Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 1
1 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • گزارش ویژه /

  قومیت گرایی تفکر پوسیده سیاسی / چه کسانی در انتخابات بهبهان بر کوس قوم گرایی می دمند!

  عصر بهبهان : بهبهان نیز در این اثنا از ترکش های کشنده این پدیده شوم سیاسی در آستانه بزرگترین رخداد سیاسی کشور در امان نبوده و هر از گاهی عده ای با طرح مسئله قومیت گرایی سعی در تحصیل نتیجه ناصواب از یک رقابت مدنی و قانونی کرده اند.


  به گزارش عصر بهبهان ، انتخابات، پدیده ای است که با مجموع سرنوشت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و مسائل نظامی و امنیتی یک ملت در صحنه داخلی و عرصه بین المللی ارتباط می گیرد و به عنوان یک فرصت تازه,فضای جدیدی راخلق می کند تا در سایه آن، مردم آزادانه و آگاهانه تصمیم گرفته و مسیر های جدیدی از پیشرفت و توسعه را طی کنند. مردم با فرستادن نمایندگان خود به خانه ملت، تاثیر اراده مردمی را در اداره کشور تجربه می‌کنند. انتخابات باعث مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود و تبلور وظیفه شهروندی است.

  یکی از ملاکهای مردم سالاری دینی، انتخاب افراد بر اساس سلامت اخلاقی، اعتقادی و شایستگی آنان است.


  فرصت رقابت بر سر صندوق‌های رأی مجلس شورای اسلامی یکی از عرصه‌هایی است که نامزدها برای پیروزی در آن از شیوه‌های مختلف تبلیغاتی استفاه می‌کنند. یکی از  شیوه‌هایی که دربعضی استانها ، علی الخصوص استان خوزستان متاسفانه درانتخابات بروز و نمود داشته طرح مسائل قوم‌گرایانه از سوی برخی نامزدهاست و براثر افراط در تضاد با منافع و امنیت ملی قرار می‌گیرد به طوری که از نگاه یک ناظر بی‌طرف به‌طور کام در انگیزه و هدف این افراد برای تلاش جهت ورود به مجلس می‌توان تردید ‌کرد.


  نگاه قومیتی یکی ازچالشهای پیش روی در انتخابات بههبان است، نگاه منفی قومیتی مشکل و معضل بزرگ  از نظر فرهنگی در این شهر بزرگ است و این مانع در بسیاری جهات مشکل ایجاد کرده است.برتری اقوام و تصمیم گیری بر اساس قوم و نژاد ریشه در اسلام ندارد بلکه از پسمانده های سنت ها و ارزشهای قبل از اسلام است.


  بهبهان نیز در این اثنا از ترکش های کشنده این پدیده شوم سیاسی در آستانه بزرگترین رخداد سیاسی کشور در امان نبوده و هر از گاهی عده ای با طرح مسئله قومیت گرایی سعی در تحصیل نتیجه ناصواب از یک رقابت مدنی و قانونی کرده اند.


  در این میان صداهای بد آهنگی از برخی محافل سیاسی بهبهان به گوش می رسد تا با اجرای این تفکر پوسیده و قرون وسطایی بین قومیت لر و بهبهانی که ریشه در تاریخ باستان دارد ایجاد انشقاق نمایند کما اینکه در مقاطعی از زمان ماضی از این رهگر به اهداف شوم خود رسیده بودند.


  اما چه خوب گفت نماینده کنونی بهبهان در پاسخ به سوالی که چرا در زمان وکالت شما افراد غیر بومی (افراد غیر بهبهانی) همچنان در مسئولیت های مهم شهر حضور دارند ؛ ( شما از تاریخ این شهر چه میدانید ، یک زمان قوم لر و بهبهانی در دفاع مقدس پا به پای هم و در یک انسجام شربت شیرین شهادت را نوشیدند و در همین مقطع تاریخی سر رزمنده بر زانوی یک رزمنده لر تا لحظه شهادت قرار داشت ، این چه تفکری است که فکر کنیم این دو از هم جدا هستند ).


  البته این آتش بیاران معرکه تفرقه همیشه روسیاه تاریخ بودند چرا که در ادوار گذشته انتخابات بهبهان قوم بزرگ لر به سه نماینده بهبهانی رای دادند ، برعکس این قوم بزرگ بهبهانی بودند که به نماینده قوم لر اعتماد کردند  و فارغ از این مسئله شوم اجتماعی با بصیرت و آگاهی تام بر پیکر قوم گرایی ضربه زدند.


  حال اگر خواهان جامعه پیشرفته و مدرن هستیم، اگر امکانات زیست محیطی خود را خواستاریم، اگر حقوق شهروندی برای ما دارای اهمیت است، اگر همزیستی مسالمت آمیز همگانی برای ما مهم است، اگر خواهان توسعه متوازن و پایدار هستیم، اگر انسان از آن جهت که انسان است برای ما اهمیت دارد، باید رفتارهای اجتماعی و سیاسی ما نیز منطبق با موازین و معیارهای جوامع مدرن باشد.


  از این رو مردم آگاه و بصیر بهبهان که از دو قومیت بزرگ و تاریخی متشکل است در راه اعتلای شهرستان و توسعه فرهنگ و شاخصه های ضروری دوشادوش هم به این عرصه مهم پا خواهند گذاشت و هیچ گاه اسیر بد خواهان این بدسرشتان تاریخ نخواهند شد.  تاریخ انتشار: ۱۲:۳۳:۰۳ | شنبه, ۱۹ / دی / ۱۳۹۴
  اشتراک گذاری

  نظر دهی MOD_AMC_HAS_C1

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.