Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • مشکلات اساسی در مسیر توسعه شهرداری و شهر بهبهان چیست ؟ راهکار کدام است؟

  عصر بهبهان : بهبهان، بهبهان است و نه جایی دیگر و باید نسخه ای پیچیده شود که منحصر به خصوصیات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی همین شهر باشد و مسلم است که نمی شود با نسخه ای که در تهران، یا هر شهر دیگری اجرا شده انتظار توسعه در بهبهان را داشت
  یکی از مطالبی که همواره جزء مطالبات اولیه شهروندان بهبهان از شهرداران منتخب طی ادوار مختلف بوده، بحث توسعه وآبادانی بهبهان می باشد. و در این راستا مقالات متعددی در نشریات محلی و سایت های شخصی نوشته شده و هر کس به سهم خویش راه های رسیدن به توسعه را به مسئولین خصوصا شهرداران منتخب گوش زد نموده است. البته که راهکارهای توسعه در مکاتب مختلف جامعه شناسی قابل تامل هستند، اما آنچه مسلم است اینست که بهبهان، بهبهان است و نه جای دیگری و باید نسخه ای پیچیده شود که منحصر به خصوصیات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی  همین شهر باشد و مسلم است که نمی شود با نسخه ای که در تهران، یا فلان شهر اجرا شده توسعه را در بهبهان انتظار داشت. باید هرراه حلی با توجه به وضعیت موجود اجتماعی، سیاسی و فرهنگی شهرمان مطرح گردد. توسعه یک پروسه ای است که نیاز به همگرایی همه نیروها و استعدادها وگذر زمان دارد.

  امروز بهبهان بیش از هر عامل دیگری تحت تاثیر رویه نامناسب سیاسی کاری است

  ریشه همه مشکلات را باید در این مساله سیاسی کاری جویا شویم. در شهرهای توسعه یافته استانمان همانند دزفول همیشه اختلاف سلیقه هست ولی وقتی بحث از منافع شهرستان به میان می آید اختلاف سلیقه ها رنگ می بازند  و همه یک صدا منافع شهرشان را طلب می کنند چیزی که در شهرمان فقط یک آرزوست . مسائلی همچون، چپ یا راست بودن عقیده سیاسی افراد، بومی یا غیر بومی بودن و ده ها مسئله ریز و درشت دیگر همواره جزءموانع اصلی توسعه در شهرمان بوده است. امروز مردم بهبهان مستحق داشتن خیابان های باریک، پرترافیک و خاک آلود نیستند. امروز مردم بهبهان سزاوار شهری با این همه معضلات نیستند، مردم عادی چه گناهی کرده اند که باید تاوان این مسائل را بپردازند. ضمنا باید یادآور شد که توسعه امری نیست که یک شبه ایجاد شود هم نیاز به منابع مالی دارد و هم نیاز به آرامش اجتماعی و مودت بین نیروها، امروز که باز از نقطه صفر شروع کرده ایم مشق خود را درست بنویسیم و به فکر توسعه  شهرستان باشیم.
  اجازه بدهیم شهر در یک فضای آرام و توام با سلامت اخلاقی به روند خودش ادامه دهد، امروز مهندس پیدایش درد مردم را به خوبی احساس کرده که با ضمانت قرار دادن اعتبار و آبروی خود وارد این عرصه شده است، اگر امروز بنا به هر دلیلی که شاید بیشتر رنگ و بوی اختلاف سلیقه داشته تا چیز دیگری همه اعضای شورا به ایشان رای مثبت نداده اند او شهردار همه اعضای محترم شوراست و در واقع تمامی مردم بهبهان از بومی و غیر بومی، تمام کسانی که در جغرافیای اجتماعی،سیاسی و فرهنگی بهبهان سکونت دارند پشت سر مهندس پیدایش قراردارند. شهر همانند یک گلیم چهار گوشه است و توسعه آن از عهده یک نفر برنمی آید،

  پس از همدلی و فعل خواستن در مسئولین همکاری آحاد مردم است که باعث پیشرفت و آبادانی شهرمان خواهد شد .اگر خود شهروندان نسبت به زیبایی و توسعه شهر بی تفاوت باشند و نتوانند یا خدای ناکرده نخواهند که در این پروسه ، شهرداری و اعضای محترم شورا را یاری رسانند باز هم شاهد شکست خواهیم بود، بارها در تبلیغات مختلف شنیده ایم که شهر ما خانه ماست، همه ما باید دست در دست هم دهیم به مهر و شهر خویش را کنیم آباد، بحث نظافت شهر یک بحث بهداشتی و اجتماعی است همه شهروندان باید نسبت به این مقوله احساس تکلیف و وظیفه نمایندمطمئن باشید که فرزندان ما از ما بزرگترها یاد خواهند گرفت . لذا باید هر خانواده خودش را در بحث نظافت محیط اجتماعی سهیم بداند و یاور کارگران زحمت کش بخش تنظیف باشند. درست است که جوبهای اکثر مناطق شهر مملو از آلودگی است، درست است که سطح عمومی شهر خاک آلود است، قطعا متوجه هستید که بخشی از آن محصول طرح جامع فاضلاب است که باکندکاریهای خود این وضعیت را به وجود آورده اما نباید ارزش واعتبار این طرح عظیم را در آینده نادیده بگیریم.

   اما می شود انشالله با نظارت دقیق شهردار جدید نسبت به تسریع درروند این پروژه و همچنین تغییرشیوه اجرا شاهد آسیب کم تری نسبت به این قضیه باشیم و طرف دیگر قضیه که مهمتر است همکاری شهروندان در رعایت بهداشت عمومی است، هر کس به نوبه خود اگر در دفع و جمع آوری زباله های عمومی رعایت مسائل بهداشتی را نماید قطعا مشکلات کمتر خواهد شد.
   یکی از مسائلی که امروزبعنوان چالش اصلی شهرداری و شهرداران در اذهان عمومی مطرح می شود اینست که اگر شهرداری نمی تواند خوب خدمت رسانی کند به سبب اینست که  شهرداری گریبانگیر مشکلات مالی است، اینست که شهرداری درآمد ثابت و پایدار ندارد و نهایتا اینست که دلیل همه مشکلات  و گرفتاریها در کمبود بودجه و اعتبار است.

  مشکلات شهرداری فقط مسائل مالی نیست

   در این جا لازم می دانم جهت اطلاع شهروندان عزیز عرض نمایم سقف اعتبارات دولتی محدود است و سهم اعتبارات استانی بهبهان امسال سالانه دو میلیارد و چهار صد میلیون تومان می باشد. و اگر بخواهیم شهرداری به امید حل کردن مشکلات شهرمان با این اعتبارات باشد کلاهمان پس معرکه است و نباید امیدی به توسعه داشته باشیم. اما به جرأت عرض می کنم حتی اگر پول کافی در اختیار شهرداری قرار می گرفت باز این مشکلات پابرجا بود، دلیل آن هم ضعف نظارتی و مدیریتی این ارگان است، شهردار باید مدیر باشد باید  توان نظارتی و مدیریتی داشته باشد.

   باور بفرمائید ما در دوره های قبل کم بودجه صرف توسعه بهبهان نکرده ایم اما مشکل جای دیگر ی بوده ، وقتی به عنوان مثال بودجه ای صرف احیاء بهسازی فضای سبز می گردد و تمامی بلوارها و پارک ها لوله گذاری آب قطره ای می گردد، وقتی در تمامی بلوارها نهال جدید کاشته می شود پس چرا باید پس از مدتی همگی خشک و از بین بروند؟ برخی می گویند هوای بهبهان گرم است و این سبب ناسبزی بلوارها و چمن زارهاست، اما شهروندان عزیز سری به محوطه سبز اداره مارون در جاده سیمان بزنید مگر این فضای زیبا در همین آب و هوا به وجود نیامده چرا درختان آن به موقع اصلاح می شوند چرا چمن زار آن سرسبز و با طراوت است، به خدا باور بفرمائید همه مشکلات ما مالی نیست، وقتی جوبهای سطح شهر لایروبی می شود .و گل و لای آن در همان محل برای مدت ها می ماند و باز مجددا وارد جوبها می شود آیا این به مشکلات مالی برمی گردد. باور بفرمائید شهرداری بهبهان می تواند بایک مدیریت صحیح و کارشناسی در آینده بسیار نزدیک بر تمامی مشکلات مالی خود فائق آید چرا که منابع کسب درآمد در شهرداری بهبهان بسیار زیاد است، و در این مقاله مجالی برای نام بردن آنها نیست.

  ساختار شهرداری باید تغییر کند

   یکی دیگر از مشکلات اصلی شهرداری بهبهان مشکل ساختاری است، در کل ساختار شهرداری بهبهان بیمار است. باید شهردار جدید تابوشکنی کند، باید ساختار شهرداری را یک بار برای همیشه دگرگون نماید. متاسفانه شهرداری بهبهان در شرایطی که شهرداری های شهرهای کلان به صورت الکترونیکی اداره می شوند هنوز به صورت سنتی و قدیمی اداره می گردد. در شهرداری بهبهان شیوه مناسبی برای بایگانی و نگهداری پرونده های افراد وجود ندارد و این یکی از مشکلات اصلی شهروندان است. در شهرداری بهبهان هنوز عوارض و مالیات های شهروندان به صورت دستی و سنتی محاسبه می گردد و از طرفی مردم احساس خوشایندی در پرداخت آن نمی نمایند، باید قطعا یکی از اولین کارهای شهردار جدید ایجاد یک ساختمان جدید و مدرن برای شهرداری باشد .
  دومین کار راه اندازی اتوماسیون اداری شهرداری است، و در مراحل بعدی کاستن از مراجعات مستقیم و حضوری مردم در شهرداری است که همگی این مراحل ذکر شده قابل اجرا و پیگیری هستند.
   مشکل بعدی شهرداری مدیریتی و نظارتی است، شهردار بهبهان متاسفانه بیشتر وقت خودش را صرف دیدار و بحث و گفتگو با شهروندان می کند و مردم علاقه مند هستند بیشتر مشکلات خود را از طریق دیدار حضوری با شهردار حل و فصل نمایند و همین عامل سبب می گردد که شهرداری دچار روزمرگی شود و نتواند پیگیر مسائل مهم و اساسی باشد. با انتصاب معاونین و کارشناسان زبده شهردارمی تواند تفویض اختیار کند و خود در حال برنامه ریزی با اعضای محترم شورا برای یافتن راه حل های اساسی باشد. اعضای محترم شورا هم دچار همین روزمرگی شده اند. اکثر مراجعات مردم به شوراها هم پیرامون تخفیف عوارض و مالیات ها می باشد و این رویه مناسبی نیست. پاسخگو بودن مسئولین دوایر و نواحی به شهردار و معاونین وی باید مصرانه پیگیری شود و معاونین به جای در اتاق نشستن و درب را روی خود بستن، باید مدام در حال سرکشی به مناطق مختلف و نظارت به عملکرد پرسنل باشند. قطعا اگر هر کارمند یا مسئولی به این نتیجه برسد که مافوق او پیگیر ریز مسائل است دقت و توجه بیشتری صرف کار خودشان خواهند نمود و عکس آن هم صادق است.

  واگذاری بخش هایی از  خدمات شهرداری همانند فضای سبز و تنظیف به صورت حجمی به بخش خصوصی می تواند بار زیادی از روی دوش شهرداری بردارد و از جهت مالی به نفع شهرداری بوده و هم سرویس دهی بهتری برای شهروندان صورت می گیرد. این ها تنها بخشی از برنامه های آتی شهردار جدید می تواند باشد و امید داریم حال که باز از نقطه صفر شروع کرده ایم همگی مسئولین و شهروندان دست در دست هم بگذاریم و ضمن احترام به وظایف و حقوق شهروندی همه شهروندان ، هر کس به وظیفه ای که برایش تعریف شده به نحو احسن عمل نماید.

  نکته آخر

  البته هم دلی و یک صدایی هیچگاه نباید به معنای سرپوش گذاشتن بر نواقص و عملکردهای نا مناسب و نا درست تلقی شود . که این تفکر خود سدی عظیم در راه توسعه شهرستان خواهد بود . هر جا انتقادی بر کار مسئولی وارد بود و نگفتیم بدانیم که باز مسیر را اشتباه رفته ایم و کاری از پیش نخواهیم برد . با این دیدگاه امیدواریم با همدلی و تلاش مسئولین و مردم  پلکان توسعه را یک به یک بالا رویم.
  به امید بالندگی و توسعه واقعی و پایدار شهرستان دارالمومنین بهبهان       

  تاریخ انتشار: ۱۵:۲۶:۳۸ | دوشنبه, ۲۰ / مرداد / ۱۳۹۳ شهرداری بهبهان, شهردار جدید بهبهان, مهندس پیدایش
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.