Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • گزارش /

  تحریم پَر،بهانه پَر،مشکلات معیشتی مردم که پَر ندارد!

  عصر بهبهان : ذهنیت عمومی جامعه ایرانی زمان کمی را برای دولت روحانی در نظر خواهد گرفت تا با تکیه بر آنچه از برجام به دست می‌آورد، به سمت پیدا کردن راه‌ حل ‌های واقعی برای مشکلات اقتصادی روزمره مردم حرکت کند.
  به گزارش عصر بهبهان ، در سال های اخیر فضای کشور، به سمت نتایج مذاکرات سوق داده شد. چندین سال است که دولت ها در موضوع هسته ای مشغول مذاکره اند. در دولت هشتم که آقای روحانی به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی و تیم کنونی هم مسئول مذاکره بود در نهایت با دبه طرف مقابل رو به رو شد و با وجود اینکه در اثر آن، تاسیسات هسته ای کشورمان پلمپ و ایران از داشتن حداقل سانتریفیوژ مورد نیاز کشور باز داشته شد.

  پس از آن مقام معظم رهبری به دولت وقت دستور داد همان طور که در اجرای محدودیت ها حتی پروتکل الحاقی پیش قدم بود خودش هم پلمپ ها را بشکند. همین محدودیت ها صنعت هسته ای را چند سالی عقب انداخت.
   
  دولت نهم و دهم توانست با همت جوانان پرتلاش این مرز و بوم و همچنین با استفاده از تجربه سعدآباد و ایجاد فضای پژوهش در فناوری هسته ای ،پس از چندین سال تلاش دانشمندان ، این صنعت پیشرو را به پیروزی های شگرفی نائل کند. در این مدت با استفاده از توان داخلی تعداد سانتریفیوژ ها به 19 هزار ، مقدار اورانیوم به 10 تن و پیشرفت ماشین ها در این صنعت منجر شد.

  از این رو، دشمن کوشید با ترورهای مذبوحانه خود از رشد چشم گیر این صنعت بومی جلوگیری کند و دانشمندان بزرگی را از مردم شهید پرور ما به شهادت رساند.

  مذاکرات در دولت یازدهم ادامه داشت ولی با این تفاوت که رئیس جمهور در اقدامی قابل تامل موضوع هسته ای را به معیشت مردم گره زد و کوشید همه مشکلات اقتصادی را از موضوع هسته ای بداند.

  در این دو سال دولت با خوش بینی دعوای ایران و غرب را زائیده ابهامات طرف مقابل در موضوع هسته ای دانست و کوشید با قبول مطالبات طرف غربی به زعم خویش رفع ابهام را پیش بگیرد، غافل از اینکه این موضوع نه در اثر ابهام بلکه "هسته ای" تنها بهانه ای برای تحمیل فشار های ظالمانه به مردم ایران است.

  متاسفانه با توجه به رویکرد اقتصادی دولت؛ همگان شاهد گره زدن اقتصاد با مذاکرات یا اصطلاحا اینکه دولت همه تخم مرغ های خود را در سبد هسته ای چیده است؛ بودند. دولت بیش از دو سال است کشور را در انتظار حل شدن موضوع هسته ای نگه داشته تا اینکه با اجرای برجام این اتفاق افتاد.

  بامداد یکشنبه 27 دی ماه بود که ظریف و موگرینی با قرائت بیانیه ای رسما روز اجرای برجام و لغو تحریم ها را اعلام کردند. تحریم هایی که به بهانه های ساخت بمب اتمی سال ها علیه کشور وضع شده بود.

  این اتفاق به قدری برای تعدادی از رسانه ها مهم بود که صبح روز بعد از قرائت بیانیه، مردم در دکه های روزنامه فروشی شاهد تیترهایی همچون «صبح بدون تحریم»، «یک روز خوب برای دنیا»، «سپیده دمید» و «خلاص شدیم» بودند.

  از همان روز شنبه یعنی یک روز پیش از اعلام «اجرای برجام» و در ساعت پایانی روز شنبه و صبح یکشنبه خیلی از کارشناسان پیش بینی می کردند که افرادی که همچون توافق لوزان و وین به خیابان ها برای شادی و ابراز احساسات آمده بودند، باز هم به خیابان بیایند، اما در کمال تعجب این اتفاق رخ نداد و اعلام تعلیق تحریم‌ ها از سوی اروپا و آمریکا، شوکی در جامعه ایرانی ایجاد نکرد.

  موضوع به قدری جدی بود که رسانه‌های نزدیک به دولت حتی ناچار شدند عکس ‌های قدیمی‌ تر مربوط به شادی مردم به مناسبتی دیگر را به نام شادی مردم پس از اجرای برجام جا بزنند.

  اگر هدف دولت از توافق هسته‌ای ـ یا لااقل یکی از مهم‌ترین هدف‌های آن ـ ایجاد سرمایه اجتماعی برای جریان غربگرا بوده باشد، کنش اجتماعی مبتنی بر «کم ‌محلی» مردم نشان داد از دید آنها هنوز گام اصلی و نهایی برداشته نشده است.

  از سوی دیگر وعده هایی که رئیس جمهور طی دو سال گذشته داده است، نیز در این کم محلی بی تاثیر نبوده است لذا مردم منتظر اقدامات محسوس و واقعی برای رفع مشکلات معشیتی خود و رکود حاکم بر اقتصاد کشور هستند.

  بر همین اساس، مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه‌آقای روحانی رئیس‌جمهور درخصوص سرانجام مذاکرات هسته‌ای، با ابراز خرسندی از نتیجه دادن مقاومت ملت ایران در برابر تحریم‌های ظالمانه و عقب‌نشینی طرف‌های مقابل در اثر تلاش دانشمندان هسته‌ای و کوشش‌های همه‌ی دست‌اندرکاران مذاکرات، بر پنج نکته‌ی مهم خطاب به رئیس‌جمهور تأکید کردند که یکی از آن لزوم تلاش بی وقفه برای گشایش در معشیت مردم است و رفع تحریم ‌ها را به تنهایی برای گشایش در اقتصاد کشور و معیشت مردم کافی نمی دانند.

  شاید از دید دولت کار تمام شده باشد ولی از دید جامعه ‌ای که بخشی از حقوق خویش را از دست رفته می‌بیند، مساله تازه آغاز شده است. ذهنیت عمومی جامعه ایرانی زمان کمی را برای دولت روحانی در نظر خواهد گرفت تا با تکیه بر آنچه از برجام به دست می‌آورد، به سمت پیدا کردن راه‌ حل ‌های واقعی برای مشکلات اقتصادی روزمره مردم حرکت کند.

  بر همین اساس، اکنون که روز اجرای برجام فرا رسیده، نوبت آن است که دولت رویکردهای تبلیغاتی را کنار بگذارد چراکه تا پیش از این، شاید نبرد تبلیغاتی با منتقدان به دولت اجازه نمی ‌داد برخی حقایق را ببیند و آن دسته از حقایق هم که دیده می‌شد، جدی نمی‌ گرفت.

  به هر حال دولت روحانی در «پسا برجام» دو مشکل اساسی دارد، یکی اجرایی کردن وعده های دوساله خود از چرخیدن معشیت مردم تا حل کمبود آب، و دیگری نوع رفتار آمریکایی ها و طرف غربی در «پسا برجام».

  لذا دولت خوب می داند که دیگر بهانه ای برای «ناکارآمدی» ندارد چراکه عدم استقبال مردم از اجرای برجام این پیام را به خوبی نشان داده است.

  رهیاب

  تاریخ انتشار: ۱۳:۱۹:۴۱ | چهارشنبه, ۳۰ / دی / ۱۳۹۴ روحانی،تحریم
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.