Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • گزارش /

  معضلی پنهان بنام افزایش دوره گردها در حاشیه شهر بهبهان / حاشیه شهری که به حاشیه می رود !

  عصر بهبهان : قریب به ده سال پیش نخستین گروه دوره گردها یا زاغه نشینان پشت جایگاه سوخت ورودی بهبهان استقرار یافتند و با تصرف اراضی این منطقه شرایط را برای حضور در حاشیه و کمربندی شهر فراهم کردند.


  به گزارش عصر بهبهان ، نکته ای که باید متاسفانه به آن اشاره کرد این است که هنوز رد پای آن آدم ها و آلونک هایشان در بهبهان امروز رو به افزایش است ، روزگاری این گروه بیشتر در حاشیه کلان شهرها بوده اند و زندگی می کردند و البته هنوز هم زندگی می کنند، اما به مرور زمان بر حسب شرایط پیش آمده عده ای از آنها وارد محیط شهری شده و یا اینکه آن مناطق حاشیه نشین حال جزء مناطق اصلی شهر بهبهان شده است. 


  از این میان به محلاتی مانند ورودی شهر بهبهان ،  کوره جبار ، کمربندی میدان شهداء تا حوالی دانشگاه پیام نور که شرایط نامطلوب زندگی مردمان این محلات که با هر گذری از آنجا احساس و وجدان و ديدگان انسان را به درد می آورد می توان اشاره کرد.


  متاسفانه این مکان ها جزء مناطق مستعد ارتكاب جرم نیز هستند، نبودن نظارت امنيتي كافي، وجود تعداد زيادي افراد نيازمند و بيكار، سطح پايين سواد، فقر شدید فرهنگی ، فقدان روشنايي كافي در معابر و وضعيت جغرافيايي بعضي مناطق همه باعث مي‌شود مجرمين به راحتي در آنجا پناه گيرند و تا زماني كه اين عوامل زمينه‌ساز وجود داشته باشد اين مناطق بالقوه جرم‌خيز خواهند ماند. ساکنین این مناطق با توجه به فقدان تخصص و آموزش كافي، عمدتاً به كار دستفروشي،فال فروشی، گل فروشی ، پهن كردن بساط، سيگار فروشي، و... مي پردازند .  نکته دیگری که در این میان بسیار قابل تامل است حضور کودکانی معصوم در این مناطق است که به نام "کودکان کار و خیابان " امروز در جامعه ما از آن یاد می شود متاسفانه خاستگاه و محل سکونت این کودکان در همین مناطق زاغه نشین بهبهان است که در حال حاضر افزایش قابل توجهی پیدا کردند .


  با ورود این جمعیت دوره گردها در حاشیه شهر بهبهان ، حضور کودکان و زنان متکدی در چهار راهها و بازار بهبهان افزایش پیدا کرده است ، معضلی که شاید در چند سال آینده به شکل ناخوشایندی سر باز کند و چهره جغرافیایی شهر را دچار وضعیتی نامطلوب نماید.


  با این حال هنوز معلوم نیست هجوم جمعیت دوره گرد به بهبهان با کدام چراغ سبز صورت گرفته و میگیرد به طوری که این معضل پا را فرا تر از ورودی شهر گذاشته و تا نزدیکی دانشگاه پیام نور خود نمایی میکند و بدون تردید این مسئله پیامدهای نامطلوبی را در آینده اجتماعی شهر بهبهان به وجود خواهد آورد تا جایی که این معضل آنچنان عادی جلوه پیدا میکند که امتداد این گستره به مرکز شهر نیز رسوخ پیدا خواهد کرد .


  امیدواریم مسئولین پاسخگوی این معضل اجتماعی در حاشیه شهر بهبهان باشند. 

  تاریخ انتشار: ۱۱:۵۵:۱۷ | شنبه, ۳ / بهمن / ۱۳۹۴ دوره گردهای بهبهان
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.