Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان بهبهان گفت:

  گل نرگس بعنوان نماد شهر بهبهان باید حفظ گردد.

  عصر بهبهان : نرگس بهبهان در ازمنه قدیم دشتهای وسیعی از دامنه های کوه بدیل تا بخش تشان و تا حد شهر فعلی بهبهان را پوشش داده بود و چنان بوده است که وسعت آن را بالغ بر هفتصد هکتار دانسته اند که اکنون از آن همه دشت نرگس در بهبهان فقط 21 هکتار آن بجا مانده است


  به گزارش خبرگزاری عصر بهبهان  علی کارگرزاده در گفتگو اظهار داشت: گل نرگس گیاهی خودرو و دارای ریشه ای پیازی است که هر ساله با نزولات آسمانی در فصل پاییز شروع به سبز شدن کرده و رشد می کند
  وی ادامه داد:پس از طی دوره رشد فصل گل دهی این گیاه خودرو شروع شده که در فصل سرمای سال یعنی در دیماه و بهمن ماه شروع به رویش می کند .
  سرپرست اداره میراث فرهنگی بهبهان اضافه نمود: گل نرگس تنها گیاهی است که طبعش با هوای سرد عجین می باشد و هر چه سرمای هوا بیشتر باشد کیفیت آن بالاتر است.
  کارگر زاده تصریح کرد: نرگس بهبهان در ازمنه قدیم دشتهای وسیعی از دامنه های کوه بدیل تا بخش تشان و تا حد شهر فعلی بهبهان را پوشش داده بود و چنان بوده است که وسعت آن را بالغ بر هفتصد هکتار دانسته اند که اکنون از آن همه دشت نرگس در بهبهان فقط 21 هکتار آن بجا مانده است .
  وی افزود: مابقی بعلت فعل و انفعالات کشاورزی و پیشرفت صنعت و مکانیزه شدن از بین رفته است. به همین علت اداره جهاد کشاورزی بمنظور حفظ این گیاه بومی و ارزنده در ترویج کاشت آن و اعطاء خدمات به نرگس کاران شهرستان اقدام نموده است که تا کنون چندین مزرعه گل نرگس در نقاط مختلف بهبهان توانسته حفاظت کند.
  وی با اشاره به اشیاء بدست آمده از مقبره کیدین هوتران افزود: تعدادی دکمه طلا به شکل گل نرگس وجود داشته که خود گویای رازهایی در مورد رویش نرگس در این منطقه می باشد.
  کارگر زاده خاطرنشان کرد: در عرف عامیانه گل نرگس را ره آورد سفر با برکت حضرت امام رضا(ع) به طوس می دانند که شبی در بهبهان بیتوته فرموده اند و پیاز نرگس را برای برکت این منطقه به مردم این دیار هدیه فرموده اند.
  سرپرست اداره میراث فرهنگی بهبهان یادآور شد: گل نرگس بهبهان دارای چند نوع بوده که شامل نرگس پرپر- پنجه گربه ای- شهلا و مسکینک می باشد و بیشترین سطح زیر کشت آن به گل نرگس شهلا اختصاص داده شده است. اما از نظر کیفیت بو و عطر نرگس نوع مسکینک مرغوبتر می باشد.
  وی تاکید کرد: این گل با نام علمی نارسیس در صنعت عطرسازی استفاده وافری داردکه سالهای گذشته شرکتهای عطرسازی با خرید محصولات این نرگس زار از آن در تولیدات خود استفاده می نموده اند.
  کارگرزاده افزود: چند سال است که بعلت اینکه برای آن شرکتها مقرون به صرفه نبوده، محصولات رویشی این مزرعه گل پس از برداشت بصورت روزانه بسته بندی شده و به شهرهای تهران- اصفهان- تبریز- اهواز و دیگر شهرهای کشور جهت فروش در بازار فرستاده می شود.
  وی در ادامه افزود: گل نرگس بهبهان بعلت کیفیت بالایی که داراست در سال 1992 در جشنواره گل در کشور هلند بعنوان گل سرسبد دنیا شناخته شد.
  سرپرست اداره میراث فرهنگی بهبهان در پایان خاطرنشان کرد: این گل علاوه بر استفاده های صنعتی و تزئینی دارای خاصیت دارویی است که استشمام بوی آن برای رفع سرماخوردگی و دسردردهای شدید بسیار مفید می باشد

  تاریخ انتشار: ۱۵:۱۴:۲۲ | سه شنبه, ۳ / تیر / ۱۳۹۳ گل نرگس, کشاورزی, نرگس زار, محصولات, , بهبهان
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.