Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • 200 نماینده مجلس طی بیانیه‌ای؛

  قلمرو مذاکرات، ساحت بازیگوشی‌های ناشیانه آمریکا نیست/ مصوبه ‌کنگره‌ آمریکا ‌نمی‌تواند عامل چانه‌زنی باشد

  عصر بهبهان : اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای تاکید کردند که وارد کردن مصوبه کنگره به عنوان مولفه جدیدی در تایید نتایج مذاکرات نمی‌تواند عامل چانه‌زنی دیگری به حساب آید.


  به گزارش عصر بهبهان به نقل از باشگاه خبرنگاران، ضرغام صادقی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه، 20 اردیبهشت) بیانیه‌ای در مورد مسائل مهم هسته‌ای را که به امضای 200 تن از نمایندگان رسیده را قرائت کرد.

   
  متن این بیانیه به شرح زیر است: 
   
  ۱-مذکرات هسته‌ای به مرحله پر اهمیتی رسیده است و اقتضا دارد با دقت رفتارهای ۱+۵ به خصوص دولت آمریکا مورد ارزیابی قرار گیرد، بیش از یکسال و اندی از مذاکرات هسته‌ای می‌گذرد و علی رغم برخی دعاوی غیرمنطقی آمریکا، مصوبه اخیر مجلس سنا نشانگر زیاده‌خواهی دیگری است که ما در پس ژست‌های دمکراتیک بار‌ها پس از انقلاب، آن را آزموده‌ایم.
   
  ۲-اینگونه رفتار در قواعد مذاکرات بین‌المللی نامی جز مکر ندارد و نتیجه آن امری به جز عدم اعتماد نیست، لذا ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی با صراحت اعلام می‌داریم:
   
  الف- وارد نمودن مصوبه کنگره به عنوان مؤلفه جدیدی در تایید نتایج مذاکرات نمی‌تواند عامل چانه زنی دیگری به حساب آید، بلکه به عکس مذاکره کنندگان محترم کشور باید در مورد تاثیرات ورود این عامل، واکنش مناسب نشان دهند و آن را در نتایج مذاکرات به طور جدی در نظر بگیرند.
   
  ب- شرایط بازرسی‌های آژانس صرفا مطابق عرف و قواعد بین‌المللی مجاز می‌باشد و همانگونه که خروج از چار چوبNPT برای کشور‌ها امری مذموم می‌باشد، بعضی نظارت‌های آژانس نیز تخریب کننده NPT خواهد بود، لذا رعایت این نظامات باید در نتیجه مذاکرات دیده شود.
   
  ج- اگر چه استخدام زبان تهدید در دیپلماسی چیزی جز جیغ ناشی از ترس به حساب نمی‌آید، برای دولت آمریکا که خود بار‌ها تقاضای مذاکره در موضوع هسته‌ای را نموده است، چنین رفتاری سخیف‌تر است، لذا همانگونه که ملت بزرگوار ایران در طی ۳۵ سال پس از انقلاب به اینگونه تهدیدات وقعی ننهادند، مذاکره کنندگان که نمایندگی این ملت را به عهده دارند، پاسخی در خورشان را بدان‌ها داده و نشان دهند قلمرو مذاکرات، ساحت اینگونه بازیگوشی‌های ناشیانه نیست و مذاکرات همراه با تهدید را به کام آنان تلخ نمایند.
   
  د- وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران موظف است بر پایه رهنمودهای رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی و تذکرات فوق، نتایج مذاکرات را به مجلس شورای اسلامی تقدیم دارد تا با دریافت نظرات نمایندگان ملت، تکلیف این پرونده بر اساس منافع ملی کشور روشن گردد.
   
  ۳-از آنجا که به دلیل دخالت‌های دولت آمریکا در منطقه نظیر اشغال افغانستان، عراق و یا بحران‌سازی در سوریه و اینک در یمن باعث کشتار مردم و گسترش افراطی‌گری و ترورسیم گردیده است و ظاهرا این کشور بنا دارد با گسترش ترورسیم نوعی یاغی‌گری بین المللی را رایج نماید که بد‌ترین عامل در جهت بی‌ثباتی و استقلال کشور‌ها می‌باشد، لازم است وزارت خارجه گزارشی از این امر همراه با نتایج مذاکرات به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید تا مورد بررسی همزمان نمایندگان ملت قرار گیرد.
   
  ۴- تکرار تجاوزات دولت آمریکا به حقوق ملت‌ها نظیر آنچه در اشغال عراق و افغانستان بر سر این ملل آورد و رفتار نقض حقوق بشر در زندان‌های گوانتانامو و ابوغریب و یا حمایت از رژیم صهیونیستی در جنگ‌های غزه، ۳۳ روزه و امروز در حمایت از دولت سعودی در جنگ ناجوانمردانه با ملت یمن و ده‌ها نمونه دیگر همگی نشانگر آن است که پایمال نمودن حقوق انسان‌ها به رویه این دولت سرکش تبدیل شده است و به همین دلایل نزد ملل جهان جز نفرت سهمی ندارند طبعاً این وجوه نیز در بررسی نتایج مذاکرات هسته‌ای مورد توجه قرار خواهد گرفت.
   

  تاریخ انتشار: ۱۰:۳۱:۱۵ | یکشنبه, ۲۰ / اردیبهشت / ۱۳۹۴
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.