Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • هدف سست شدن بنیان خانواده،

  نبرد روی بام‌ها را از پستوهای فکری اداره نکنید!

  عصر بهبهان : سست شدن بنیان خانواده، ترویج خشونت، شکستن حریم‌های خانواده، بدحجابی، تنوع طلبی و هوس بازی در زنان و مردان، بلوغ زودرس در جوانان، افزایش سن ازدواج و ترویج زندگی مجردی، نمونه هایی از خطرات و آسیب‌های شبکه‌های ماهواره‌ای است.


  یدالله جوانیطی یادداشتی درروزنامه جوان نوشت: بعضاً خوشحالیم از اینکه با نصب دیش ماهواره و استفاده از شبکه های مختلف ماهواره ای، به دنیای مدرن پیوسته ایم و دیگر دوستان، آشنایان و همسایگان ما را بی فرهنگ و عقب مانده از قافله پیشرفت و تمدن نمی دانند. از این پس، همسر و فرزندانمان از نداشتن ماهواره پیش فامیل و دوستانشان خجالت نمی کشند و از داشتن ماهواره بر خود می بالند. اما این یک روی سکه بوده و این سکه روی دیگری هم دارد. واقعیت آن روی سکه را می توانیم از پاسخ به دهها سؤال به دست آوریم. سؤالاتی از قبیل:

  1- سرمایه گذاران اصلی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان چه کسانی هستند؟

  2- شبکه های ماهواره ای فارسی زبان که همانند قارچ در سال های اخیر روییده اند، چه سیاست ها و اهدافی را در قبال مخاطبین دنبال می کنند؟

  3- نسبت سرمایه گذاران این شبکه ها با استکبار جهانی به سرکردگی امریکا و صهیونیسم بین الملل به سرکردگی رژیم صهیونیستی چگونه است؟

  4- برنامه های گوناگون این شبکه ها در قالب فیلم ها، مستندها و سریال ها، چه نوع سبک زندگی را در جامعه ایران تبلیغ و ترویج می نماید و این سبک زندگی با هویت اسلامی- ایرانی ما چه نسبتی دارد؟

  5- آیا این شبکه ها به تحکیم خانواده به عنوان هسته اصلی جامعه کمک می کند یا بالعکس، عامل مهمی در فروریختن بنیان خانواده است؟

  6- آیا شبکه های ماهواره ای بر ایمان، حیا، عفت و پاکدامنی همسر و فرزندانمان می افزاید یا اینکه بسان دزدی عمل می کند که همه اینها را به یکباره سرقت می کند؟

  آری برای فهم آن روی سکه ماهواره، باید سؤالاتی از این دست را پاسخ داد. به این سؤالات پاسخ دهیم و آنگاه؛ اگر بر بالای بام دیش نبرده ایم، نسبت به بالا بردنش بیشتر تأمل کنیم و اگر برده ایم، در حفظ و نگهداری و استفاده از آن دوراندیشانه تصمیم بگیریم.

  در کل جهان 300 ماهواره تلویزیونی فعال است که از این تعداد 116 ماهواره فضای ایران را پوشش می دهند. شبکه های فارسی زبان که فقط برای فارسی زبانان و خصوصاً ایرانی ها برنامه تولید و پخش می کنند، هم اینک به بیش از 160 کانال رسیده است. اما ماهواره هایی که در فضای ایران فعالند، امکان دریافت حدود 18 هزار شبکه تلویزیونی را فراهم کرده اند و از این تعداد حدود 2 هزار شبکه را با دیش های معمولی می توان با کیفیت بالا دریافت کرد. بررسی ها نشان می دهد، در بین این شبکه ها، 380 کانال به صورت شبانه روز در حال پخش موسیقی، کلیپ، رقص، آهنگ های درخواستی و کنسرت هستند. حدود هزار و 200 شبکه در خلال برنامه های خود، کلیپ ها و شوهای موزیکال پخش می کنند. حدود 80 شبکه به نمایش مد و لباس اختصاص دارند. در یک تحلیل محتوایی، عمده آنچه این شبکه ها پخش می کنند و روی مخاطب اثر می گذارند، با سنت و فرهنگ اسلامی- ایرانی در تضاد بوده و آثار بسیار مخرب روحی و روانی دارند. شبکه های فارسی زبان در ابتدای راه اندازی، بیشتر موضوعات سیاسی را دنبال می کردند، لکن هم اکنون وارد حوزه فرهنگ شده، تغییر و تحولات فرهنگی را به صورت هدفمند در ایران دنبال می کنند. برخی از این شبکه ها مانند BBC فارسی، VOA، من و تو و فارسی وان، در میان مخاطبین شهرت بیشتری یافته و توانسته اند بخشی از جامعه ایرانی را تحت تأثیر خود قرار دهند.

  در میان این شبکه ها، شبکه فارسی وان بیشتر از دیگر شبکه ها، کانون خانواده را مورد توجه قرار داده است.

  در خصوص این شبکه و دیگر شبکه های فارسی زبان، دو نکته اساسی را باید مورد توجه قرار داد: 1- مدیریت و گردانندگان؛ 2- اهداف و محتوا. شاید بینندگان این شبکه ها تصور کنند عده ای دلسوزانه و برای پر کردن اوقات فراغت، به دنبال فراهم کردن زمینه های تفریح و سرگرمی آنان هستند، لکن تأمل در دو نکته مذکور نتایج دیگری را به دست می دهد.

  چهارمین مرد ثروتمند آسیا، یک یهودی استرالیایی به نام «رابرد مرداک» است. رابرد مرداک به یک امپراتوری رسانه ای و در واقع به «سلطان شیطانی رسانه ها» معروف است. مرداک یهودی، دارای 60 شبکه تلویزیونی به 13 زبان مختلف بوده و مسئولیت 100 روزنامه و مجله معروف چون دیلی تلگراف، وال استریت ژورنال، تایمز، ساندی تایمز، نیویورک پست و نیز شبکه های معروفی چون فاکس، فاکس نیوز، اسکای نیوز و سایت هایی چون «مامی اسپیس» را بر عهده دارد. آری شبکه فارسی وان، متعلق به چنین فرد یهودی است؛ فردی که به لحاظ ماهیت عملکردی رسانه هایش، او را «سلطان شیطانی رسانه ها» نام نهاده اند. برای دست یافتن به درک بهتری از ماهیت مرداک، همین نکته کفایت می کند که بدانیم پرتیراژ ترین مجله انگلیسی «نیوز آو ورلد» که یک مجله جنسی و سکسی است، متعلق به اوست! همین مقدار اطلاعات در مورد صاحب شبکه فارسی وان، کفایت می کند تا بفهمیم او برای خانواده های ایرانی، چه برنامه ها و نقشه هایی را تدارک دیده و می بیند.

  مستندها، فیلم ها و سریال های شبکه فارسی وان که دفتر مرکزی اش در «هنگ کنگ» قرار دارد، از میان برنامه های روز امریکا و اروپا انتخاب و برای مخاطب فارسی زبان دوبله می شوند. بررسی و تحلیل محتوایی مجموعه ای از برنامه های فارسی وان، نشان می دهد که دست اندرکاران این شبکه، چگونه به جنگ اعتقادات، باورها و ارزش های انسانی، اسلامی و ایرانی خانواده های ایرانی آمده اند و از طریق رسانه به دنبال تغییر هویت و فرهنگ ملت ایران هستند. نکات برجسته این سریال ها و فیلم ها که هر یک از آنها برای فروپاشی یک خانواده ضعیف الایمان کفایت می کند، عبارتند از:

  - ترویج و عادی جلوه دادن خیانت زن به همسر و شوهر به زن از طریق ارتباط با دیگران

  - عادی جلوه دادن رابطه جنسی دختران و پسران قبل از ازدواج و حتی باردار شدن دختران قبل از ازدواج

  - هویت زدایی از مفهوم خانواده و بی اهمیت جلوه دادن احترام به والدین در محیط خانه

  - عادی جلوه دادن سقط جنین برای دختران قبل از ازدواج

  - ترویج فمنیسم و خشونت

  - زمینه سازی ذهنی برای پذیرش تفکر شیطان پرستی در جوانان و نوجوانان

  آری، بسیاری از آنچه این روزها در جامعه ایرانی و در شهر های بزرگ به صورت اخبار ناگوار از خانواده های ایرانی به گوش می رسد، ارمغان این شبکه های ماهواره ای برای مخاطبان است. شبکه های ماهواره ای یکی از کارآمدترین ابزار های مؤثر دشمنان در جنگ نرم علیه انقلاب اسلامی و ملت ایران هستند. برخی از این شبکه ها، بنیان خانواده ایرانی را به عنوان هدف نشانه رفته اند. بنیان خانواده ای که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در خصوص اهمیت و نقش آن می فرمایند: «هر کشوری که در آن بنیان خانواده مستحکم باشد، بسیاری از مشکلات آن کشور، به خصوص مشکلات اخلاقی و معنوی آن به برکت خانواده سالم و مستحکم برطرف می شود یا اصلاً به وجود نمی آید

  غرب برای فروریختن مقاومت ملت ایران و ویران ساختن جامعه ایران، خانواده های ایرانی را از طریق شبکه های ماهواره ای با صرف هزینه های میلیاردی نشانه رفته است.

  بنیان هر خانواده ، آنگاه فرو خواهد ریخت، که تعهدات زناشویی و اعتماد متقابل زن و شوهر نسبت به یکدیگر، از بین برود. شبکه های ماهواره ای فارسی زبان همانند فارسی وان، این تعهدات زناشویی و اعتماد متقابل را نشانه رفته اند. با فروریختن اعتماد متقابل در هر خانه ای بین زن و شوهر، این خانواده در سراشیبی سقوط و فروپاشی قرار می گیرد. بر اساس آمار در سال 1392 به ازای هر 7/4 ازدواج (کمتر از 5) یک طلاق در کشور ثبت شده است و نسبت طلاق به ازدواج در این سال به حدود 21 درصد افزایش داشته است.

  بررسی ها نشان می دهد، برنامه های ماهواره ای از عوامل مؤثر در پیدایی شرایط و زمینه های منجر به طلاق است. یکی از افرادی که خانواده اش اینگونه فرو ریخته است، می گوید: «نزدیک به 10 سال قبل ازدواج کردم و حاصل این ازدواج دو فرزند است. سال گذشته تصمیم گرفتم که یک دستگاه ماهواره خریداری کنم، اما همسرم با این تصمیم به شدت مخالفت کرد تا اینکه بالاخره در اثر اصرار های مکرر و بدون توجه به نظر وی اقدام به خرید و نصب ماهواره کردم. پس از مدتی، با تماشای برنامه های شبکه های مختلف، از کرده خود پشیمان شدم اما چون این اقدام با اصرار خودم عملی شده بود، به روی خود نیاوردم تا اینکه پس از گذشت چندین ماه متوجه شدم رفتار های همسرم تغییر کرده و چون سریال های فارسی وان در رأس همه امور زندگی ما قرارگرفته بود، کمتر به انجام فرایض دینی اهمیت می داد. ... مزاحمت های تلفنی، رد و بدل کردن پیام و بی توجهی همسرم به من و بچه ها و... باعث شد که پس از مدتی متوجه شوم همسرم به تقلید از سریال های شبکه فارسی وان با جوانی دوست شده است. در پی این رسوایی درخواست طلاق داده و همسرم نیز بی تفاوت نسبت به موضوع، من و بچه ها را رها کرده و به منزل پدرش در تهران رفته است

  آری این اعتراف، نمونه ای از دستاوردهای پیوستن به قافله تمدن با ماهواره است. نمونه ای که باید هر شنونده و خواننده این مطلب را به فکر فرو ببرد.

  باید فکر کرد و به آسیب ها و خطرات ناشی از تماشای برنامه های شبکه های ماهواره برای خود، همسر و فرزندان توجه نمود. سست شدن بنیان خانواده، ترویج خشونت، زیاد شدن آمار دختران فراری، اختلافات خانوادگی و شکستن حریم های خانواده، بدحجابی و افزایش تعداد زنان خیابانی، تنوع طلبی و هوس بازی در زنان و مردان، بلوغ زودرس در جوانان دختر و پسر، افزایش سن ازدواج و ترویج زندگی مجردی، افزایش طلاق و شکستن قبح گناه و از بین رفتن حیا و بی عفتی در جامعه، نمونه هایی از این خطرات و آسیب هاست.

  چه باید کرد؟ این سؤالی است که به ذهن هر دلسوزی و انسان با غیرتی خطور می کند. برای پاسخ به این سؤال، باید اول بدانیم و به دیگران بفهمانیم که دشمن خط مقدم نبرد و جنگ نرم را به بالای پشت بام های ما کشانده است. البته این خود ما هستیم که دشمن را دراین عرصه به پیش آورده ایم. پس باید اراده کنیم و خط مقدم دشمن را فرو ریزیم. باید اراده کنیم و به تعمیق باور های دینی و اعتقادی در سطح جامعه و خانواده همت گماریم. باید با همت و کار و تلاش و تقویت روحیه استقلال، سبک زندگی اسلامی- ایرانی را در خود، خانواده و جامعه مبنای هر نوع عملی قرار دهیم. اگر چنین رویکردهایی را در پیش گرفتیم، آنگاه از خطرات ناشی از ماهواره ها در امان خواهیم بود.

  تاریخ انتشار: ۱۱:۳۲:۱۰ | دوشنبه, ۱۶ / تیر / ۱۳۹۳ خطر, خانواده, جامعه, امریکا, , فرهنگ, ماهواره
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.