Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • گزارش خبرنگار عصر بهبهان در بازدی از روستا های زیدون

  قصه نداشته های زندگی روستائیان سردشت زیدون/ درد های فراموش شده

  عصر بهبهان : ترک تحصیل کرده بود چون هزینه اش را نداشتن ، مادرش می گفتند دیروز دختر کوچکش بهانه یک پرتقال می گرفت در خانه نبود و نمی دانستم چطور برایش تهیه کنم و در آخر شرمنده شدم.


  وضعیت اسفبار زندگی روستائیان زیدون ، زندکی کسانی که شکم خود را با نان و لقمه ای نگه میدارند و صورت خود را با سیلی سرخ می کنن تا حفظ آبرو شود، ولی تا کی باید چنین باشد و زندگی خود را سپری کنن.

  ناله های مادری در یکی از روستاهای زیدون همچنان به گوش می رسد، دختری دارد که وقت ازدواجش هست و شوهری بیمار که بر اثر بیماری زمین گیر شده است و بچه هایی که امید و روشنی خانه اش است.

  زندگی می کنند و صدایشان در نمی آید. به کمک همسایه ها شب را زمین می گذارند و به امید فردا دل خوش کرده اند که کدام همسایه لقمه ای نان برایشان تهیه کند.

  چنان فشار مالی بر آنها مضاف شده است که سردی خانه برایشان احساس نمی شود و عادت کرده اند به نداشتن چراغی و شمعی و فانوسی برای روشنی خانه اشان.

  از ابتدا که وارد منزلش می شویم یک جای سالم در این منزل نسیت همه ترک خورده و از همه وا شده ، موکت پاره ای در کف خانه اش انداخته و شب را روی همان موکت در کنار خانواده اش سر می کند.

  این اولین و آخرین خانواده نیست که در روستا های سردشت زیدون این چنین هستند، نه تحت پوشش کمیته امداد و نه بهزیستی، بلکه تحت عنایت ویژه حضرت حق تعالی است که نفس می کشد و زندگی اش را بدون قسط و ماشین آخرین سیستم و خانه ی ویلای و دغدغه های وام و شرکت به سر می کند.

  به همراه مسئول موسسه بوی بهار زیدون وقتی وارد منازلی شدیم که امیدشان به یارانه سر ماه بود و زندگی خود را با آن سپری می کردند امروز می گفتند فشار های اقتصادی ناشی از قبوض برق و آب دیگر یارانه ای برایمان باقی نگذاشته است.

  بچه هایی که مدرسه ندارن و لباس های تنشان پوسیده و امید به لنگ دمپایی پاره ای که هر روز یک جایش را می دوزد تا یک قدم بیشتر راه بروند.

  مسئول موسسه بوی بهار زیدون می گفت: این مردم پاک و بی آلایش و ساده ، راهت زندگی می کنند ولی این راهتی به دلیل عادت آنان به این درد هاست به این مشکلات است و به این نداشته هایی است که امیدی به داشتنش ندارند.

  ترک تحصیل کرده بود چون هزینه اش را نداشتن ، مادرش می گفتند دیروز دختر کوچکش بهانه یک پرتقال می گرفت در خانه نبود و نمی دانستم چطور برایش تهیه کنم و در آخر شرمنده شدم.

  آن یکی می گفت دختر کوچکم وقتی بچه های کوچه را که می بیند بهانه می گیرد، بهانه پول نه بهانه یک عروسک ، بهانه یک روسری یا یک آبنبات را می گیرد.

  دیگری می گفتن کسانی که فراموش کرده اند درد چیست و مشکل کجاست امروز به خیال راهت خود منتظر اضافه کاری و ماموریت هایشان هستند و نمی دانند شکم گرسنه خوابیدن و شرمنده خانواده شدن یعنی چه .

  حرف هایی از جنس سادگی و صداقت و سخنانی از جنس زخم و درد و نداشتن که با دیدن خانه هایی فرسوده و خراب و سرد به فراموشی سپرده می شود.

  به هر خانه ای که مراجعه می کردیم تصویری از رنج بود و خاموشی، سختی بود و فراموشی ، عشق بود و سکوت،بی آلایش بود و قشنگ ولی همچنان استوار و پایدار ایستاده بود تا بگوید شاید .......

  مسئول موسسه بوی بهار زیدون می گوید 300 عضو داریم و هر ماه مقداری ارزاق توسط خیرین منطقه به آنها داده می شود که شاید به یک هفته این خانواده هم بسنده نکند.

  مسئول موسسه بوی بهار زیدون در ادامه می گفت: تعداد زیادی از خانواده های مستضعف و ضعیف چشم انتظار هستند که عضو این موسسه شوند ولی در توان این موسسه نیست که بتواند بیشتر از ظرفیت خود را جذب کند.

  او در ادامه ضمن اشاره به مشکلات و مشکلات روستائیان بیان داشت: همه ما می دانیم مشکلات هست ولی لمس نکرده ایم و فراموش کرده ایم که افرادی هستند که دغدغه نداشتن را دارند.

  مسئول موسسه بوی بهار زیدون می گفت: خانواده هایی که بخاطر نداشتن جهیزیه دخترانشان در خانه زمین گیر شدن و منتظر هستند کسانی که بی سرپرست هستند و یتیم دارند و به دنبال روزنه امید هستند.

  مسول موسسه بوی بهار زیدون در پایان از همه مردم درخواست نمود چنانچه می خواهند به این موسسه جهت کمک به خانواده هایی که از نظر مالی سخت دچار مشکل هستند به این موسسه مراجعه یا تماس یا اینکه با شماره تماس 09167003408 و یا شماره حساب بانک کشاورزی 627380933 کمک های خود را واریز نمایند

  گزارش از حسین محمدی فرد خبرنگار سردشت زیدون

  تاریخ انتشار: ۱۱:۳۸:۲۹ | چهارشنبه, ۱۰ / دی / ۱۳۹۳
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.