Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 5.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 1
 • تحلیلگر سیاسی در گفتگو با عصر بهبهان :

  غرب بسیاری از دیدگاههای خود را در توافق به کرسی نشاند / این چه توافقی است که دو طرف تفسیری متفاوت از آن دارند / آقای وزیر تغییر کاربری فردو تعطیلی نیست ؟!

  عصر بهبهان : عصر بهبهان : حجت الاسلام والمسلمین بخردی گفت : توافق به این معنی است که دو طرف آنچه روی کاغذ آورده و امضا کرده اند را پذیرفته باشند و هر دو یک برداشت از مطالب مورد توافق داشته باشند .


  حجت الاسلام والمسلمین محسن بخردی مدرس حوزه و تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار عصر بهبهان ، به تشریح ابعاد مختلف بیانیه توافق اخیر هسته ای در مذاکرات لوزان پرداخت و ضمن تقدیر از تلاش های تیم مذاکره کننده هسته ای اظهار داشت :  اولا تلاش گسترده هیات ایرانی قابل ستایش است ، تلاشی شبانه روزی که ظاهرا دارد به نتیجه میرسد .


  ثانیا امید است که هیات ایرانی بر اساس حسن نیت برای حل مشکلات جامعه و رفع تحریمهای ظالمانه غرب که عامل موثری در این مشکلات است کوشش میکند که این هم قابل تقدیر است .


  وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در خصوص حفظ همدلی و اعتماد بین مردم و دولتمردان افزود :  از آنجایی که مقام معظم رهبری امسال را سال دولت ملت همدلی همزبانی نامیده اند ،  لذا به احترام شعار امسال قصد تخریب دولت در کار نیست بلکه از این جهت که دولت تدبیر و امید ادعا دارد در برابر ملت شفاف کار میکند نکاتی بعنوان سوال عرض میشود و انتظار است این مسائل مبهم و سوال برانگیز برای ملت ایران شفاف پاسخ داده شود .

   

  این تحلیلگر مسائل سیاسی این سوالات را اینگونه مطرح کرد :

   آیا واقعا این توافق آن گونه که ادعا میشود برد برد است ؟ برای امریکا و غرب که برد داشته است ، آنها توانسته اند قسمت قابل ملاحظه ای از دیدگاههای خود را در باب انرژی هسته ای ایران به کرسی بنشانند ، عمده مراکز هسته ای تعطیل شده یا تغییر کاربری پیدا میکند ،  سطح غنی سازی کاهش چشمگیری پیدا میکند و نیز تعداد سانتریفیوژ ها نیز کاهش اساسی داشته است .


  وی تصریح کرد : اما برد ما از این توافق در چیست ؟ تحریمهای مربوط به انرژی هسته ای قرار است پس از راستی ازمایی توسط آژانس برداشته شود ،  اولا در این قرارداد مشخص نیست کدام تحریمها مربوط به جریان هسته ای است که فردا ادعایش را داشته باشیم . ثانیا اگر آژانس فردا انکار کرد که ما قانع نشده ایم چه میکنید ؟


  حجت الاسلام بخردی ابراز داشت : توافق به این است که راستی آزمایی یا هر کار دیگری که قرار است اتفاق بیفتد انجام شود بعد ادعا کنیم به توافق رسیده ایم وگرنه توافق جزیی که قبلا هم طی مذاکرات وجود داشت .


  مدرس حوزه علمیه بهبهان به  تفسیر های متفاوت دو طرف ایرانی و غربی اشاره کرد و اذعان داشت :  توافق به این معنی است که دو طرف آنچه روی کاغذ اورده و امضا کرده اند را پذیرفته باشند و هر دو یک برداشت از مطالب مورد توافق داشته باشند ، اما امروزه بوضوح می بینیم که دولتمردان ما یک تفسیر از توافق نامه مطرح مینمایند و آمریکایی ها و غربی ها تفسیر دیگری را در رسانه ها بیان میکنند ، آیا به این میگویند توافق ؟
  بنابراین یا باید روی موارد توافق اختلاف دیدگاه و تفسیر متفاوتی موجود نباشد و برای هردو طرف موارد شفاف و روشن باشد یا مرجع عادلی برای رفع اختلاف وجود داشته باشد که هیچکدام موجود نیست .


  وی عنوان کرد : جالب این جاست که یکی از کارشناسان در این روزها در پاسخ گوینده خبر شبکه یک که آنها توافقنامه را در رسانه ها جور دیگری تفسیر میکنند و مسولین ما به نحو دیگر چطور اینها  قابل جمع هستند پاسخ داد که ما حرف وزیر خودمان را قبول داریم ،  خب برادر من درست است که ما از نظر شخصیت و صدق حرف وزیر خودمان را در برابر آنها قبول داریم ولی مساله این ست که تحریمها دست آنهاست .، آنها باید قانع شده باشند تحریمها را بردارند نه وزیر ما  ، پس باید تفسیر آنها اصلاح شود و این یعنی توافقی صورت نگرفته است .


    حجت الاسلام بخردی تاکید کرد : آیا چقدر به آمریکایی ها اعتماد داریم ؟ آیا ارزش داشته بیش از یک سال یک ورارتخانه در سطح وزیر درگیر این موضوع باشد ، در حالیکه هنوز نتوانسته ایم نتیجه ای کامل و جامع که بتوان ادعا کرد موفق شده ایم را بدست بیاوریم ؟ آیا اگر این مقدار به خدا توکل داشتیم و این همت مضاعف که برای مذاکرات صرف شده در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی که فرمان رهبر معظم انقلاب بود صرف میشد بهتر و ابرومندانه تر و عزت مدارانه تر نتیجه نداشت ؟


  این استاد حوزه در ادامه تصریح کرد : چرا باید مسولین و ملت بزرگ و مومن ایران راستی آزمایی بشوند آن هم از طرف کسانی مثل آمریکا که یک روده راست در شکم سیاستمدارانشان نیست  چرا این توهین آشکار را امضا کرده ایم ؟
   اینکه وزیر محترم خارجه در گفتگویشان فرمودند فردو تعطیل نشده مگر تعطیلی به چه معنی است ؟ وقتیکه یک مرکز هسته ای تغییر کاربری داده شود این تعطیلی ان مرکز نیست ؟
  چرا مواردی که ما باید انجام دهیم شفاف و در ضمن راستی آزمایی انجام شود ولی طرف مقابل وعده های نسیه بدهد که اگر چنین شد و برایمان ثابت شد تحریم ها را برداریم . 


  وی در پایان خاطر نشان کرد : برداشتن تحریمها نیز منوط به راستی آزمایی آژانس است ، آژانسی که طی 12 سال با همه بازرسی هایش هیچوقت حاضر نشده صلح آمیز بودن انرژی هستی ما را تایید کند ، این فقط نمونه ای از سوالاتی است که به ذهن میرسد و از این دست پرسشها نسبت به ابهامات توافقنامه فراوان است پس جا دارد هیات مذاکره کننده با ملت ایران رو راست و شفاف سخن بگوید تا ابهامی باقی نماند .

   

  تاریخ انتشار: ۰۰:۱۶:۲۸ | یکشنبه, ۱۶ / فروردین / ۱۳۹۴
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.