Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • گزارش /

  شهید شاخص کشور را بیشتر بشناسیم / شهید طیب از دبیرستان بهبهان تا حضور در تظاهرات فلوریدای آمریکا

  عصر بهبهان : عصر بهبهان : هدایت‌الله با گرفتن مدرک دیپلم راهی سن‌پطرزبورگ از ایالت فلوریدای آمریکا شد. اما این انتخاب تنها برای ادامه تحصیل در رشته کشاورزی نبود بلکه این جوان انقلابی می‌خواست در دل استکبار شعار مبارزه با استکبار سر دهد.


  به گزارش عصر بهبهان ، زمانی که دشمنان یک دهکده جهانی را ترسیم کرده و دنبال طراحی استعمار و بردگی بودند به برکت انقلاب و خون جوانان این بساط برچیده شد؛ دیری نپایید که انقلاب نوپای اسلامی دستخوش تحولات گسترده‌ای شد و هجوم ناجوانمردانه دشمنان با تحمیل جنگ هشت ساله بزرگ مردانی از جنس نور را راهی جبهه کرد.

  جوانانی که مکتب عشق را برگزیدند و در کلاس ایثار امام خمینی درس بزرگی، عظمت و دلدادگی آموختند. جان دادند تا ما سرمان را بالا بگیریم.

   هدایت‌الله طیب متولد سال 1333 هجری شمسی، در روستای تنگه‌بر سفید، از توابع لنده که در تازه‌ترین تقسیمات جغرافیایی به بخش سوق الحاق شده است دوران کودکی‌اش را سپری کرد. برای تحصیل در دوره دبیرستان به بهبهان رفت و در رشته طبیعی در دبیرستان «25 شهریور» مشغول تحصیل شد.

  از دوران دبیرستان بود که عشق به امورات دینی و مذهبی در قلب وی رخنه کرد و به مطالعات دینی روی آورد. فعالیت هدایت‌الله به قضایای سیاسی کشید و با برگزاری مجالس وارد عرصه مبارزات انقلابی شد.

  هدایت‌الله با گرفتن مدرک دیپلم راهی سن‌پطرزبورگ از ایالت فلوریدای آمریکا شد. اما این انتخاب تنها برای ادامه تحصیل در رشته کشاورزی نبود بلکه این جوان انقلابی می‌خواست در دل استکبار شعار مبارزه با استکبار سر دهد.

  وی با راه‌اندازی انجمن اسلامی در دانشگاه فلوریدا و با همکاری دوستان خود در حمایت از تسخیر لانه جاسوسی دست به راهپیمایی در جلوی کاخ سفید می‌زد و با برگزاری نشست‌های روشنگری این حادثه را برای دیگر دوستان تبیین می‌کرد.

  منزل دانشجویی هدایت‌الله محلی برای فعالیت‌های سیاسی علیه آمریکایی‌ها می‌شود؛ با پیروزی انقلاب و در حالی که کمتر از دو ماه از انقلاب گذشته بود به وطن بازگشت تا در دفاع از کیان و ایمان خود جانانه دفاع کند با شروع جنگ تحمیلی این جوان مبارز راه جبهه را در پیش گرفت.

  در آبان سال 1360 برای بار دوم به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام شد و به عنوان معاون گروهان رزمی حضرت مهدی(عج) فعالیت خود را آغاز کرد.

  هدایت‌الله که آسمانی خاک‌نشین بود مانند دیگر رزمندگان عشق را در قتلگاه به کمال رساند و در پنجم فروردین سال 61 لبیک امام خویش را با خون پاسخ داد و در میانه‌های عملیات فتح‌المبین جام شهادت نوشید.

  این شهید بزرگوار چه زیبا در وصیت‌نامه خود آورده است «خدایا نکند ثمره جنگ یاران‌مان، به چنگ فرنگی مسلکان افتد، نکند خونین‌کفنان در غربت بمیرند تا خوش‌باوران غرب‌زده کام گیرند. نه! هرگز! کفر است». مگر می‌شود خون حسین(ع) پایمال شود به جوانان توصیه می‌کنم استقلال فکری داشته باشند و تلاش خیلی زیادی کنند و مسئله مهم استقلال مملکت است در آینده و اینکه ما بی‌نیاز شویم از این جنایتکاران غرب و آن امکان ندارد مگر با تلاش نسل جوان.

  هدایت‌الله توصیه دیگری هم داشت، وصیتی که مورد بی‌اعتنایی واقع شد و دغدغه جوان موگر را جامه عمل نپوشاند.

  هدایت گرچه در منطقه موگر سکونت نداشت و به خاطر تحصیل و مبارزات از خانه دور بود اما قلبش به عشق زادگاهش می‌تپید و خاطرات زندگی در دل روستایی دورافتاده و محروم تا همیشه در دلش جای داشت.

  وصیت کرده بود «هنگام زنده بودن نتوانستم خدمتی برای این منطقه انجام دهم جنازه‌ام را در منطقه زادگاهم دفن کنید شاید مسئولین بعد از مرگم بتوانند خدمتی به این منطقه ارائه دهند»

  اما با گذشت 32 سال از عروج ملکوتی هدایت خواسته‌اش برای سر و سامان گرفتن زادگاهش تحقق نیافته است، روستایی که جنازه جوان پرپر شده را در دل خود جای داد هنوز که هنوز است با فقر و محرومیت دست و پنجه نرم می‌کند.

  زخم‌های ساکنان موگر را حتی جسد خفته به خون هدایت‌الله هم نتوانست آلام بخشد و مشکلات این روستا همچنان به قوت خود باقی است.

  روستای موگر زادگاه شهید والامقام و شاخص کشور از مهمترین نیاز زیستی که همان راه ارتباطی است محروم است. قبر شهید در این روستا به دلیل صعب‌العبور بودن مسیر تاکنون زائری به خود ندید و دوستانی که حتی از آمریکا برای زیارت آرامگاه طیب راهی منطقه شدند به علت سختی عبور و مرور نتوانستند بر مزار شهید حضور پیدا کنند.

  سرازیر شدن رودخانه مارون از پایین دست روستا راه را بر عبور و مرور مردم بسته است و با گذشت سالیان سال از بن‌بست بودن موگر هنوز یک پل ارتباطی برای گذر از روستا احداث نشده است. اسکلت نیمه‌کاره پلی که خودنمایی می‌کند و عبور از تله‌کابین دستی(گرگر) مردم را آزار می‌دهد.

  وقتی خبر قطع انگشتان روستائیان گاودانه به دلیل استفاده از گرگر در رسانه‌ها منتشر شد شاید تصور می‌شد گاودانه محروم‌ترین منطقه مسکونی است که مردمانش برای ارتباط با دنیای خارج مجبور به استفاده از چنین وسیله‌ای هستند اما روستاهای دیگری هم در مجاورت رودخانه خروشان و عریض مارون قرار دارند که هنوز مجبور به استفاده از گرگر هستند.

  کابوس دوباره گاودانه برای روستاییان موگر زادگاه و محل دفن شهید بزرگ و والامقام این خطه از کشورمان وجود دارد، جایی که می‌تواند به بهترین تفرجگاه گردشگری تبدیل شود.

  قدرت‌الله طیب برادرزاده شهید در جمع خبرنگاران ضمن تبیین فضایل اخلاقی این شهید به بیان شرایط زندگی وی در فلوریدا، نحوه شهادت و دغدغه وی پرداخت و اظهار کرد: هدایت‌الله از محروم‌ترین منطقه کهگیلویه و بویراحمد برخاست و با رشادت‌های خود در پرتو تربیت دینی پدر و دامان مادری که هرگز بدون وضو نبود رشد یافت.

  طیب تصریح کرد: فعالیت‌های مبارزاتی شهید در زمان تحصیل در فلوریدا گاه از منظر خانواده مخفی می‌شد تا جایی که حدود دو سال پیش از طریق دوستانش متوجه شدیم هدایت‌الله در یکی از راهپیمایی‌های ضد استکباری در فلوریدا مدتی دستگیر شده بود.

  وی خواسته شهید را حفظ ارزش‌های انسانی و آرمان‌های تعریف شده امام دانست و افزود: او می‌خواست با علم‌آموزی به داد مملکت برسد.

  طیب بخشی از وصیت‌نامه شهید را یادآور شد که در آن آمده بود مرا بعد از مرگم در منطقه موگر دفن کنید تا شاید مسئولین خدمتی به این منطقه کنند و تصریح کرد: دوستداران شهید طیب از نقاط مختلف در کشور و دوستان خارج از کشور مشتاق زیارت آرامگاه شهید هستند که نبود جاده ارتباطی مناسب حضور مشتاقان را غیر ممکن کرده است.

  طیب با بیان اینکه شرمنده دوستداران شهید در فراهم نبودن مسیر ارتباطی به زادگاه و آرامگاه شهید، افزود: این مکان می‌تواند با تدبیر مسئولان و توجه ویژه به منطقه‌ای برای سفر کاروان راهیان نور شود.

  وی از این شهید بزرگوار به نماد مبارزه با استکبار جهانی نام برد و خاطرنشان کرد: شهید طیب در مهد ظلم با استکبار مبارزه می‌کرد و هشت هزار نفر را در جلوی کاخ سفید پشت سر خود جمع و شعار مرگ بر آمریکا سر می‌داد.

  طیب جمعیت روستا قبل از شهادت شهید را بیش از 40 خانوار برشمرد و گفت: به دلیل نبود امکانات و به ویژه عدم راه ارتباطی بسیاری از ساکنان مهاجرت کردند.

  کرامت کریمی در بازدید از روستای موگر و افتتاح گلزار ساماندهی شده شهید طیب در جمع خبرنگاران حفظ ارزش‌های مبتنی بر دین اسلام و در پرتو قرآن را ضروری خواند و اظهار کرد: زنده نگه داشتن یاد شهدا یکی از این تعهداتی است که ما نسبت به وظیفه متعهدانه خود داریم.

  فرماندار کهگیلویه از شهید طیب به انسانی که نگاه علمی مبارزاتی و نگاه اعتقادی خویش را در پرتو این ارزش‌ها به خوبی به جامعه نشان داد نام برد و افزود: در سفری که 16 آذر به این منطقه داشتم برای ساماندهی گلزار شهید تصمیماتی اتخاذ شد.

  کریمی تصریح کرد: با تلاش بنیاد شهید این پروژه در کمترین زمان ممکن انجام شد و گلزاری در خور شان این شهید والامقام و با صرف هزینه 350 میلیون ریالی ساماندهی شده است.

  وی منطقه موگر زادگاه شهید طیب را از نگاه گردشگری و جاذبه معنوی دارای پتانسیل خوب دانست و گفت: اما مشکلات جاده و عدم دسترسی راحت برای ورود و خروج گردشگر این منطقه را با مشکلاتی مواجه کرده است.

  کریمی تصریح کرد: مشکل جاده ارتباطی موگر و احداث پل با در نظر گرفتن اعتبارات سال 94 با بررسی و مطالعه دقیق بررسی خواهد شد.

  به گزارش فارس منطقه موگر زادگاه و محل آرامگاه دانشجوی شهید هدایت‌الله طیب از شهدای شاخص کشور با تدبیر مسئولان می‌تواند به یکی از بهترین مناطق گردشگری تبدیل شود.

  *******************************
  گزارش و عکس: سیده طیبه سعادتی‌نیک


  تاریخ انتشار: ۲۲:۵۱:۰۶ | چهارشنبه, ۲۷ / اسفند / ۱۳۹۳
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.