Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • گزارش /

  انتخابات و بازار گرم پلوهای سیاسی/ تبلیغات غیرقانونی کاندیداهایی که قرار است روزی قانونگذاری کنند

  عصر بهبهان : با آغاز شمارش معکوس برای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی کاندیداها با برگزاری برنامه های مختلف به تبلیغات گسترده خود می پردازند.


  به گزارش عصر بهبهان به نقل از  رهیاب، با آغاز شمارش معکوس برای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی کاندیداها با برگزاری برنامه های مختلف به تبلیغات گسترده خود می پردازند.

  در این میان فضاهای مجازی فرصت مناسبی را برای تبلیغات کاندیداها آماده کرده است به طوریکه با کمترین هزینه می توانند به بهترین نحو رزومه ای از فعالیت ها و عملکردها و نیز برنامه ها و اهداف انتخاباتی خود را در سریع ترین زمان ممکن اطلاع رسانی کنند؛ برنامه و اهدافی که هرچند با سوء استفاده برخی از افراد نیز همراه است.

  البته تبلیغات کاندیداها تنها محدود به فضای مجازی نیست و بسیاری از افرادی که برای انتخابات مجلس ثبت نام کرده و احراز صلاحیت شده یا نشده اند، مشغول تبلیغات انتخاباتی با پوشش های متفاوت هستند و عمده این برنامه ها نیز در منازل چهره های شناخته شده شهرهای مختلف برگزار می شود تبلیغاتی که به لحاظ شرایط زمانی و براساس قانون انتخابات کاملا غیر قانونی است.

  اخبار گوشه و کنار استان حاکی از آن است در بسیاری از شهرها نامزدها برگزاری جلسات غیرقانونی با متنفذین محلی را که چند ماهی است آغاز کرده اند، شدت داده و رقابت برای نفوذ و یارگیری در روستاها و نقاط پر جمعیت را دستور کار دارند.

  در این میان، برخی از اقدامات حاکی از غیرقانونی بودن و نیز ولخرجی های انتخاباتی اذعان دارد. از جمله می توان به رد و بدل شدن تصاویر کاندیداها و جلسات شبانه در منازل با شرکت عموم مردم در فضای مجازی تا پلوهای سیاسی و حضور در مجالس حزن و شادی مردم و همچنین راه انداختن کارناوال های تبلیغاتی در خیابان اشاره کرد.


  این قبیل اقدامات نه تنها بصورت چراخ خاموش بلکه آشکارا و با استفاده از ظرفیت تشکل های مردم نهاد، رسانه ها، محافل سیاسی غیررسمی و حتی دورهم نشینی ها شبانه و برپایی ضیافت های ناهار و شام به هر بهانه کوچکی، برپا می شوند.

  نکته تامل برانگیز جایی است که بعضی از نمایندگان فعلی مجلس و کاندیدا برای مجلس آتی که خود قانونگذار بوده اند به صورت علنی دست به این اقدامات غیرقانونی می زنند.

  این درحالی است که بر اساس قانون انتخابات مجلس، زمان تبلیغات علنی نامزدهای نمایندگی مردم رسماً از 8 روز قبل از رای گیری آغاز و تا 24 ساعت قبل از شروع اخذ رای باید پایان یابد.

  در منشور اخلاقی انتخابات هم بر دوری از تبلیغات پر خرج و مسرفانه نامزدهای انتخابات تاکید شده است.

  با وجودی که بسیاری از نامزدها با هدف خدمت و با هزینه های نسبتاً کم وارد مبارزات انتخاباتی می شوند، اما تبلیغات پر خرج برخی نامزدها معمولاً سلامت انتخابات را به خطر انداخته است.

  این دسته از نامزدها معمولاً با هدف سوء استفاده از فرصت ها و امتیازهای نمایندگی وارد مجلس می شوند و در صورت ورود به مجلس نیز به اشکال گوناگون، هزینه های انتخاباتی خود را جبران می کنند و از شرمندگی حامیان مالی خود در می آیند.

  در همین زمینه مسئولان کشوری و استانی متفق القول با بیان اینکه با تبلیغات زودهنگام برخورد خواهد شد اظهار می کنند که تبلیغات توسط کاندیداها در همه فضاها غیرمجاز است و قطعا تخلف محسوب می شود و به عنوان تبلیغات زودهنگام با آنان برخورد خواهد شد.

  اما در این خصوص تا کنون اقدام محسوسی از سوی مسئولان ذیربط صورت نگرفته است. حال با تمام این اوصاف تنها نکته ای که در این برهه زمانی کاملا مبرهن و مشخص است بازار داغ تبلیغات غیرقانونی نامزدهایی است که قرار است روزی قانونگذاری کنند.

  به گزارش رهیاب، ظاهرا حتی نهادهای نظارتی به عنوان یک عرف این تبلیغات غیرقانونی را پذیرفته اند لذا می طلبد مجریان امر بر این قبیل تبلیغات کاندیداها نظارت بیشتری کنند و با کسانی که زمان قانونی تبلیغات را به فراموشی می سپارند نیز برخود جدی به عمل آورند.

  انتهای پیام/

  تاریخ انتشار: ۱۹:۰۳:۳۶ | چهارشنبه, ۲۱ / بهمن / ۱۳۹۴
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.