Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • تاکتیک آمریکا در الرمادی

  عصر بهبهان : هادی محمدی در روزنامه جوان نوشت:


  به گزارش عصر بهبهان ،اجرای پروژه تجزیه و براندازی امریکا در عراق و سوریه، مشروط به متغیرهای تعیین‌کننده‌ای است که اگر در مسیر مطلوب امریکا عمل نکنند، بنیان این پروژه متزلزل خواهد شد.

  متغیر اول اینکه گسترش جغرافیایی داعش و النصره در اشغال مناطق جدید و مهم در سوریه، با مقاومت جدی مواجه نشود تا هم امکان تثبیت مناطق اشغالی توسط تروریست‌ها میسر شود و هم امکان به خطر انداختن دمشق در دسترس قرار گیرد. این بخش از راهبرد امریکایی تروریست‌ها، با موضع سیدحسن نصرالله مبنی بر اینکه در هر منطقه‌ای که لازم باشد حضور خواهیم یافت و با بسیج عمومی توانمندی‌های حزب‌الله به این راهبرد پاسخ می‌دهیم، با سؤال روبه‌رو است.

  خصوصاً اینکه بخش سوریه در راهبرد تجزیه‌ و براندازی امریکا، منوط به شرایط پایدار تروریست‌ها در عراق است. یعنی اگر در عراق، داعش با سرعت از الرمادی پاکسازی شود، پتانسیل پرقدرت بسیج مردمی برای پایان دادن به حضور داعش در استان نینوا و سپس برای کمک به سوریه، می‌تواند کارسازی جدی داشته باشد.

  این بدان معناست که هر عامل و مانعی که بتواند در روند سرکوب تروریست‌های داعش در الرمادی و سپس استان الانبار شرایط تأخیری و اختلال ایجاد نماید، در دستور کار امریکا و شرکای منطقه‌ای آنهاست. امریکایی‌ها که از ابتدا با حضور بسیج در مبارزه با تروریسم داعشی مخالفت کرده‌اند، دقیقاً به این نکته تأکید کرده‌اند که تنها عنصر مخرب در راهبرد آنها در عراق و سوریه، پتانسیل‌های مردمی و گفتمان وحدت شیعه و سنی و ملل اسلامی است.

  آنچه باید انتظار داشت اینکه امریکایی‌ها به هر کاری دست خواهند زد تا دوره زمانی پاکسازی داعش در عراق طولانی‌تر شود و به این زمان تلف شده نیاز راهبردی دارند. عملیات پنهان علیه مراکز و تجمعات بسیج مردمی عراق، جاسوسی و کسب اطلاع از روندهای عملیاتی، جنگ الکترونیک،‌عملیات روانی و رسانه‌ای، کمک لجستیکی و اطلاعاتی به داعش برای جابه‌جایی و کاهش هزینه‌های عملیاتی، ایجاد پوشش هوایی برای هواپیماهای سعودی یا اردنی و پوشش الکترونیک به منظور هدف قرار دادن نیروهای مردمی و نهایتاً تحریک کردها به فعال کردن رویکردهای تجزیه‌طلبانه و اختلاف با حکومت مرکزی، از جمله اقدامات قابل پیش‌بینی از سوی امریکایی‌هاست.

  با اینکه امریکایی‌ها به شدت علاقه‌مند به مشارکت در جشن پیروزی بر داعش هستند ولی به شکل مفتضحانه‌ای چشم خود را نسبت به جابه‌جایی هزاران داعشی و تجهیزات سنگین و جنگ‌افزار و مهمات آنها از سوی سوریه به عراق سرازیر هستند، بسته‌اند و امیدوارند این تجمع بزرگ تروریست‌ها، قابلیت مقاومت بیشتر در مقابل نیروی مردمی و داوطلب را از خود نشان دهند. تأخیر در آزادی الرمادی و الانبار کلمه رمز امریکایی‌ برای محقق کردن برنامه تجزیه و براندازی در سوریه است. مؤلفه‌های یاد شده مهم‌ترین نگرانی امریکا و شرکای حامی تروریست‌ اودر تحولات عراق و سوریه هستند.

  تاریخ انتشار: ۱۰:۵۹:۱۳ | پنجشنبه, ۷ / خرداد / ۱۳۹۴
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.