Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • شناسنامه طبیعت دیارم ارجان ، نخل و زیتون است یا نخل زینتی + سند

  عصر بهبهان : عصر بهبهان: اگر واقعا دوستار محیط زیست هستند و قصد دیگری ندارند چرا در زمان قطع درختان در زمان مسئولیتشان اعتراض نکردند یا زمانیکه درختان روبروی فرمانداری قطع شد چیزی نگفتند و یا زنجیره ای انسانی در کنار سنگ شکنی که 2000 درخت را درکنار خود تخریب کرد تشکیل ندادند . آیا آن درختان بی هویت و بی شناسنامه بودند و درجه دوم که از کنارشان بدون اهمیت گذشتند  در پی مصوبه ای که کمیسیون نهضت سبز به تصویب رساند و قرار شد که بنا به مشکلاتی که درختان مسیر مراحل تا جوانمردی برای مبلمان شهر و همچنین مسدود نمودن مسیر فاضلاب بوجود آورده بودند این درختان قطع شوند و در جایی دیگر چندین برابر درخت کاشته شود تا همه ثابت کنیم که قطع درختان فقط برای مصالح شهر بوده نه چیزی دیگر.

  این اتفاق در تاریخ 29 /4 /93 و طی جلسه ای با حضور جمعی از مسئولین شهر افتاد که در آن مجموعه تنها آقایان گلکار از شورای شهر و شیرعلی از محیط زیست مخالف  آن بودند و بنا بر دموکراسی به رای اکثریت تمکین شد و تصمیم بر قطع درختان این مسیر گرفته شد.

  ناگفته نماند که این اتفاق در زمان سرپرست قبل یعنی مهندس دایی زاده و به پیشنهاد شهرداری گرفته شد و مصوب شد که  با درخواست شهرداری در رابطه با قطع درختان بلوار عدالت حد فاصل فلکه جوانمردی تا فلکه مراحل مشروط به واکاوی و جایگزین کردن گونه های مناسب موافقت گردید .متذکر گردید که قبل از کشت هر گونه درخت و درختچه کانال زیرین آن بررسی شده و در صورت نیاز ، اصلاح ، لایروبی و تعمیر گردد.

  پس از این مصوبه هیچ اعتراضی نشد تا اینکه در زمان شهردار جدید تصمیم به اجرای مصوبه قانونی گرفته شد . اما برخی افراد که منتظر فرصت بودند این موضوع را بهانه ای قرار دادند تا اولا شهردار را تخریب نمایند (که مجری مصوبه در دوره شهردار قبل بودو هیچ گناهی نداشت) . ولی ناجوانمردانه تخریب شد و با عنوان حلقه گمشده از وی یاد شد و می نویسند "موضوع از آنجا خنده دارتر ( کارم از گریه گذشت است بدان می خندم) می شود که نه شهردار از این ماجرا خبر داشته و نه اعضای شورای شهر !! شهرداری که به حلقه گمشده پیشرفت شهر معروف است. حال این حلقه ی گمشده، خود را به واسطه ی بی خبری از ماجرا، تبرئه می کند".

  سوال من این است که تا الان هیچ درختی در شهر بهبهان قطع نشده بود و این اولین بار بود که قطع درختی اتفاق افتاد که این همه هیاهو به پا شد و شهرداری که مصوبه ای قانونی را اجرا کرده آن هم مصوبه ای که به درخواست شهردار قبل بوده این همه مورد هجمه قرار گیرد ؟

  اگر قرار باشد کسی مواخذه شود اولا شهردار قبل آقای دایی زاده است که این درخواست را داشته و ثانیا باید شورایی هایی مواخذه شوند که یا مطلع از این درخواست شهردار بوده اند و دم نزدند یا اصلا اطلاع نداشتند که در واقع وظیفه ذاتیشان را انجام ندادند که در هر دو صورت مقصر این اتفاقند .

  شق دوم قضیه تخریبهایی است که به برخی دوستداران محیط زیست و مسئولین محیط زیست وارد می شود و آنها را مسبب این اتفاق می دانند . در صورتیکه تنها دو نفر در جلسه کمیسیون نهضت سبز مخالف قطع درختان بوده که یکی آقای شیر علی رئیس اداره محیط زیست و دیگری هم آقای گلکار از شورای شهر بوده اند .

  پس چه می شود که دقیقا کسانی مورد مواخذه و تخریب قرار می گیرند که کمترین تقصیر را داشته اند . می نویسند شورایی که اطلاع نداشته . در صورتیکه عضوی از شورا در جلسه بوده و مخالفت هم کرده . در جایی دیگرمی نویسند "جالب اینجاست طلایه داران و مدعیان محیط زیست نیز در جلسه سکوت اختیار کرده اند" در صورتیکه دوستداران محیط زیست جزء مخالفین طرح بوده اند.

  جالبتر اینکه برخی افراد که خود را دوستدار محیط زیست می دانند، تهدید به ایجاد زنجیره انسانی در برابر درختان باقیمانده می کنند و این درحالیست که این شخص در زمانیکه در پروژه فاضلاب مسئولیت داشت در خصوص قطع درختان هیچ عکس العملی نشان نمیداد ولی حال که دیگر مسئولیتی ندارد اینچنین فریاد درختان کشته شدند سر می دهد!!

  اگر واقعا دوستار محیط زیست هستند و قصد دیگری ندارند چرا در زمان قطع درختان در زمان مسئولیتشان اعتراض نکردند یا زمانیکه درختان روبروی فرمانداری قطع شد چیزی نگفتند و یا زنجیره ای انسانی در کنار سنگ شکنی که 2000 درخت را درکنار خود تخریب کرد تشکیل ندادند . آیا آن درختان بی هویت و بی شناسنامه بودند و درجه دوم که از کنارشان بدون اهمیت گذشتند!

  حال برگردیم به موضوع اصلی یعنی دلیل قطع درختان خیابان عدالت که هم نمای ناموزونی با دیگر قسمتهای بلوار داشت و هم مشکلاتی را برای کانالهای فاضلاب بوجود آورده بود.
  این درختان به یکباره به عنوان شناسنامه بهبهان معرفی شدند و همه جا پرکردند که شناسنامه شهرمان را نابود کردند.

  می پرسم از کجا این شناسنامه شهر را آوردید این درختان که اصلا بومی بهبهان که هیچ بومی ایران هم نیستند اگر واقعا به دنبال شناسنامه دار کردن طبیعت شهرمان هستید به تاریخ رجوع کنید تا بدانید که شناسنامه طبیعت دیارمان ارجان ، نخل و زیتون است.
  مرحوم عمویم استاد علی خادمیون در مقدمه کتاب "ارجان دیار نخل و زیتون" می نویسد"کتاب حاضر را (ارجان دیار نخل و زیتون) نامیده ام زیرا اغلب تاریخ و جغرافیا نویسان گذشته بیشترین و معروفترین محصول این شهر را خرما و زیتون نام برده اند.

  همچنین ناصر خسرو در کتاب سفر نامه از ارجان سخن به میان می آورد و می نویسد
  "ارجان شهری بزرگ است و در او بیست هزار مرد بود.و بر جانب مشرقی آن رودی آب است که از کوه در آید.و به جانب شمال آن رود،چهار جوی عظیم بریده اند و آب از میان شهر به در برده ، که خرج بسیار کرده اند و از شهر بگذرانیده ، و آخر شهر بر آن باغها و بستانها ساخته. و نخل و نارنج و ترنج و زیتون بسیار باشد. وشهر چنان است که چندانکه بر روی زمین خانه ساخته اند ، در زیر زمین هم چندان دیگر باشد.و در همه جا در زیر زمینها و سردابها آب میگذرد. و تابستان مردم شهر را به واسطه آن آب ، در زمینها ، آسایش باشد.و در آنجا از اغلب مذاهب ، مردم بودند ، ومعتزله را امامی بود که او را ابوسعید بصری می گفتند.مردی فصیح بود و اندر هندسه و حساب دعوی می کرد.  و مرا با او بحث افتاد و از یکدیگر سوالها کردیم و جوابها گفتیم و شنیدیم در کلام و حساب و غیره"
  بله دوستان شناسنامه طبیعت ما اینهاست . نخل و زیتون نه نخل زینتی . البته هر درختی ارزش خود را دارد ولی تا زمانیکه بازیچه برحی مدعیان محیط زیست قرار نگیرد و مورد سوء استفاده نباشد .

  اگر هم به دنبال شناسنامه دار کردن طبیعت شهرمان هستیم همت کنیم و در نهضتی فراگیر تصمیم به احیای دوباره زیتون بگیریم  تا دوباره خواهر گمشده نخلهای شهرمان را در کنارش نشانیم و بهبهان را هم همچون ارجان دیار نخل و زیتون کنیم .


  تاریخ انتشار: ۱۱:۲۸:۴۸ | پنجشنبه, ۲۴ / مهر / ۱۳۹۳
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.