ۱۰۰ هزار پرستار هستیم.

  وی با بیان اینکه در طرح تحول سلامت تعداد ۹ هزار نیروی پرستاری جذب سیستم درمانی کشور شد ادامه داد: پرستاران پیشانی نظام سلامت کشور هستند و موفقیت طرح نظام سلامت مدیون زحمات ۲۴ ساعته این کارکنان بهداشتی است.

  وی کاهش پرداختی از جیب مردم و نوسازی بیمارستان ها را از جمله مزایای طرح تحول سلامت در سطح کشور بیان کرد و گفت:  برای رسیدن به اهداف بلند مدت این طرح  نیازمند صرف زمان ده ساله هستیم اما خوشبختانه با اینکه از عمر این طرح کمتر از دو سال می گذرد اما به خوبی در سطح کشور اجرا شد و دارای برکات فراوانی بود.

  وی  با بیان اینکه پرستاران در طرح تحول سلامت بار اصلی را به دوش کشیدند اظهار کرد: خوشبختانه تمامی مسئولان به این  نکته اذعان دارند که نقش پرستار در ارائه خدمات سلامت به مردم نقش درجه اولی است.

  مدیر کل دفتر ارتقای سلامت، خدمات بالینی و پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: امروز  اضافه کار اجباری واقعیتی است که در شغل پرستاری وجود دارد حدود ۸۰ درصد همکاران خانم  مجبور هستند باراین سیستم را به دوش بکشند.

  وی افزود: در طی برنامه تحول سلامت ۹ هزار پرستار جذب سیستم درمانی و  ۶ هزار پرستار جذب بیمارستان های تازه تاسیس شدند و طی اعلام قائم مقام وزیر بهداشت سال آینده ۱۰ تا ۱۲ هزار پرستار جذب سیستم  خواهند شد.

  نجاتیان ادامه داد: باید جاذبه هایی ایجاد شود تا اسباب ماندگاری هر چه بیشتر پرستاران در سیستم درمانی فراهم گردد لذا در این رابطه رئیس دانشگاه بهشتی اعلام کرد که دانشجویان سال آخر بورسیه می شوند تا از این طریق پرستاران بعد از اتمام تحصیلات به مدت ۵ سال در اختیار سیستم باشند.

  وی افزود: همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز با در اختیار گذاشتن پانسیون هایی برای این کادر بهداشتی اقداماتی برای ماندگاری ان ها را در سیستم درمانی فراهم کرده است.

  وی افزود: به رغم اینکه در دولت یازدهم به طور متوسط  کارنامه پرستاری در کشور حدود سه برابر افزایش یافته  ولی به هیچ عنوان  پاسخگوی زحمات پرستاران نیست وامیدواریم در وزارت بهداشت بتوانیم با بحث تعرفه گذاری  خدمات پرستاری این موضوع را رفع کنیم.

  وی گفت: امسال برای نخستین سال برنامه های پرستاری وارد  برنامه های عملیاتی دانشگاه  و وزارت بهداشت شد و در سال آینده نیز ما سه برنامه صلاحیت ها و شاخص های حرفه ای و توسعه مراکز پرستاری در منازل را به عنوان سه فعالیت عمده در برنامه خواهیم داشت تا به سمت ارتقای خدمات پرستاری پیش رویم.

  به گزارش عصر اهواز، همچنین در پایان این مراسم از ۳۰ پرستار نمونه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اهدای لوح تقدیر شد.

  تاریخ انتشار: ۰۲:۱۵:۰۱ | سه شنبه, ۲۷ / بهمن / ۱۳۹۴
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.