Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • بازخوانی یک گزارش تلخ در بهبهان /

  آقای نماینده لااقل شما مردم شله زار را دریابید / وقتی مسئولین از درد روستانشینان حتی کک شان نمی گزد

  عصر بهبهان : غلظت گل آلود بودن آب روستا آنچنان است که حتی تصور آشامیدن آن توسط مردم محروم این منطقه در ذهن انسان بسیار دشوار است چه رسد به اینکه یک جوان یا کودک بی گناه در طول شبانه روز با این وضعیت سالهاست روزگار میگذرانند و چه تلخ است برای مسئولینی که این صحنه را می بینند و اینچنین بگویند که این رسانه فقط به دنبال تخریب مسئولان است !


  به گزارش عصر بهبهان :در بخش دوم گزارش سفر به روستای محروم شله زار زیدون به مصائبی چون جریمه اهالی روستا توسط مسئولین آب روستایی با وجود وضعیت اسفناک آب شرب و عبور دانش آموزان خردسال از روی لوله های نفت بر روی رودخانه که دل هر انسان آزاده ای را به درد می آورد می پردازیم.

  در ادامه گزارش بخش نخست ، پسر جوانی که بطری آب را به خبرنگار ما نشان می دهد و با صدای لرزان خود می گوید ؛ به نظر شما آیا فرماندار یا نماینده حاضرند از این آب فقط برای یک بار بنوشند ، یا اصلا از این وضعیت دردناک خم به ابرو می آورند!

  غلظت گل آلود بودن آب روستا آنچنان است که حتی تصور آشامیدن آن توسط مردم محروم این منطقه در ذهن انسان بسیار دشوار است چه رسد به اینکه یک جوان یا کودک بی گناه  در طول شبانه روز با این وضعیت سالهاست روزگار میگذرانند و چه تلخ است برای مسئولینی که این صحنه را می بینند و اینچنین بگویند که این رسانه فقط به دنبال تخریب مسئولان است !

  حین گزارش از وضعیت آب ، خانواده ای متوجه حضور ما شد و بلافاصله خود را به تیم خبری رساند ، زن جوانی که برای پرداخت جریمه از اداره آبفا برگشته بود ، برگ جریمه ای را به ما نشان داد که گویا به دلیل استفاده نکردن از کنتور صادر شده بود ، واقعا مضحک بود به جرم اینکه خانواده ای برای استفاده از آلوده ترین آب باید از کنتور استفاده کنند و تازه علاوه بر پرداخت آب بهاء ، جریمه سنگین نیز بپردازند !


       


  گویا قرار نبود مشکلات این روستا رخ بر بندد که یکی از اهالی روستا لوله های نفت معلق بر روی رودخانه را به ما نشان داد و اینگونه گفت : دانش آموزان این روستا برای رسیدن سریع به مدرسه راهی جز عبور از این معبر خطرناک ندارند ، راهی که در طول سالهای گذشته به دلیل داغ شدن لوله ها در فصل تابستان آسیب های فراوانی را به بچه های این روستا وارد کرده است . این مسئله  بارها با مسئولین مختلف در میان گذاشته شد اما گوش هیچ کس بدهکار نیست و اصلا برایشان مهم نیست که بیش از 200 خانوار زندگی فلاکت باری را سپری میکنند .

  تصاویر اسف بار محرومیت محض یک روستا بر روی لوله ثروت / فاجعه انسانی بغل گوش ناشنوای مسئولین بهبهان / جان باختن سه نفر بر اثر آشامیدن آب گل آلود در شله زار زیدون!

  عصر بهبهان : لحظه ورود ما به روستا سکوت و آرامش عجیب خبر از درد های پنهان مردم این آبادی می داد ، دردهایی که حتی فرماندار و نماینده بهبهان بارها آن را شنیدند اما چون صرفه سیاسی برایشان نداشت پشت گوش انداختند و دریغ از یک نگاه به سیمای مظلوم کودکی که پدرش را به دلیل آشامیدن آب مملو امراض ناشی از زباله ها و زائده های غیر بهداشتی از دست داده بود.


  به گزارش خبرنگار عصر بهبهان ، امروز با هماهنگی خبرنگار فارس برای دیدن روستایی که از داشتن امکانات اولیه محروم بود ، عازم شهر زیدون شدیم ، ماجرا آنطور که توصیف شده بود با آنچه که توسط تیم رسانه رویت شد ، تفاوت فاحشی داشت چرا که اوضاع زندگی در دورترین روستای این شهر انسان را یاد زندگی در قرون وسطی می اندازد ، به محض ورود اکیپ خبری به روستا غبار محرومیت برچهره مردم و سکنه آبادی آنچنان نمایان بود که تردید داشتی این روستا بخشی از شهر بهبهان و بر روی چهار لوله عظیم انتقال نفت به بنادر جنوبی قرار دارد .  لحظه ورود ما به روستا سکوت و آرامش عجیب خبر از درد های پنهان مردم این آبادی می داد ، دردهایی که حتی فرماندار و نماینده بهبهان بارها آن را شنیدند اما چون صرفه سیاسی برایشان نداشت پشت گوش انداختند و دریغ از یک نگاه به سیمای مظلوم کودکی که پدرش را به دلیل آشامیدن آب مملو امراض ناشی از زباله ها و زائده های غیر بهداشتی از دست داده بود.


  وقتی متوجه حضور ما شدند از کوچه پس کوچه های روستا به محل استقرار ما سرازیر شدند اما هیچ گاه نشانه ای از امید و خوش بینی در چهره هایشان به چشم نمیخورد چرا که میگفتند بارها نامزدهای انتخابات ، مسئولین اجرایی و عده ای از خبرنگاران قبلا صدایشان را شنیده بودند اما هیچ کدام به جایی نرسید، در این حال با پرسیدن سوال خبرنگار کمی به حرف آمدند و آنقدر دردها در این روستا زیاد بود که هر کدام از حاضرین از یک مشکل سخن میگفت ، یکی از دکل مخابراتی میگفت که سالهاست بر بلندای روستا نصب شده اما خارج از مدار است و دیگری از آب شرب گل آلودی که حتی خوردنش برای احشام مضر است حرف میزد.


  آقای گلابی رئیس شورای این روستا از سیر تا پیاز مشکلات را با گلایه شدید از مسئولان استانی و مسئولین محلی شهرستان به خبرنگار ما گفت ، مثلا از عبور خطرآفرین کودکان دانش آموز روی لوله هایی که به جای پل دو طرف رودخانه را به هم وصل میکرد یا از آب شربی که متاسفانه سه نفر را در سالهای گذشته بر اثر کار افتادگی کلیه قربانی کرد صحبت میکرد ، حرف هایی که بسیاری از سیاسیون قدرت طلب و خراج سیاسی نشنیدند یا اگر شنیدند آنچنان مهم نبود که برای رسیدن به منافع خود  جوانی که از وضعیت بغرنج آب آشامیدنی به شدت معترض بود با تمنا ما را به سمت خانه ای در همان نزدیکی هدایت کرد تا ازنزدیک شاهد مصائب مردم روستا باشیم ، از روی پل میانی روستا که گذشتیم اهالی لوله آبی را نشان دادند که از جنس پلاستیک بود و پس از عبور از انبوه زباله های عفونی و لجن زارهای زیر پل به خانه های مردم منتهی میشود اما این قصه پرغصه تمامی نداشت و صحنه درد آور دیگری که عصبانیت اکیپ خبری را به همراه داشت فضای گزارش را تحت الشعاع قرار داد.

  این جوان با بغضی که در گلو داشت بطری آب گل آلودی را با خود به میان ما آورد و قبل از اینکه از او بپرسیم که نکند این آب شرب شما باشد در کمال ناباوری بطری پر از آب گل آلود و کثیف را سر کشید و با صدای لرزانی گفت : این آب شرب مردم این روستاست ، اگر شما باور کنید ، اگر مسئولین چشمشان به مردم این روستا بیفتد و اگر گوش شنوایی و چشم بینایی وجود داشته باشد ، با این حرف تیم خبری تحت تاثیر قرار گرفتند و درخواست کردند مقداری از این آب را برای نشان دادن به مسئولین با خود به همراه بیاورند تا شاید دلی بسوزد و درمانی برای الام مردم محروم این روستا پیدا شود.  یکی از اهالی روستا که همسرش بر اثر آشامیدن آب غیر بهداشتی اکنون تحت درمان دیالیز است با صدای گرفته همه مدارک پزشکی همسرش را که با هزینه های هنگفت تحت درمان است را به ما نشان داد و مصر بود همه اسناد به تصویر کشیده شود تا همه مسئولین ببینند .

  محتوای مدارک و اسناد پزشکی همه حرف های این فرد را تایید میکرد و بر آن شدیم تا توضیحات بیشتری در مورد وضعیت آب آشامیدنی این روستا داده شود که باز هم آقای گلابی تنها لوله آبرسانی روستا را که از میان لجن زارها و مواد زائد آلوده عبور میکرد به ما نشان داد و تقاضا کرد تا به اتفاق سری به سرچشمه و مبدأ تامین آب روستا بزنیم و عمق فاجعه را از نزدیک مشاهده کنیم.


  به اتفاق به محل مذکور رفتیم و قرائن خود ماجرای تلخ مردمان این روستا را با زبان بی زبانی شرح داد ، آب گل آلود رودخانه زهره که البته خود ماجرایی هم داشت پس از انتقال بدون تصفیه آب به وسیله یک لوله فلزی وارد روستا میشد و اهالی نیز از روی ناچاری اقدام به آشامیدن میکنند تا قصه پر غصه روستای " شله زار " زیدون در چند فرسخی بهبهان برای گوش های مسئولین شهرستان تلخ و غریب بماند.   
          


  تاریخ انتشار: ۱۵:۴۶:۳۴ | شنبه, ۱۵ / خرداد / ۱۳۹۵
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.