• نظرها: 0
 • تاریخ انتشار: ۰۲:۴۳:۴۲ | جمعه, ۷ / تیر / ۱۳۹۲
 • در از میان خبر ها
 • توسط عصر بهبهان
 • نمایش ها: 543
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • Print Friendly Version of this pageچاپ Get a PDF version of this webpagePDF

سالروز وفات نائب ایرانی امام زمان(عج)


عصر بهبهان :امروز، 18 شعبان، سالروز وفات سومین نائب خاص امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است. وی میان شیعیان بغداد، شهرت ویژه‌ای داشت و یكی از افراد مورد اعتماد محمد بن عثمان عمری به شمار مى‏رفت.


سالروز وفات نائب ایرانی امام زمان(عج)

    

عصر بهبهان :امروز، 18 شعبان، سالروز وفات سومین نائب خاص امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است. وی میان شیعیان بغداد، شهرت ویژه‌ای داشت و یكی از افراد مورد اعتماد محمد بن عثمان عمری به شمار مى‏رفت.

 

سومین نایب خاص حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، محدث، فقیه و متكلم شیعی ایرانى، حسین بن روح نوبختى است.وی میان شیعیان بغداد، شهرت ویژه‌ای داشت و یكی از افراد مورد اعتماد محمد بن عثمان عمری به شمار مى‏رفت. حسین بن روح از خاندان ایرانی نژاد، به نام «آل نوبخت» بود. جد بزرگ این خانواده یعنی «نوبخت» از بزرگترین ستاره شناسان زمان خود بود. او در سال‏های ۳۰۵ ۳۲۶ق نایب امام زمان  و واسطة بین حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و شیعیان بود. حسین بن روح دارای برترى‌های فراوانی بود؛ امّا به طور عمده شهرت و اعتبار او، به مسأله نیابتش باز مى‏گردد. پیش از آن، محمد بن عثمان، او را حلقه اتصال بین خود و وكلای دیگرش در بغداد قرار داده بود. وی در زمان حیات نایب دوم، در دربار عباسی نفوذ چشمگیری داشت و از ناحیه برخی مقامات دولتی كمك‏های مالی به او مى‏رسید.

 

نایب دوم، از دو یا سه سال پیش از درگذشت خود، با ارجاع برخی از شیعیان كه اموالی از سهم امام و غیر آن پیش او مى‏بردند به حسین بن روح نوبختى، زمینه را برای نیابت وی از طرف امام زمان (علیه السلام) هموار مى‏كرد. او به كسانی كه در این موضوع دچار شك و تردید مى‏شدند، تأكید مى‏كرد این دستور، از طرف امام (علیه السلام) صادر شده است. وی در انتصاب حسین بن روح به جانشینی خود، تأكید فراوانی مى‏كرد. گاهی به صورت انفرادی و گاهی میان عموم شیعیان مخلص و وكلای خویش، این مطلب را یادآور مى‌شد. این تأكید، بدان علّت بود كه میان وكلای بغداد، كسانی بودند كه در ظاهر ارتباط محمد بن عثمان با آنان بیشتر بود؛ از این رو عوام و خواص شیعیان، تصور نمى‏كردند حسین بن روح به جانشینی انتخاب شود؛ بدین سبب، نایب دوم از هر فرصتی برای تبیین نیابت خود از طرف امام زمان (عجل الله تعالی فرجه)، برای رفع شك و تردید از آنان استفاده مى‏كرد. پس از وفات ابوجعفر عمری و وصیت او درباره نصب حسین بن روح به عنوان نایب سوم امام غایب، ابوالقاسم حسین بن روح به «دارالنیابة» در بغداد آمد و بزرگان شیعه به گرد او جمع شدند. حسین بن روح، با همكاری وكلای بغداد و سایر مناطق، كار خویش را در جایگاه نیابت امام زمان (علیه السلام) آغاز كرد و توانست با روش عالمانه و منطقى، در بین دوست و دشمن از پذیرش بالایی برخوردار شود.

 

روایت‌ها، حكایت از آن دارد كه بر خلاف سفیر اوّل و دوم، موقعیت حسین بن روح در جایگاه سفیر امام دوازدهم بین شیعیان امامیه آشكار بود؛ به همین دلیل عده‏ای از عوام امامیه، بر آن شدند كه وكلای نواحی خود را نادیده گرفته، به طور مستقیم با خود او در تماس باشند؛ ولی رفته رفته با انجام تغییراتی در دستگاه حاكمه و بركناری برخی حامیان او، وضع دگرگون شد؛ به گونه‌ای كه وی بخشی از پایان عمر خود را در زندان به سر برد. از جمله حوادث مهم دوران نیابت حسین بن روح، جدا شدن ابوجعفر محمد بن علی شلمغانی (معروف به ابن ابی عزاقر) از آیین شیعی و تكفیر او به دست حسین است. حسین بن روح، با وفات ابوجعفر محمد بن عثمان عمرى، در سال ۳۰۵ ق منصب نیابت حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را عهده‌دار شد و در سال ۳۲۶ ق وفات یافت. بدین‌سان مدت نیابت وی نزدیك به ۲۱ سال بود.

 

حسین بن روح سرانجام در ۱۸ شعبان سال۳۲۶ هجری قمری، پس از ۲۱ سال نیابت خاص امام زمان از دنیا رفت. اما از آنجا كه هنوز سه سال از دوران غیبت صغری باقی مانده بود، ضرورت داشت برای ادامه ریاست و تكمیل این دوره سرنوشت ساز، یك فقیه و شخصیت توانمند دیگر به جای او منصوب شود. از این رو، حسین بن روح چند روز قبل از رحلت، به دستور امام عصر  (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، مسؤولیت دستگاه نیابت را به نایب چهارم، علی بن محمد سَمری سپرد. شیعیان عراق، پس از تشییع باشكوه پیكر وی، او را در محله نوبختیه، جنب راست ضلع شرقی بازار «عطاران» به خاك سپردند.تاجایی كه الان به نام محله «رصّافه» در شرق بغداد و در منطقه مركزی و در میان بازار قرار دارد و به «مقام حسین بن روح» مشهور است.

 

 

حج

دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

Leave a reply

نام:: فیلد اجباری.
آدرس رایانامه: غیر فعال
وبسایت::
دیدگاه: فیلد اجباری.

اشتراک
 • Twitter
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • Reddit
 • Yahoo Buzz
 • StumbleUpon