Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • رژه قاچاقیان مشروبات الکلی در سواحل هرمزگان / از "شوتی" تا ماشین های بستنی حامل مشروب

  عصر بهبهان : چند سالی می شود که پدیده قاچاق در استان هرمزگان و استانهای مرزی کشور به چالشی بزرگ تبدیل شده ، معضلی که امروز ه بسیاری از مسئولیین را به جای راه حل آن به سمت تخریب طبیعت و ساخت های و سازهای تجاری کشانده است.


  رژه قاچاقیان مشروبات الکلی در سواحل هرمزگان / از

  به گزارش عصر بهبهانبه نقل  از  هرمز ؛ نوارهای ساحلی بندرعباس یکی از مناطق پر بازدید و توریست خیز استان هرمزگان است که در ایام تعطیلات و روزهای معمولی نیز جمعیت های زیادی از این مناطق بازدید می کنند .

   

  با اینکه سواحل دریایی جز مناطق عمومی و مورد استقاده مردم می باشد ، امروزه از این ازدیاد جمعیت در کنار ساحل برای عبور کلاهای قاچاق به طرزی استفاده می شود که مامورین ناجا و مرزبانی علی رغم تمام تلاش های صورت گرفته اقدام موثری برای ریشه کنی این موضوع انجام نداده اند.

   

  از جمله سواحل معروف بندرعباس که در چند سال گذشته پدیده قاچاق کالاها ی تجاری و مشروبات الکلی در آن به فراوانی و راحتی انجام می شد می توان به ساحل محله های پشت شهر ، حسین آباد ، خواجه عطا ، خون سرخ و بستانو اشاره کرد ، که با تدبیر مسئولین وقت به جای چاره اندیشی برای از ریشه در آوردن موضوع قاچاق تمامی نوارهای ساحلی این مناطق با سنگ ریزی در کنار ساحل و خیابان کشی به اتوبان های مانور ماشین های "شوتی” که در اصطلاح مردم بندرعباس همان رانندگان انتقال کالاهای قاچاق است تبدیل شده است.

   

   

  ۲۰۱۴۰۸۲۱_۱۹۲۶۴۸

   

  شاید با انجام این طرح از میزان گسترش قاچاق در محله های ساحلی کاسته شده است ، اما این امر علی رغم آثار مثبت کاهش قاچاق اطراف محل زندگی مردم ، آثار مخربی چون از بین رفتن تفریگاه مردم این مناطق داشته است ، و این روند نه تنها به تفریح رایگان ساحلی مردم آسیب رسانده است ، بلکه به محیط زیست و شمایل طبیعی این مناطق ضربات سنگین و خسارت های جبران ناپذیری وارد کرده است .

   

  تنها ساحل بکر و دست نخورده بندرعباس که یکی از پربازدید ترین مناطق گردشگری استان هرمزگان به شمار می رود ، ساحل ” سورو ” است ، که تقریبا از خیابان کشی های ساحلی در امان مانده است اما پدیده قاچاق در این منطقه به روش های خاصی صورت می گیرد که دانستن آنها برای مسئولیین بالا دستی خالی از لطف نیست .

   

   

  ساحل ” سورو ” از جمله اولین های هرمزگان است که ساخت های مسکونی و تجارت های دریایی از این محله در بندرعباس شدت می گرفت و مردم قدیمی این منطقه از طریق قایق های ماهیگری پیش از شکل گیری گمرک رونق بسیاری را از طریق وارد کردن کالاهای ارزان قیمت دبی و انتقال آن در سراسر کشور به دست می اورند.

   

  ۲۰۱۴۰۸۲۱_۱۹۲۴۳۳

   

  جواد یکی از شهروندان این محله می گوید : هنگام بازی کودکان استرس زیادی داریم ، چرا که هر لحظه امکان تردد ماشین های قاچاقچی وجود دارد و زمانی که مامورین مرزبانی هم در کنار ساحل حضور دارند ورود خروج این افراد زیاد است.

   

   

  نادر که در هر غروب برای عکاسی به ساحل می رود می گوید: اگر عکس های قدیمی سواحل بندرعباس را با شرایط فعلی ان مقایسه کنیم متوجه تخریب و تجاوز ساختهای تجاری به محیط زیست خواهیم شد.

   

   

  ۲۰۱۴۰۸۲۱_۱۹۲۵۲۰(1)

   

   

  وی می گوید : انتظار داریم مسئولین برای جلوگیری از نفوذ قاچاقیان در دستگاه های مختلف با برخورد قاطع به جای تخریب ساحل و اتوبان سازی راه حل بهتری را انتخاب کنند.

   

   

  نکته جالب توجه و ترفند جدید قاچاقچپان کالا و مشروبات الکلی در این منطقه این است که با افزایش جمعیت و هیاهوی کودکان در آبهای نیلگون خلیج فارس به ساحل وارد شده و در میان جمعیت و در حضور ماموران ناجا و مرزبانی موارد قاچاقی خود را که با عنوان ماشین ” شوتی ” در بین مردم جا افتاده است به سرعت سرسام آوری جا به جا می کنند.

   

   

   

  ۲۰۱۴۰۸۲۱_۱۹۲۴۴۸

   

  با اینکه گاردهای ساحلی توانایی مقابله با قایق های قاچاقی را دارد با علامت های عجیب لیزر از تعقیب قاچاقچیان جلوگیری می کنند که این مساله جای پیگیری و توجه بیشتری از سوی مسئولین دارد.

   

  یک منبع آگاه می گوید : روزانه تعداد محدودی از قاچاق چیان دستگیر می شوند و آنها با ورود در جمعیت مردمی کنار ساحل به نوعی یک نوع تضمین جلوگیری از برخورد مامورین ایجاد کرده و از فرصت سو استفاده می کنند.

   

  گزارش های میدانی حضور خبرنگار ما در این منطقه نشان می دهد که قاچاقچیان مشروبات الکلی در جدیدترین فعالیت خود از ماشین های انتقال بستی برای پخش و جا به جایی آن در سطح شهر انجام می دهند.

   

  در حال حاضر تنها راهکار مسئولین در استان هرمزگان برای جلوگیری از این پدیده خشک کردن ساحل ، تبدیل نوارهای ساحلی به اتوبان است ، که انتظار می رود این موضوع با تحقیق و بررسی بیشتر رفع شده و به جای تبدلیل مناطق ساحلی به مناطق تجاری همچنان دست نخورده و قابل استفاده برای عموم مردم قرار گیرد.

   

  تاریخ انتشار: ۰۹:۴۴:۲۰ | دوشنبه, ۳۱ / فروردین / ۱۳۹۴
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.