Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 4.5/5 ستار ها) تمامی آرا: 2
 • کمی وسعت دانشگاهم را وسیع تصور کنم یا کمی وسعت رشته هایش را

  عصر بهبهان : ورق میزنم صفحات همایشهایی که در شهرم به خاطر دارم و چه مست از القاب و کنیه هایی می شوم که به من نوعی بهبهانی نسبت داده می شد. ای ارگانی کهن ، ای از نسل وحید بهبهانی ها ، استقامتت در ابعاد آریو برزن ، روشن مهرت به روشنی مهر و حلقه قدرتت نشان تمدن و بزرگی ؛ ای مردمان نخبه و ای روشنفکران فهیم ، ای از نسل سرداران و صدها از این افتخارات را به خاطر می آورم و در خیال خود خوشم


  کمی وسعت دانشگاهم را وسیع تصور کنم یا کمی وسعت رشته هایش را

  ای آدمها که بر ساحل نشسته،  مست و خندانید ، یک نفر در آب دارد می سپارد جان به فریادم برس
  ورق میزنم صفحات همایشهایی که در شهرم  به خاطر دارم و چه مست از القاب و کنیه هایی می شوم که به من نوعی بهبهانی نسبت داده می شد.

  ای ارگانی کهن ، ای از نسل وحید بهبهانی ها ، استقامتت در ابعاد آریو برزن ، روشن مهرت به روشنی مهر و حلقه قدرتت  نشان تمدن و بزرگی ؛ ای مردمان نخبه و ای روشنفکران فهیم ، ای از نسل سرداران و صدها از این افتخارات را به خاطر می آورم و در خیال خود خوشم!!

  عادت کرده ایم به گذشته خود ببالیم و حال و آینده خود را تباه کنیم

  تصمیم گرفتم بر بال اندیشه از گذشته به حال سفر کنم  چرا که سفرهای این دیار مگر با بال اندیشه میسر شود که نه راه شوسه ای موجود است و نه هواپیمای تیز پروازی!!

  هر چه از بالا به شهرم مینگرم کمتر نخبگان به چشمانم می آیند ، شاید از مصلح نبودن چشمانم است که دانشگاههای خود را اینچنین ریز می بینم  و کم وسعت ،نمی دانم کمی وسعت فیزیکی را وسیع تصور کنم یا کمی وسعت رشته های ارشد و دکترا را ؛ البته فرقی هم نمی کند ، چون من بهبهانی تاریخی بس کهن و غنی دارم که تمامی این کاستیها را در خود حل خواهد نمود و جوان بهبهانی از اینکه برای تحصیلات تکمیلی راهی شهرهای دور و نزدیک! شود به یاد همان گذشته غنی حسرت نخواهد خورد.

  عجیب چشمانم از بالا دانشگاههای شهرهای اطرافم را بزرگ و وسیع می بیند یعنی چشمانم تیزبین تر شده یا واقعیت چنین است ، چرا چشمانم خواب و خیال خوشم را آشفته می کند ، می خواهم هنوز در خواب و خیال گذشته خود خوش باشم ، افسوس که رشته های فراوان تحصیلات تکمیلی در دانشگاههای رامهرمز ، امیدیه ، دهدشت و گچساران ذهنم را آشفته کرده و ترس ازآن دارم که  سبقت دانشگاه های شهرهای دیگری چون لیکک (بهمئی) به کابوس شبهایم تبدیل شود ؛ اما نه ، هر چه باشد لیکک از شهرهای دیگر نزدیکتر است و تحصیل در لیکک مشقات کمتری از لحاظ بعد مسافت دارد ، به بهبهان که امید چندانی نیست.

  یادم می آید زمانی از فرماندارمان پرسیدم که یکی از زیرساختهای پیشرفت در شهرستان وجود فرودگاه است  و همین نقل و انتقال سریع باعث ورود نخبه های شهرستان و دیگر نخبه های کشور به دیارمان خواهد شد و نهایتا رتبه علمی دانشگاههایمان بالا خواهد رفت و آنگاه فارغ التحصیل کارشناسی ارشد و دکترای رشته های مختلف را در بهبهان خواهیم دید .بله بر بال اندیشه می شود به سرعت به آینده سفری خوش آیند داشت ولی واقعیت این است که اینها همه با یک فعل خواستن و یک همدلی دسته جمعی امکان پذیر خواهد شد ، کافیست بخواهیم  و غمخوار شهربهبهان باشیم و البته گذشته خود را هم از یاد نبریم.


  تاریخ انتشار: ۲۲:۳۳:۲۷ | شنبه, ۲۲ / شهریور / ۱۳۹۳
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.