Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • تعریف جدید از تولید داخلی، راه دررو دولت برای قرار دادهای خارجی

  عصر بهبهان : برخی از افراد منتسب به دولت به دنبال تعریف جدید از تولیدات داخلی هستند و توجهی به هزینه‌هایی که ایران در صورت بدعهدی طرف غربی باید بدهد، نمی‌کنند.  به گزارش عصربهبهان به نقل از  رهیاب، در چند سال گذشته، «اقتصاد مقاومتی» و معیشت مردم از موضوعات مورد تأکید مقام معظم رهبری بود، اما متأسفانه در دولت یازدهم بحث اقتصاد داخلی و البته همه موضوعات داخلی به مذاکرات هسته‌ای ربط داده شد و دولت نتوانست در این حوزه موفق عمل کند.

  مقام معظم رهبری در این باره گفتند: یک مسئله هم مسئله‌ نقش‌آفرینی در اقتصاد مقاومتی است که اقتصاد دانش‌بنیان پایه‌ آن است. البتّه در این زمینه هم حرف زیاد زده‌ایم، دوستان هم مطالبی بیان کرده‌اند، دیگران هم گفته‌اند اما آنچه در واقعِ عمل باید اتّفاق بیفتد، هنوز اتّفاق نیفتاده. بنده این را عرض بکنم؛ تازه گزارش مسئولان دولتی برای برنامه‌های اجرائی اقتصاد مقاومتی دست بنده رسیده؛ تازه چند روز است! یعنی آنچه در واقع باید تحقّق پیدا کند در اقتصاد مقاومتی، هنوز ما با آن فاصله داریم.

  واکاوی عملکرد دولت نشان می‌دهد که برخی از وزرای مرتبط با این حوزه اعتقادی به اقتصاد داخلی و تولیدات داخلی ندارند؛ محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران میگوید: آمریکا با یک بمب می تواند سیستم دفاعی ما را از کار بیندازد و یا اکبر ترکان، مشاور رئیس جمهور معتقد است:اگر تعرفه واردات برداشته شود، قابلیت رقابت در هیچ تکنولوژی و هیچ صنعتی به جز آبگوشت بزباش و قرمه‌سبزی را نخواهیم داشت.

  واردات120 تن سنگ پا و خروج 847 میلیون دلار ارز از کشور

  براساس آمارهای گمرک ایران در 10 ماهه امسال بالغ بر 36 هزار و 127 خودرو وارد کشور شده است. این میزان خودرو با رقمی بالغ بر 847 میلیون و 235 هزار و 243 دلار با ارزش ریالی 24 هزار و 736 میلیارد و 187 میلیون و 353 هزار و 767 ریال برآورد شده است.

  و یا در آماری جالب‌تر، در 8 ماهه اول امسال 12.5 تن سنگ‌ پای وارد شده، ارزشی به میزان 23 هزار دلار داشته و براساس آمار گمرک از سال 1392 تا 8‌ ماهه نخست امسال نزدیک به 120 تن سنگ پای چینی به کشورمان وارد شده است.

  البته زیر سوال بردن دستاوردهای نظام اسلامی ایران در حوزه‌های علمی، صنعتی و اقتصادی هیچ‌گاه برای برخی از افراد انحصار طلب و واداده غربی امری خوشایند نبوده است؛ صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصطلاح طلب در اظهاراتی شرم آورد می‌گوید:فعالیت‌های هسته‌ای خیلی شیره گلوسوزی برای مملکت نبوده است، نه از نظر پیشرفت علمی خیلی خبری بوده و نه از لحاظ اقتصادی و چه بسا با مطالبی که مطرح شد به ضرر ما بوده است.


  این اظهارات از سوی فعالان سیاسی اصلاح طلب و منتسبان به دولت در حالی مطرح می‌شود که در چندین سال گذشته غربی‌ها به اقتدار ایران و دستاوردهای کسب شده توسط نظام اسلامی اعتراف کرده‌اند؛ رتبه هفتم ایران در علم نانو، حضور در بین 9 کشور دارای انرژی هسته‌ای و پیشرفت‌های غیر قابل انکار در بومی کردن صنایع به ویژه صنعت نفت و حفاری از دستاوردهایی است که غربی‌های علاوه بر توانمندی ایران در مسائل نظامی و سایبری به آن اعتراف کرده‌اند.

  دولت که اجرای اقتصاد مقاومتی را موکول به بعد از اجرای برجام کرده بود در اقدامی تأمل برانگیز در تور اروپا گردی خود قراردهایی را منعقد کرد که با اقتصاد مقاومتی منافات دارد.


  تعریف جدید از تولید راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی

  سید عبدالوهاب، سهل‌آبادی، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران شب گذشته در گفتگو با خبرگزاری دولتی ایرنا اظهار داشت: برای رسیدن به یک اقتصاد مقاوم باید تولید در کشور باز تعریف شده و معنی واقعی آن را مشخص کرد.

  رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران به شرایط پس از برجام و آمادگی بخش صنعت کشور برای تغییر و تحولات بزرگ اشاره کرد و گفت: در شرایطی که به دنبال مسائل پس از برجام بوده و ارتباطات خوبی نیز با مجامع بین المللی پیدا کرده ایم باید تولید و صنعت کشور خود را برای این تحولات آماده کرد.

  به گزارش رهیاب، چندی پیش مسئله‌ای مطرح شده بود که هزینه نقض برجام باید بیش از ادامه روند اجرای برجام باشد؛ ماهیت قرارداهای منعقد شده و اقدامات برخی از افراد منتسب به دولت طوری است که این موضوع را در اذهان ایجاد کرده که آیا دولت با انعقاد این قراردادها و اقداماتی مانند وادادگی به غرب با تعریف جدید از تولیدات داخلی برای استفاده از صنایع اروپا طوری است که اگر برجام از سوی دیگر کشورها نقض شد، ایران باز هم مجبور به ادامه روند اجرای برجام باشد و واکنش متقابل ایران به اقدامات ساختار شکنانه غربی، متناسب نباشد.

  دولت در این برهه زمانی باید به نحوه انعقاد قرارداد با کشورهای غربی و حمایت از تولیدات داخلی طوری نگاه کند که در صورت بدعهدی آمریکا و هم پیمانانش در روند اجرای برجام، آسیبی به اقتصاد کشور وارد نشود و بتوان در مدت زمان اجرای برجام به استحکام اقتصادی مناسبی رسید که تکانه‌های خارجی نتواند در اقتصاد کشور را مختل کند.

  تاریخ انتشار: ۱۵:۴۷:۲۹ | پنجشنبه, ۱۵ / بهمن / ۱۳۹۴
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.