Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 14
0 0
 • (رتبه فعلی 5.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 2
 • مقاله سیاسی /

  پارادوکس فکری ضرغامی با گفتمان اصلاح طلبی در چیست ؟/ آیا ضرغامی راه شجاعپوریان را می رود؟/ زخم عمیقی که از جدل سیاسی اصلاحات بر پیکر بهبهان همچنان نمایان است

  عصر بهبهان : اصلاح‌طلبان خوزستان که در روزهای پایانی تبلیغات انتخاباتی، ضرغامی را به کمپین خود راه داده بودند، در آن روزها فرصتی برای حل مشکلات تئوریک خود در برابر مبانی ضرغامی نداشتند و بنابراین بلافاصله پس از انتخابات مرحله اول تمام تلاش خود را جهت مترادف سازی مفهوم «اعتدال» و «اصلاحات» به خرج دادند.


  به گزارش عصر بهبهان ، اصلاح‌طلبان خوزستان که در روزهای پایانی تبلیغات انتخاباتی، ضرغامی  را به کمپین خود راه داده بودند، در آن روزها فرصتی برای حل مشکلات تئوریک خود در برابر مبانی ضرغامی نداشتند و بنابراین بلافاصله پس از انتخابات مرحله اول تمام تلاش خود را جهت مترادف سازی مفهوم «اعتدال» و «اصلاحات» به خرج دادند.
  انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی بهبهان از ابعاد متعددی محل بررسی‌های جامعه‌شناختی است؛ اما نکته‌ای که تا به امروز محل ابهامات فراوانی است، عدم رسیدن به یک جواب واضح در ارتباط با پایگاه و خاستگاه اجتماعی و سیاسی اصلاحات خوزستان و خاصه شهر بهبهان است.
  محمود رضا ضرغامی که از همان ابتدا با شعار اعتدال وارد کارزار انتخابات بهبهان شده بود، در آغاز به‌هیچ‌عنوان و به دلایل متعددی موردحمایت جریان اصلاح‌طلب و رهبران آن قرار نگرفت و در بهترین حالت، شاید تنها محمد باقر شریعتی نماینده فعلی این شهر در مجلس به سبب حمایت بی چون و چرای خود از دولت در قضیه برجام بود که همگان انتظار معارفه وی را به عنوان نامزد مورد حمایت شورای سیاستگذاری استان خوزستان داشتند.
  پس از اعلام و معارفه رسمی نامزد مورد حمایت اصلاحات استان در بهبهان  هنوز روند عدم‌حمایت قاطع اصلاح‌طلبان از ضرغامی ادامه داشت و جریان اصیل اصلاح‌طلبی بهبهان  خط تبلیغاتی حمایت از شریعتی و راهداری و تا حدودی کشت زر را دنبال کرد چراکه به هر ترتیب همچنان ضرغامی در بهبهان برای رهبری راهبردی اصلاح طلبان سنتی قابل هضم نبود .
  اما رویه انتخابات به‌گونه‌ای دیگر پیش رفت و عدم رأی آوری دیگر نامزدهای دلی اصلاح طلبان بهبهان تا حد زیادی قابل پیش‌بینی شد و اینجا بود که استراتژی منفعت طلبانه اصلاحات استان که از ماه‌ها قبل تعیین‌شده بود، اجرایی و محمود رضا ضرغامی به‌عنوان نامزد موردحمایت اصلاح‌طلبان آن‌هم در کوران داغ انتخابات معرفی شد و نتیجه آنکه ضرغامی با بیش 20 هزار  و اندی رای به دور دوم انتخابات بههان راه می یابد .  ضرغامی و اصلاح طلبی
  محمود رضا ضرغامی که برای شناختش تنها به فراخای تحمل سیاسی و تمکین به انگاره های قانونی در مقاطع مختلف زندگی سیاسی اش میتوان بسنده کرد بارها قبل از ورود به صجنه رسمی انتخابات بهبهان " اعتدال " را پیشاهنگ شعار تبلیغاتی خود قرار داده بود تا جایی که پذیرش گفتمان اصلاح طلبی صرف را منوط به شرایطی خاص قلمداد میکرد و خود را با این جامه سیاسی به اذهان عموم معرفی کرد.


  ضرغامی که پس از اتفاقات تلخ سال 88 بارها نشان داد که راهش از فتنه و فتنه گر جداست با وجود القائات سنگین و هجمه های حجیم اصلاح طلبی در سال 89 علیرغم میل باطنی اردوگاه اصلاحات در نهم دی ماه به صحنه آمد و با نادیده گرفتن تفکرات پوسیده و کرم خورده این جریان منفعت طلب به ندای رهبر معظم انقلاب لبیک گفت و با صراحت هر چه تمامتر فتنه را محکوم کرد .
  حضور ضرغامی در نهم دی هر سال ماه پیامد های خوشایندی را برای طیف گسترده جبهه ارزشی انقلاب و پیامدهای ناگواری را برای گروهی اقلیت در استان و کشور به همراه داشت و این شد که موج تخریب های جریان چپ گرای موسوم به اصلاحات تندرو ضرغامی را فردی منفعت طلب معرفی کرد و تا امکان داشت برای خارج کردن وی از مدار اقبال عمومی و تخریب اندیشه هایش تخریب گران را وارد عرصه کردند.
  این اتفاقات هیچ گاه ضرغامی را از مسیر حق خواهی و اندیشه آرمانی که همان محکومیت فتنه بزرگ در سال 88 ود دور نکرد و در سالهای پس از اولین حضور حماسی مردم در نهم دی ماه دوباره به صحنه آمد و نشان داد که برای تبسم تلخ سیاسی اسباب فتنه حاضر نیست از پیمان خود با ولایت فقیه عدول کند حال آنکه بسیاری از اصلاح طلبان شبه روشنفکر هیچ گاه ندای لبیک مقام معظم رهبری را نشنیدند یا خود را به کری زده بودند.  در عقبه سیاسی پیروزی احتمالی ضرغامی ، دو نماد یعنی اصلاح طلبی  و نگاه فراجناحی وجود دارند که اصلاحات به‌عنوان نگرش سیاسی و فراجناحی اندیشیدن به‌عنوان روش مدیریت حوزه انتخابیه مطرح‌اند که هر دو تفکر دارای مبانی نظری به نسبت یکسانی‌اند که البته از اولویت‌های متفاوتی برخوردار بودند.  - فضای تبلیغاتی ضرغامی در انتخابات دور اول که تمجید مطلق از 16 سال ماقبل دولت احمدی‌نژاد و نفی مطلق این دوره هشت‌ساله است نیز نشان می‌دهد که ضرغامی  و کابینه او به لحاظ نظری به دو  دولت اعتدال و اصلاحات بازگشت دارد.  - ترکیب کابینه ضرغامی نیز نشان می‌دهد که مجموعه مدیریتی او ترکیبی از دو تفکر اعتدال و اصلاحات است که این مسئله نیز مؤید تداوم و تکرار دوره کنونی است.


  - همچنین قرابت نظری و سیاسی بین ضرغامی و اعتدالی ها دلیل دیگری است که ما را برای استناد به مواضع و عملکرد دولت یازدهم برای فهم نظری دولت روحانی مجاب می‌کند.»

   
  اشتباهات سیاسی شجاعپوریان و راهبرد آینده ضرغامی  
  شجاعپوریان نماینده دوره ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی شهر بهبهان که 8 سال سیاسی کاری و خلق فضای سیاسی غیر همسو با گفتمان حاکم را در کارنامه دارد و همچنین " همگامی با متحصنین مجلس ششم " ، "   امضای نامه جام زهر "  و " همراهی با فتنه گران " را پس از رخداد تلخ سال 88 یدک میکشد برای مردم کاملا شناخته شده است.  این مقدمه نشان می دهد که بهبهان ترکش های سیاست بازی سیاسیون منفع طلب را هنوز بر پیکره خود حس میکنند و واهمه دارند از روزی که دوباره نماینده شان این راه پر اشتباه را بپیماید لذا نگاهشان همچنان به انتخابات این شهر با احتیاط خاطر خاصی دنبال میشود.
  ذکر این پیشگفتار از آن حیث است که اگر ضرغامی بخواهد این راه ناهموار و مخروبه را دوباره طی کند ، چه مصائبی در آینده بهبهان را فرا خواهد گرفت و اینکه چه تضامین متعهدانه ای در قبال انتخاب مردم وجود دارد که این شهر به آن مبتلا نگردد.
  با این حال ضرغامی تاکنون نشان داده با شکیبایی سیاسی منحصر به فرد خود اسلوب نامتعارف گذشته را به عنوان چراغ راه خود بر نمی گزیند و با دعوت از طیف های گوناگون فکری فرضیه مذکور را علنا رد می نماید هر چند که هنوز پیش بینی اتفاقات آتی مجلس بسیار صعب است.    مع التفسیر شخص ضرغامی و هم فکرانش باید بپذیرند و سر بنهند بر این مسئله که شهر بهبهان زخم خورده جدل های سیاسی اصلاح طلبان چه در بعد اجرایی و چه در بعد نظارتی مدیریت بوده و هست و امروزِ بهبهان محصول تبعیت محض جریان اصلاحات این شهر از سیاست های ویران کننده پایتخت نشینان مرفه بوده است و تکرار گذشته هیچ گاه به سود مردم این شهر نخواهد بود کما اینکه تاول چرکین بیماری حاد سیاست زدگی چندین ساله طیف اصلاح طلبان همچنان بر بدن این شهر نمایان است.    << سید تاج الدین ایزدگشب >>


  تاریخ انتشار: ۲۳:۵۴:۴۹ | دوشنبه, ۱۷ / اسفند / ۱۳۹۴ محمود رضا ضرغامی و اصلاح طلبان بهبهان
  اشتراک گذاری

  نظر دهی MOD_AMC_HAS_C14

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.