Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • کارشناس خانواده در بهبهان:

  سریال های ماهواره ای جهت ترویج و عادی سازی روابط دوستی دو جنس مخالف است

  عصر بهبهان : سریال های ماهواره ای با هر جنسی و شخصیتی که نمایش داده می شود تمام و کمال هستند و نمی توان ویژگی های خوب آنها را انکار کرد به خصوص اینکه با انتخاب چهره مناسب، لباس زیبا، رنگ های فریبنده و کلام ملیح برای دیگران به صورت دیداری و شنیداری برای مخاطب و ببینده تصویر خوبی ایجاد می کند.


  طیبه پرهیزگار، کارشناس خانواده در بهبهان در گفتگو با عصر بهبهاناظهار کرد: مکانیسم تاثیر سریال های ماهواره پیچیده و گمراه کننده است چرا که علیرغم این همه نارضایتی ها از ماهواره، باز هم استفاده از آن برای افراد در جامعه زیاد است.

  وی ادامه داد: نحوه تاثیر گذاری برنامه ها و سریال های ماهواره بر سیستم عصبی و مغزی افراد تاثیر فراوان دارد و طبق تحقیقات بعمل آمده توسط یکی ازدانش آموزان مدارس تیزهوشان تهران فرآیند تاثیر این سریال ها بر سیستم عصبی یک فرآیند علمی و ثابت شده است.

  این کارشناس خانواده تصریح کرد:طبق این تحقیق کلیه اطلاعات مغزی ،محفوظ و به صورت زنجیره ای از اطلاعات متصل به یکدیگر متصل است و به عبارتی حلقه های زنجیره شامل اطلاعاتی است که ارتباط معنا داری با حلقه های قبلی و بعدی را تا حدی روشن می کند و در صورتی که بین حلقه های این زنجیره فاصله و شکاف ایجاد شود حلقه های قبلی و بعدی آن تا حدی معنای خود اصلی خود را از دست می دهد.

  پرهیزگار افزود: به عبارتی دیگر برای حذف یک سلسه اطلاعات در ذهن، به تدریج می توان با ایجاد شکاف ها یا پارگی های متوالی حلقه ها اتصال خود را قطع کردو این مسئله درآن زمان از ذهن پاک می شود و بدین صورت خاطرات بد و تصاویر زشت را از ذهن شخص می شود پاک کرد.

  وی در ادامه یادآور شد: رشته ارتباط با ماهواره را باید به صورت مدام و طی چندین نوبت از هم جدا کرد تا مخاطب به مرور زمان تصاویر ماهواره را از ذهن خود پاک کند.

  این کارشناس خانواده بیان کرد: این همان روشی است که در اتاق فکری چندین میلیارد دلاری برای مخاطبین برنامه های مخرب ماهواره مورد استفاده قرار گرفته است و متاسفانه ببیندگان ناآگاه تحت تاثیر این روش قرار می گیرند.

  وی با توجه به گردانندگان و طراحان این رسانه افزود: به همین راحتی شخصی را از فرهنگ غنی خودش تهی می کنند و با روش دیگری فرهنگ جایگزین را به خورد او می دهند.

  پرهیزگار تصریح کرد: این عملکرد در برخی برنامه ها ،سطحی و اصطلاحا زیر پوستی و گذرا تاثیر می کند و در برخی موارد به صورت عمقی و ریشه ای تاثیر گذار است است.

  این کارشناس خانواده ادامه داد: در سریال های ماهواره اگر دقت کرده باشید طی چندین قسمت اولیه سریال ها شخصیت های انتخاب شده برای این هدف بزرگ با فرهنگ شرقی معرفی می شوند و اگر شخصیت سریال زن باشد قطعا زنی است باوقار، مهربان، منظم، مادری است مهربان، همسری است دلسوز، دختری است عفیف و نجیب، و در عین حال زنی زیبا که بسیار ملیح سخن می گوید و به عبارتی اینگونه به مخاطب القا می شود که در این سریال ها زن خوب زنی است زیبا رو و نیکو می باشد.

  پرهیزگار تأکید کرد: همین جاست که زیبایی را به عنوان یک اصل اساسی و مهمترین و برترین ویژگی یک زن معرفی می کنند کما اینکه می بینیم مخاطب نیز تحت تاثیرات منفی و تبلیغات ، زیبایی را مهمترین ویژگی یک زن در این سریال ها برای مخاطب معرفی می کند.

  این کارشناس خانواده ضمن اشاره به شخصیت های متفاوت سریال های ماهواره ایی افزود: چنانچه شخصیت سریال های ماهواره ای مرد باشد قطعا مردی فداکار، خوش اخلاق، با جذبه و به حدی اهل کار و تلاش و قدرتمند و نیز باطبع خوش قد و قامت و خوش پوش است که مخاطب را با این ویژگی ظاهری جذب می کند.

  وی در ادامه افزود: سریال های ماهواره ای با هر جنسی و شخصیتی که نمایش داده می شود تمام و کمال هستند و نمی توان ویژگی های خوب آنها را انکار کرد به خصوص اینکه با انتخاب چهره مناسب، لباس زیبا، رنگ های فریبنده و کلام ملیح برای دیگران به صورت دیداری و شنیداری برای مخاطب و ببینده تصویر خوبی ایجاد می کند.

  پرهیزگار تصریح کرد: با چنین ترفند های تصویری ببینده کاملا شیفته شخصیت مذکور سریال های ماهواره ای می شود و پس از چندین قسمت که این شخصیت ها به خوبی در دل و ذهن ببینده جا باز کرد جایگاه بالایی را در مخاطب پیدا می کند و دقیقا در همین زمان اولین خطا در کردار و رفتار این شخصیت رخ می دهد.

  وی گفت: در این هنگام یک عمل و یا یک کلام ضد دینی بروز می کند و یا یک عمل غیر اخلاقی مثل خیانت به همسر نمایش داده می شودکه این در سریال های ماهواره ای به وفور دیده می شود که جهت ترویج و عادی سازی روابط دوستی دو جنس مخالف انجام می شود.

  این کارشناس خانواده در ادامه افزود: در این هنگام است که در ذهن مخاطب یک تعارض خاموش ایجاد می شود چرا که قبلا با جادوی رنگ و تصویر قوه ی تشخیص و ادراک ببینده مسخ شده است.

  وی افزود: شاید این تعارض خاموش مخاطب می توانست با قوه ی تفکر به نتیجه صحیح برسد اما قبلا قوه ی تفکر با همان لذت بصری از او گرفته شده است.

  پرهیزگار تصریح کرد: در این بین مخاطب با شخصیتی در ماهواره مواجه می شود که در نهایت کمال با مشخصه های دینی و فرهنگی یک زن یا مرد خوب تطابق دارد به جز از نظر ظاهر ولی از طرفی دیگر یک عملکرد ناپسند از وی مشاهده می کند و چون قدرت آن را ندارد که با احساس خود مبارزه کند و شخصیت والای ذهن خود را تخریب کند پس آموزه های فرهنگی و دینی خود را محکوم می کند

  وی گفت: این اولین شکافی است که در زنجیره اطلاعاتی محفوضات دینی و فرهنگی ملی اوست که به خود تلقین می کند (اشکال ندارد، اشتباه می کنم ، با نامحرم صحبت کنم، دروغ بگویم،با نامحرم نگاه کنم، )و کمی آزاد تر و راحت تر با مسائل برخورد می کند.

  وی ضمن اشاره به یکی از برنامه های پربیننده ماهواره ادامه داد: در یکی از برنامه های ماهواره ای با نام آکادمی گوگوش خواننده تربیت می شود و سابقه این آوازه خوانهای پرآوازه با یکدیگر در مسابقه ای به رقابت می پردازنند که در یک مورد از فرد محجبه استفاده می شود که در بیشتر اوقات شخص پیروز، محجبه و با پوشش اسلامی است در صورتی که خانم گوگوش جزء مخالفان صد در صد حجاب است

  این کارشناس خانواده یادآور شد: شاید کمتر کسی متوجه این تناقص شده باشد چرا که یکی از اهداف از پیش تعیین شده در این برنامه همین است که آرام آرام به ببینده القا می کنند که یک فرد همزمان محجبه، مسلمان و خواننده باشد.

  وی در پایان خاطرنشان کرد: طی چندین سال گذشته این نوع برنامه ها با دست گذاشتن بر احساسات دینی مردم تفکرات و اساس اعتقادات و ریشه های فرهنگی و دینی ما را به زیر سوال کشانده است

  تاریخ انتشار: ۰۶:۴۴:۰۳ | چهارشنبه, ۱۸ / تیر / ۱۳۹۳ هدف, مدیریت, ماهواره, سریال, خانواده, بهبهان,
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.