Print Friendly Version of this page pdf
نظرها: 0
0 0
 • (رتبه فعلی 0.0/5 ستار ها) تمامی آرا: 0
 • از عمو پورنگ تا صرفا جهت اطلاع ؛

  انتقاد دولت به چه مدل برنامه هایی است ؟

  عصر بهبهان : این روزها دیگر صحبت از انتخاب مجری ای که باید مقابل رییس جمهور قرار بگیرد نیست. این بار دولت به صورت مستقیم به پخش برخی برنامه ها انتقاد جدی داشته و حامیانش هم در سایتها ورسانه های خود به سراغ آنها می روند تا تغییراتی در سیاقشان اعمال کنند.


  انتقاد دولت به چه برنامه هایی است ؟ انتقاد دولت به چه برنامه هایی است ؟

  گروه سیاسی "ندای انقلاب"، حمید اسلامی/ از رسانه ملی اعلام شده بود که گفت و گوی زنده رییس جمهور با مردم و ارائه گزارش ۷۰ روز اول دوران کاری وی ساعت ۲۲ آغاز خواهد شد اما ساعت از ۱۰ و نیم هم گذشت و خبری نشد . بعد از آن این برنامه با بیشتر از ۴۵ دقیقه تاخیر روی آنتن رفت و فردای آن روز گمانه زنی ها راجع به دلایل این تاخیر و احتمال ایجاد شدن اختلافاتی بین دولت و صدا و سیما آغاز شد . این اولین باری نبود که رسانه با روحانی درگیر می شد اما همین مسئله سرآغاز بحثی شد که با گذشت حدود یکسال از زمان روی کار آمدن دولت جدید همچنان ادامه دارد. 
  این روزها دیگر صحبت از انتخاب مجری ای که باید مقابل رییس جمهور قرار بگیرد نیست . این بار دولت به صورت مستقیم به پخش برخی برنامه ها انتقاد جدی داشته و حامیانش هم در سایتها ورسانه های خود به سراغ آنها می روند تا تغییراتی در سیاقشان اعمال کنند . 
  انتقاد دولت به چه برنامه هایی است ؟ 
  برنامه صرفا جهت اطلاع تنها برنامه ای نبوده که اخیرا مورد انتقاد و هجمه حامیان دولت قرار گرفته است . ماجرای انصراف ندادن مردم از دریافت یارانه ها بیشتر از پیش دو نهاد دولت و صدا و سیما را به جان هم انداخته است . دولت در طول زمانی که از مردم خواسته بود از دریافت یارانه انصراف دهند ، هیچ گاه به طور شفاف و روشن بیان نکرده بود که چرا مردم باید این کار را انجام دهند و در مقابل چه مزایایی دریافت خواهند کرد . رییس جمهور هم نخواست در برنامه ای تلویزیونی به صورت مستقیم با مردم صحبت کند و از مشکلات اجرایی خود و دولت در زمینه پرداخت یارانه ها بگوید . تنها کاری که می توانست در این زمینه انجام شود تبلیغات مستقیم به صورت گفت و گو با مردمی بود که عنوان می کردند می خواهند از دریافت یارانه انصراف دهند . این کار در صدا و سیما با شدت زیادی در پی گرفته و اجرایی شد و همین مسئله باعث شد تحلیلگران مسایل اجتماعی و کارشناسان حوزه رسانه بیان کنند ، بمباران کردن مردم با حجم انبوه تبلیغات مطمئنا یکی از دلایل اصلی در زمینه شکست تبلیغات بوده است . 
  در هر صورت در حالیکه صدا و سیما و تعداد زیادی از رسانه ها دولت را متهم می کردند که به جای صحبت با مردم به زبان تهدید و ارعاب روی آورده و نتوانسته اطمینان و اعتماد آنها را برای انصراف از یارانه جلب کند، رسانه های حامی دولت نیز صدا و سیما را متهم کرده اند که به صورت عمدی دست به تبلیغات گسترده در این زمینه زده است و این شروعی دوباره برای اختلافات دولت و صدا و سیما بود. 
  یکی دیگر از قربانیان اختلافات دولت و مجلس برنامه چندین و چند ساله و البته بسیار محبوب کودکان عمو پورنگ بود . در این برنامه عموپورنگ حدیثی در مورد دروغ را برای کودکان توضیح می داد لذا کلیدی به کودکان نشان داده شد تا به آن‌ها بگوید که دروغ کلید همه گناهان است. 
  این موضوع حتی پس از توضیحات کارگردان برنامه نیز در رسانه های اصلاح‌طلب و دولتی منعکس شد و این‌بار نیز تیر انتقادات به عموپورنگ برخورد کرد. او دیگر هر روز به بچه های ایران زمین سلام نمی کند و برنامه او پس از سالهاپخش مستقیم ، قطع شد . 
  این بار صرفا جهت اطلاع 
  یکی دیگر از این برنامه ها برنامه صرفا جهت اطلاع است که به تازگی مورد انتقاد حامیان دولت قرار گرفته است . سایتهای خبری زیادی هر هفته با اشاره به بندهایی از متن این برنامه خبری از این برنامه و تهیه کنندگان آن و بعد ، ضرغامی رییس صدا و سیما انتقاد می کنند. 
  درآخرین مورد یک مصاحبه از نعمت زاده وزیر صنعت ، معدن و تجارت که از او درباره عضویتش در تعدادی زیادی از هیات مدیره های شرکت های دولتی و غیر دولتی سوال شد، داد حامیان دولت ر ا درآورد . 
  سایت های خبری با این تیتر به استقبال از این بخش خبری رفتند : « ضرغامی شمشیر را از رو بسته است ». این مسئله آنطور که منابع آگاه می گویند قرار است از جانب نماینده دولت سید حسام الدین آشنا در شورای نظارت بر صدا و سیما مطرح شود و حامیان دولت سعی دارند مانند برخی از برنامه های دیگر راه برای قطع این برنامه و یا تغییر رویه آن را باز کنند. 
  یونسی مشاور اقوام و اقلیت های قومی ومذهبی رییس جمهور نیز این روزها با ادبیات تند تری به مصاف صدا و سیما می رود . او چندی پیش در حالیکه صحبت هایش در مورد نمادشیر و خورشید در تمام رسانه ها جنجال به پا کرده بود ، صدا و سیما را رسانه اپوزیسیون دولت نامید و بیان کرد : متاسفانه صدا و سیما در جایگاه رسانه اپوزیسیون نسبت به دولت عمل می کند. این در حالی است که جایگاه رسانه ملی، جایگاه یک رسانه اپوزیسیون نیست. اصولاً صدا و سیما باید حامی رئیس جمهور باشد و در عین حال نظرات مردم را در رابطه با دولت منعکس کند. 
  وی در ادامه گفت: علاوه بر شبکه های سراسری در استانها هم، صدا و سیما عملکرد مناسبی در قبال دولت و سفرهای استانی رئیس جمهور ندارد. در سفر رئیس جمهور به استان ایلام همراه ایشان بودم. اصولا در آن روز مهمترین خبر استان ایلام سفر رئیس جمهور و تعداد زیادی از اعضای هیات دولت به ایلام بود. ولی وقتی تلویزیون استان ایلام را می دیدم متوجه شدم که به طور عجیبی به مسائل فرعی و طنزآلود می پردازند و سفر دکتر روحانی و هیات دولت را پوشش مناسب نمی دهند ،طوری که انگار هیچ اتفاقی در این استان روی نداده است. 
  این در حالی بود که صدا و سیما تمهیدات ویژه ای برای انعکاس سفرهای استانی در دولت جدید فراهم کرده بود. در همین رابطه در سفر دکتر روحانی به استان هرمزگان، صدا و سیما در اقدامی ویژه، برای پوشش اخبار سفر استانی دولت اقدام به اعزام ۶ واحد ارتباط ماهواره ای (SNG) برای پوشش زنده سخنرانی و برنامه های رئیس جمهور از شبکه خبر کرده بود. 
  تعطیل کردن برنامه صدا و سیما به خاطر دولت خوشایند نیست 
  با این حال سید رمضان شجاعی کیاسری، یکی از اعضای شورای نظارت برصداو سیما به خط خبر گفت : پیشنهاد لغو برنامه صرفا جهت اطلاع را قبول ندارم واین کاملا غیرکارشناسی است وبرای فرار از مسولیت پذیری است. 
  سید رمضان شجاعی کیاسری با بیان اینکه رسانه ملی رسانه همگانی است, درباره پیشنهاد حذف برنامه هایی همچون صرفا جهت اطلاع, گفت: اینکه برنامه ای را به خاطرانتقاد به ویژه از مسوولین بخواهیم تعطیل کنیم خوشایند نیست. 
  نماینده مردم ساری درمجلس شورای اسلامی افزود: رسانه ملی نماینده افکار عمومی است از این رو باید هر اتفاقی که در جامعه می افتد را منعکس کند. 
  وی با بیان اینکه ممکن است برنامه های صدا و سیما در مواردی جهت دار باشد و ما توصیه می کنیم که جهت دار و جناحی نباشد, افزود: همه کسانی که قول می دهند و عمل نمی کنند و تخلف دارند و سهل انگاری می کنند و حرفهای غیر کارشناسی می زنند در این گونه برنامه ها باید به چالش کشیده شوند . 
  عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه در صدا وسیما قرار نیست مشکل آدمها حل شود وپرداختن به مشکلات کشور در اولویت است, افزود: زمانی که مسوولی توانمندی دارد ومسوولیتی را می پذیرد باید پاسخگوی مسوولیتش هم باشد وقرار نیست ۲۰ سال بر روی صندلی بنشیند وکسی سراغش نرود. 
  این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر اینکه صدا و سیماوظیفه هموار سازی خدمت بیشتر از سوی قوای سه گانه را دارد گفت: صدا وسیما حتما باید به سراغ کسانی برود که قول می دهند و عمل نمی کنند و حرفهای غیر کارشناسی می زنند.عضو شورای نظارت برصدا و سیما با اشاره به اینکه وظیفه رسانه تنویر افکار عمومی است, گفت: پیشنهاد لغو برنامه صرفا جهت اطلاع را قبول ندارم واین کاملا غیرکارشناسی است وبرای فرار از مسولیت پذیری مسولان است.شجاعی کیاسری با تاکید بر اینکه با جهت گیری های سیاسی نسبت به صداوسیما برخورد می شود, گفت: اگر فضا برای منتقدین باز نباشد به ضرر دولت است از این رو دولت باید ظرفیت نقدپذیری خود را افزایش دهد.

  انتهای پیام/
   
   

  تاریخ انتشار: ۰۶:۴۳:۱۷ | دوشنبه, ۱۹ / خرداد / ۱۳۹۳ صدا و سیما, دولت, برنامه, انتقاد
  اشتراک گذاری

  دیدگاه دیگران (بدون دیدگاه)...

  Leave a reply

  نام:: فیلد اجباری.
  آدرس رایانامه: غیر فعال
  وبسایت::
  دیدگاه: فیلد اجباری.