Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • گزارش /

  افزایش فاجعه بار بکارگیری دختران مجرد به عنوان فروشنده / چرا کار فرماها فروشنده زن را ترجیح می دهند؟

  عصر بهبهان : عصر بهبهان : دستمزد کم، عدم مطالبه مزایای شغلی، عدم اعتراض به شرایط سخت کاری، نحوه ارتباط برقرار کردن با ارباب رجوع و ... از یک سو و داشتن توقعات کمتر زنان نسبت به مردان در ارائه خدمات كاري از سوی دیگر، باعث مي‌شود كه كارفرمايان بيشتر به سمت استخدام زنان روي آورند.


  به گزارش خبرنگار اجتماعی عصر بهبهان ، از آنجا که تامین مخارج زندگی بر عهده زنان نیست و آنها در بیشتر مواقع صرفا  براي حضور در اجتماع و استقلال مالي به كار در خارج از خانه روي مي‌آورند، نه تنها به شغل هایی برخلاف تخصص تحصیلی خود روی می آوردند بلکه در بسیاری مواقع دیده شده به شغل های کاذب یا شغلی برخلاف شأن یک زن هم گرایش پیدا می کنند!  این روزها تقريباً در هر مغازه، بوتيك، كافي شاپ، و رستوران حضور زنان قابل مشاهده است آن هم در ازای دستمزدهای بسیار ناچیز!
  این موضوع دستمایه گزارشی شد که خبر نگار عصر بهبهاندر آن می کوشد نسبت درآمد یک زن فروشنده به عایدی کار فرمایش را بررسی کند.

  مریم در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر نسبت درآمد فروش مغازه دار با دستمزد خودش می گوید: به طور دقیق نمی توان درآمد اینجا را محاسبه کرد اینجا بعضی روزها بعد از کلی چانه زنی با خریدار فقط یک گوشی می فروشیم و بعضی روزها انقدر سرمان شلوغ است که افراد را به مغازه های دیگر پاساژ ارجاع می دهیم، اما در کل حقوق من درصد خیلی پایینی از فروشی است که خودم دارم! (مریم یکی از سه فروشنده مغازه است)


  سارا زن فروشنده  ای که در یک پاساژ لباس زنانه می فروشد با عنوان کردن دستمزد 150 هزار تومانی اش در قبال ساعت کاری زیادی که دارد می گوید: این حقوق در مقابل فروشی که من برای کارفرمایم داریم خیلی ناچیز است این انصاف نیست که یک نفر از موقعیت و نیاز یک زن سوء استفاده کند و در حالی که خودش میلیونی به جیب می زند زورش بیاید یک حقوق متوسط به فروشنده اش بدهد.


  با یک بررسی اجمالی در بین فروشندگان که غالب آنها را زنان و دختران جوان تشکیل می دهند می توان اینطور نتیجه گرفت که غیر از افراد کمی که سرمایه و مغازه متعلق به خود و یا خانواده و بستگانش دارد بقیه فروشندگان –اغلب زنان- شرایط کاری مشابهی دارند.


  با بررسی که خبرنگار ما انجام داد می توان اینطور استنباط کرد که فروشندگان زن با هر انگیزه ای که به این حرفه وارد شده باشند مجبورند با پذیرفتن شرایط سخت کاری، بدون داشتن مزایای شغلی  به درآمدهای ناچیزی اکتفا کنند که در مقابل سودی که از کار آنها برای کارفرمایشان حاصل می شود مبلغ بسیار ناچیزی است، به نظر می رسد راه حل این موضوع تنها از عهده مسئولین وزارت کار، با سرو سامان دادن و ضابطه مند کردن دستمزد و ساعت کار فروشندگان بر می آید.

  این معضل روز به روز در بهبهان در حال پیشرفت و گسترش است به طوری که این مسئله برای هر صاحب مغازه ای یک ضرورت شده است .

  مع الوصف باید کارشناسان و متولیان نهادهای فرهنگی این مسئله را جدی بگیرند و با آسیب شناسی این مسئله از شیوع این بیماری اجتماعی جلوگیری نمایند.  تاریخ انتشار: ۱۸:۰۹:۰۷ | سه شنبه, ۲۸ / بهمن / ۱۳۹۳
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.