Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • گزارش /

  آیا پنهان کاری تنگی نفس خوزستانی ها را دوا می کند؟

  عصر بهبهان : اینکه بعد از 3 سال از نخستین روز پیدایش این موضوع هنوز علت اصلی مشخص نشده نشان از ضعیف بودن تیم‌های کارشناسی است چرا که اهواز تنها شهر صنعتی جهان نیست و باید این موضوع در کوتاه‌ترین زمان مشخص شود.


  رهیاب، سید علیرضا شریفی: باران هم برای مردم خوزستان دیگر برکتی ندارد؛ البته باران که نه، پنهان کاری مسئولان استانی برکت باران را از بین برده است.

  چندسالی است که کلانشهر اهواز با بحران جدیدی رو به رو است، بحران باران های آلوده در نخستین بارش پاییزی هر سال. بارانی که هزاران نفر را راهی بیمارستان ها می کند و هنوز علت آلودگی به صورت رسمی اعلام نشده است.

  احمدرضا لاهیجان زاده در این باره می گوید: معمولا مراجعه شهروندان به مراکز درمانی ناشی از آلودگی باران ها در آبان ماه با آغاز نخستین بارش تا اوایل آذرماه افزایش پیدا می کند. این مسئله نشان می دهد که عامل اصلی این آلودگی فقط در همین ماه مشهود است برای همین با مجهز کردن ایستگاه های هواشناسی برای مشخص کردن میزان اسیدی بودن باران اقدام کردیم.

  مدیرکل محیط زیست خوزستان عنوان می کند: وقتی داده های این دستگاه را در زمان بارش روزهای گذشته به صورت ساعتی بررسی کردیم مشخص شد که این باران اسیدی نیست.

  وی می افزاید: نظریه باران اسیدی با مشخص شدن نتایج این دستگاه، میزان بارش باران و شدت وزش باد به صورت کامل منتفی شد به همین دلیل نظریه آلوده شدن هوای اهواز به دلیل گرده افشانی و گل دهی یک نوع گونه گیاهی افرایش یافته است.

  گرده افشانی گونه گیاهی خاص عامل آلودگی

  لاهیجان زاده تصریح می کند: گلدهی و گرده افشانی این گیاه در آبان ماه انجام می شود اما از آن اسم نمی برم تا حساسیت ها افزایش پیدا نکند چون هرس به موقع این گیاه از انتشار آلودگی جلوگیری می کند.

  مدیرکل محیط زیست خوزستان در پاسخ به این پرسش که چرا بعد از 3 سال هنوز علت آلودگی مشخص نشده است، افزود: وقتی برای نخستین بار این موضوع در خوزستان رخ داد ما 17 مورد آلاینده را به عنوان عوامل آلوده کننده معرفی کردیم که بحث گرده افشانی ها به دلیل وجود صنایع و شرکت های نفتی جزو ضعیف ترین موارد بود.

  لزوم تجهیز دستگاه‌های هواشناسی

  وی بیان کرد: البته ما از این فرصت استفاده کردیم و آلودگی های ناشی از صنایع را کاهش دادیم و دانشگاه علوم پزشکی کارهای علمی خود در این زمینه را گسترش داد.

  لاهیجان زاده گفت: اما ما برای تکمیل تحقیقات خود به دستگاه اندازه گیری میزان اسپور گیاهی نیاز داریم. این دستگاه در انگلستان ساخته می شود و سال گذشته به دلیل مسائل انتقال ارز و تحریم ها نتوانستیم آن را تهیه کنیم اما امسال در تلاش برای خرید آن هستیم.

  وی تصریح کرد: چون این دستگاه در خوزستان وجود ندارد ما هنوز نتوانسته ایم میزان آلودگی را بسنجیم.

  وی در پاسخ به این پرسش که چه زمانی علت اصلی آلودگی ها مشخص می شود، بیان می کند: امسال نباید منتظر نتیجه باشیم اما محیط زیست خوزستان و دانشگاه علوم پزشکی در حال تکمیل تحقیقات خود در این باره هستند تا علت آلودگی با اطمینان و دقت به اطلاع مردم برسد.

  با نخستین بارش پاییزی بیش از 8 هزار خوزستانی راهی بیمارستان ها و مراکز درمانی شدند؛ خبر در گذشت 3 نفر از شهروندان دهان به دهان در شهر می پیچد، خبری که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اهواز به شدت آن را تکذیب می کنند.

  گرد و خاک ما را خاکی کرده اما قرار نیست مسئولان ما را آسفالت هم کنند، جمله ای است که محمود طرفی آن را می گوید و ادامه می دهد: گرد و خاک سالهاست ما را خفه کرده اما مسئولان هنوز در داخلی بودن و خارجی بودن کانون آن مانده اند، حالا هم باران های آلوده سالانه بیش از 10 هزار نفر را راهی بیمارستان می کند و هنوز علتش را اعلام نمی کنند.

  دولت آسفالتمان نکند ما خاکی هستیم

  طرفی که خودش را معلم معرفی می کند تاکیدش بر این است که مسئولان حقایق را به مردم بگویند تا تکلیف مشخص شود؛ یعنی ما باور کنیم که سالیانه در تهران 3 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا جان می دهند اما آلودگی های مختلف زیست محیطی در خوزستان کسی را نمی کشد؟

  وی می افزاید: ما دعا می کنیم که مردم سالم باشند و این آلودگی در آنها اثر نکند اما باورش برایمان سخت است. هوایی که انسان سالم را از پا می اندازد چطور تاکنون جان کسی را نگرفته است.

  پدرش روی تخت بیمارستان دراز کشیده و به همین دلیل صدایش با لرزش همراه است، در پاسخ به سوالاتم سرش را تکان می‌دهد و می‌گوید: لابد از بس دروغ شنیده ایم دیگر نمی توانیم حرف های کسی را باور کنیم.

  اسد الله چراغی معاون بیمارستان گلستان اهواز خبر مرگ یکی از شهروندان اهوازی بر اثر باران های آلوده را رسانه ای می کند. خبری که ایرج نظری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی آن را تکذیب و در تشریح آن می گوید: یک نفر در مسیر انتقال به بیمارستان جان خود را از دست می دهد که هم زمان با مراجعه بیماران تنفسی بود و این موضوع به اشتباه انتقال شده است.

  به گزارش رهیاب، اینکه کسی به دلیل این آلودگی‌ها به بیمارستان مراجعه کرده و یا جان باخته مطلبی نیست که به این سادگی ها بشود از کنار آن عبور کرد ولی آنچه ضرورت دارد کشف علت تنگی نفس خوزستانی هاست.

  اینکه بعد از 3 سال از نخستین روز پیدایش این موضوع هنوز علت اصلی مشخص نشده نشان از ضعیف بودن تیم‌های کارشناسی است چرا که اهواز تنها شهر صنعتی جهان نیست و باید این موضوع در کوتاه‌ترین زمان مشخص شود.

  به قول یکی از شهروندان ریزگردها که خاکی‌مان کرده حداقل دولتی‌ها با پنهان کاری آسفالتمان نکنند و با مشخص شدن علت به دنبال راهی برای رفع این معضل باشند.

  انتهای پیام/

  تاریخ انتشار: ۱۳:۰۲:۱۱ | شنبه, ۹ / آبان / ۱۳۹۴
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.